Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
10.06.2013

Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej, dokładnie w 1954 roku z inicjatywy Aleksandra Rybickiego i Jerzego Tura.

Mieszanka kultur

Na obszarze skansenu wynoszącym 38 ha, położonym na prawym brzegu Sanu u stóp Gór Słonnych, znajdują się obiekty architektury drewnianej: Bojków - ludności ruskiej, zajmującej się hodowlą i rolnictwem, charakteryzującej się odrębnością w budownictwie, stroju i kulturze duchowej; Łemków - grupy ruskiej, posiadającej własną unikalną kulturę materialną i duchową oraz silne poczucie więzi grupowej; Pogórzan Wschodnich i Zachodnich z Pogórza Karpackiego - ludności polskiej z domieszkami ruskimi i niemieckimi o charakterze rolniczym, zamieszkującej zwarcie do dzisiaj swój region etnograficzny oraz Dolinian z "dołów" Jesielsko-Sanockich - mieszanej grupy polsko-ruskiej o charakterze rolniczym, mieszkającej w okolicy Sanoka i Leska, z charakterystycznym budownictwem wnękowym.

Tysiące eksponatów

Muzeum Budownictwa Ludowego to nie tylko park etnograficzny z jego ekspozycjami (ok. 150 obiektów), ale przede wszystkim ogromne zaplecze naukowe i intelektualne. W zasobach magazynowych znajduje się ponad 31 tys. eksponatów z zakresu kultury ludowej regionu, kultury mieszczańskiej, sakralnej, dworskiej i judaika. Znajdziemy tu obiekty architektoniczne czyli budynki w parku etnograficznym (mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne), meble i sprzęty do wyposażania wnętrz, narzędzia i maszyny rolnicze, sprzęty do wykonywania rzemiosł, porcelana, szkło, miedź, zegary, kolekcja malarstwa, unikalna kolekcja ikon, stroje wszystkich grup etnograficznych, paramenty liturgiczne i inne.

W czasie pięćdziesięciolecia swego istnienia muzeum zgromadziło zbiór archiwalny liczący ponad 170 tys. jednostek katalogowych oraz prawie 80 tys. zdjęć od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Z archiwum korzystają nie tylko pracownicy muzeum, lecz przede wszystkim ludzie piszący wszelkiego rodzaju prace naukowe. Mocną podstawę badawczą stanowi również specjalistyczna biblioteka naukowa z 21 tys. woluminów, z której korzystają rocznie setki osób.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku mocno i na trwale zapisało się w krajobraz kulturowy nie tylko miasta i regionu, ale także Polski i Europy. Przewinęło się przez niego setki tysięcy zwiedzających, a roczna frekwencja z roku na rok rośne. W ubiegłym roku Muzeum odwiedziła rekordowa liczba 150 tys zwiedzających.

Część historii poszła z dymem

2 lipca 1994 roku w parku etnograficznym wybuch pożar spowodowany prawdopodobnie celowym podpaleniem. W ciągu kilkunastu minut ogień strawił 15 obiektów , w których z dymem poszło 1.324 niejednokrotnie unikalnych eksponatów. Do dzisiaj trwa uzupełnianie eksponatów, które spłonęły.

Rynek Galicyjski

Ideą Rynku Galicyjskiego jest odtworzenie małego podkarpackiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Stoi tu 26 budynków. To repliki lub autentyczne budynki przeniesione tutaj z różnych podkarpackich miejscowości. Wśród nich znajdziemy w nim m. in. dom lekarza, karczmę, aptekę, urząd gminy, pocztę i remizę strażacką oraz kamienną studnię i figurę św. Floriana. Obiekty pełnią funkcje wystawowe i użytkowe.

W obrębie galicyjskiego rynku zostaną pokazane najbardziej typowe i najistotniejsze przejawy życia społecznego i gospodarczego tych najmniejszych organizmów miejskich z przełomu wieków. Budowa miasteczka w Parku Etnograficznym w Sanoku nie będzie odtworzeniem jednostkowego, wybranego miasta, ani też przypadkowym zestawem zachowanych domów, ale swoistą syntezą miasteczek występujących na terenie południowo-wschodniej Polski. Każdy obiekt wedle swojej funkcji zostanie wyposażony w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy, i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców.

Większość obiektów pełnił wyłącznie funkcje muzealne (ekspozycyjne), a inne są zaadaptowane również do funkcji użytkowych.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku pełni czołową rolę w grupie europejskich muzeów skansenowskich, współpracuje z muzeami polskimi i zagranicznymi, a dla miasta Sanoka jest piękną wizytówką przeszłości i współczesności.

info i foto: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl