Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  13.04.2018

Zdrowie, rozwój i zabawa, czyli jak urządzić pokój dziecięcy? - reklama

Materace, meble i inne... Urządzanie pokoju dziecięcego, to zadanie, które pochłania sporą ilość energii (i środków) młodych rodziców. Pociąga też za sobą wiele dylematów, rozterek i wątpliwości, bo, jak wiadomo, każdy chce zapewnić swojemu maluchowi możliwie jak najlepsze warunki. Dlatego, dla ułatwienia zadania wszystkim rodzicom, zwłaszcza tym „debiutującym”, w niniejszym tekście omówiono najważniejsze elementy wystroju pokoju dziecięcego, czyli wspomniane już materace i meble.

Materace

Materace, choć jeszcze do niedawna traktowane po macoszemu, od pewnego czasu zdobyły sobie należną im uwagę. Na całe zresztą szczęście, bo ten niepozorny, mało dekoracyjny element wystroju każdej sypialni ma fundamentalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. A już szczególnego znaczenia nabierają materace, jeśli przystępujemy do urządzania pokoju dziecięcego. Mały organizm, jak żaden inny, podatny jest na wszelkie wpływy zewnętrzne, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, dlatego warto zwrócić większą uwagę na wybór odpowiedniego łóżka.

Po pierwsze, jak radzi konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl, nie ma co kupować na zapas. Pamiętajmy bowiem, że dziecko bardzo szybko rośnie i rozwija się, co pociąga za sobą konieczność zmiany wystroju wnętrza. Ponadto materace, nawet najlepsze, zużywają się z czasem, a fakt ten jest szczególnie prawdziwy w przypadku łóżek dziecięcych, gdyż maluchy często poddają je najcięższym próbom wytrzymałości.

Po drugie, nie ma co się łakomić na oszczędność i decydować się na materace używane. Mają one zwykle odkształcenia w najistotniejszych miejscach i mogą negatywnie wpływać na rozwój układu kostno-mięśniowego naszej pociechy.

Po trzecie wreszcie, nie ma sensu kupowanie najtańszych modeli poliuretanowych, albo, co gorsza, uniwersalnych mebli wypoczynkowych, jak rozkładane sofy, wersalki czy kanapy. Pierwsze cechuje bardzo niska wytrzymałość, drugie natomiast przeznaczone są głównie do siedzenia i nie zapewnią kręgosłupowi dziecka odpowiedniego podparcia.

Wiemy już zatem, czego nie wybierać, więc teraz przejdźmy do konkretów. Jakie materace będą najlepsze dla malucha? Bez wątpienia piankowe, lateksowe, termoelastyczne lub wysokoelastyczne. Modele te optymalnie dostosowują się do krzywizn ciała zapewniając mu optymalne podparcie, a poza tym są hipoalergiczne oraz antystatyczne i tym samym pozytywnie wpływają na klimat wnętrza.

Meble

Wybierając meble, czy wszelkie inne sprzęty dla dziecka, takie jak dywany czy drobiazgi dekoracyjne powinniśmy kierować się trzema głównymi zasadami: zasadą wytrzymałości, zasadą funkcjonalności i zasadą estetyki. Pamiętajmy, że wyobraźnia malucha nie zna granic, a wymyślane przez niego zabawy dorośli zwykle określają jednym hasłem: „czyste szaleństwo”. Dlatego meble w pokoju dziecięcym muszą być wykonane solidnie, z trwałych materiałów. Zapewni im to dłuższy żywot, a naszym pociechom bezpieczeństwo użytkowania.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to wszystkie sprzęty powinny być pomyślane tak, aby się z nich wygodnie korzystało i aby pomieściły przytłaczającą ilość zabawek i drobiazgów, jakie posiada każde dziecko. Wreszcie, w kwestii estetyki, zostawmy maluchowi pełną dowolność. Wszak to przede wszystkim on będzie przebywał we wnętrzu, dlatego ważnym jest aby jego wystrój odpowiadał jego upodobaniom i zainteresowaniom. A jeżeli one się zmienią? Cóż, prawdopodobnie wtedy pokój tak czy siak będzie już wymagał przearanżowania.

Dodatkowe wskazówki

Urządzają pokój dziecięcy nie możemy zapominać o kwestii bezpieczeństwa. Wszystkie znajdujące się w nim przedmioty, nie ważne czy zabawki, czy meble, muszą posiadać atesty i certyfikaty. Da nam to pewność, że pozbawione są wszelkich szkodliwych substancji, takich jak na przykład metale ciężkie i, co za tym idzie, są w pełni bezpieczne dla zdrowia naszej pociechy. Nie zapominajmy też o aspekcie rozwojowym. Wiele z projektowanych dla dzieci przedmiotów, nawet tych codziennego użytku, jest dzisiaj tak pomyślana, aby pobudzały wyobraźnię malucha i stymulowały go do rozwijania zainteresowań i rozbudzania nowych pasji. Warto zatem wybierać te rzeczy, które pełnią tę funkcję, gdyż bez wątpienia zaprocentuje to w przyszłości.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl