Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
09.06.2013

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.), a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt po stronie ukraińskiej to Pikuj (1405 m n.p.m.), zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). 

Klimat

Klimat Bieszczadów jest umiarkowany ciepły przejściowy (nie jest on wysokogórski jak np. w Sudetach) z dominacją cech klimatu kontynentalnego. Lata są tu ciepłe – temperatury śr. ok. 15 °C, w wyższych partiach chłodniej. Zimy są mroźne: temperatury średnie od –5 °C w dolinach, do poniżej –10 °C powyżej granicy 1300 m n.p.m. Zdarzają się spadki temperatury do minus 30 °C (rekord –33 °C w 2005 r.-Wetlina i –34 °C tego samego dnia w Stuposianach).

Fauna i flora Bieszczadów

W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach naszego kraju, a zwłaszcza takie, które lubią ciepło, np. największy europejski wąż Eskulapa. Dobrze zachowane pierwotne lasy bukowe stanowią prawdziwy raj dla zwierząt. Żyją w nich m.in. żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, a od 2007 roku również koniki polskie.

Turystyka i wypoczynek

W Bieszczadach można wypoczywać na wiele sposobów o każdej porze roku. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy gór jak i wody. Odpoczną także i ci, którzy szukają spokoju.

 Rozrywkowo i ze śpiewem

Co roku w Bieszczadach organizowane są cykliczne imprezy znane w całym kraju. I tak w pierwszy weekend lipca w Lesku coś dla miłośników country i motocykli – Piknik “Country w Bieszczadach” połączony z międzynarodowym zlotem motocyklowym. Pierwszy weekend sierpnia to królestwo szant - na Cyplu w Polańczyku trzydniowy festiwal muzyki żeglarskiej.

Drugi weekend sierpnia to tradycyjnie już czas Bieszczadzkich Aniołów – czyli festiwalu sztuk różnych. Oprócz tego bieszczadzkie gminy co tydzień organizują różnorodne imprezy jak festyny czy drobne festiwale. Tradycją jest już Rajd Pojazdów Zabytkowych i Rykowisko Galicyjskie w Zagórzu, Festiwal Teatralny w Morochowie, Spotkania Przygraniczne w Komańczy, Święto Kultury nad Osławą, czy jedna z najbardziej znanych imprez – Solińskie Lato.

Zimową tradycją są zawody narciarskie i wyścigi psich zaprzęgów.

Dawka kultury

W deszczowe dni zachęcamy do odwiedzenia muzeów i galerii poświęconych Bieszczadom. Od maja do września w leskiej synagodze obejrzeć można prace bieszczadzkich artystów. W Ustrzykach Dolnych jest muzeum przyrodnicze, gdzie zobaczysz zwierzęta zamieszkujące ten region – rysia, wilka czy niedźwiedzia. W Sanoku na zamku stała ekspozycja prac Zdzisława Beksińskiego, oraz największa w Europie kolekcja ikon. Godne odwiedzenia jest również Muzeum Budownictwa Ludowego, z niesamowitym zbiorem architektury bieszczadzkiej.

Chałupy Łemków i Bojków, dawne narzędzia, obiekty sakralne i wiele innych ciekawych eksponatów zobaczysz właśnie w sanokim skansenie. Będąc na rynku warto wstąpić do Galerii Sanockiej BWA – tam zawsze trafisz na ciekawą wystawę.

Będąc w Bieszczadach, warto też zarezerwować sobie jeden dzień na wycieczkę do Lwowa. Niektóre bieszczadzkie biura podróży specjalizują się w takich wyjazdach. Za niewielka kwotę oferują przejazd w obydwie strony i przewodnika. Taka wycieczka, a szczególnie wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, na pewno pozostanie długo w pamięci.

Bieszczadzkie atrakcje:

jazda konna

górskie wędrówki

jazda rowerem

sporty wodne

żeglarstwo

windsurfing

kajakarstwo

pływanie

paralotniarstwo

szybownictwo

bieszczadzka kolejka leśna

narciarstwo

wspinaczka

paint ball

spływy kajakowe

ski touring

skutery śnieżne

wędkarstwo

ścieżki przyrodnicze

możliwość zobaczenia zwierząt

muzea, galerie

Więcej informacji wkrótce.  

Fotografie: Mateusz Rysz, Krystian Bigos, Skansen Sanok, Muzeum Historyczne Sanok, Gmina Solina,

 

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl