Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Polecamy
17.04.2013

Szlak Beksińskiego

Szlak turystyczny „Śladami Rodu Beksińskich” ma przypominać nie tylko najbardziej znanego malarza Zdzisława Beksińskiego, ale również jego przodków, którzy mieli duży wpływ na rozwój Sanoka. To oni wybudowali w mieście fabrykę wagonów dzisiejszy Autosan i zajmowali się urbanizacją miasta. Podążając „Śladami Rodu Beksińskich” zwiedzimy najpiękniejsze miejsca w Sanoku, ale także poznamy także historię jednej z najsłynniejszych sanockich rodzin.

Pomysłodawczynią ścieżki jest przewodniczka Sabina Pelc - Szuryn. Pomagała jej Ewelina Krauze. Ścieżka spacerowa przebiega przez większość miejsc związanych z rodziną Beksińskich. Są to między innymi: zamek, plac św. Jana, Park Miejski, cmentarz - łącznie 10 punktów na terenie miasta i 11 tablic informacyjnych w formie „sztalug Beksińskiego”. Obok podstawowych informacji o zwiedzanym obiekcie tablice zawierają fotokod, dzięki któremu możemy zobaczyć, przeczytać i usłyszeć więcej o rodzinie Beksińskich i Sanoku.

Fotokody to usługa polegająca na prostym i szybkim dostępie do zakodowanych pod niewielkim czarno-białym obrazkiem treści multimedialnych przez telefon komórkowy. Jest to pierwsza w naszym regionie i jedna z pierwszych tego typu mulimedialnych realizacji w Polsce.

Ścieżka dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wytyczono także alternatywny szlak dla niepełnosprawnych, umożliwiający im swobodne poruszanie się (szlak zielony). Ścieżka została wzbogacona w grę miejską "W poszukiwaniu Śladów Beksińskich" opracowaną przez Urszulę Małek z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.

Szlak został wykonany z okazji jubileuszu 60-lecia Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku oraz 50-lecia Koła Przewodników przy Oddziale.

Po śmierci w 2005 roku Zdzisław Beksiński przekazał swój dorobek i majątek Muzeum Historycznemu w Sanoku. Również syn Tomasz w testamencie przekazał wszystkie posiadane obrazy autorstwa swojego ojca dla sanockiego Muzeum, które posiada największą kolekcję jego dzieł, która liczy kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Ród wygasł po tragicznej śmierci Zdzisława oraz jego syna Tomasza znanego tłumacza i dziennikarza Radiowej "Trójki".

 

 

Artykuły promowane

Błyskawicznie, bezpłatnie i z zyskiem? Oto idealna sprzedaż. Co zrobić aby każda...
Eksperci z Pracuj.pl podpowiadają, jakie profity pracodawcy oferują pracownikom....
Poszukując zatrudnienia, warto działać systematycznie i wybierać oferty pracy...
Problemy z koncentracją, zmienne nastroje, zmęczenie – to kilka niepokojących...
Praca na określonym stanowisku wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Chodzi o...
Znalezienie ciekawej oferty pracy to dopiero początek zawodowej przygody. Kolejnym...

Kalendarium

/ Sierpień 2017
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl