Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  12.04.2018

Bezpieczne lekcje wychowania fizycznego - reklama

Każda aktywność sportowa niesie za sobą ryzyko kontuzji, nic zatem dziwnego, że zdarzają się one również podczas lekcji wychowania fizycznego. Na szczęście prawdopodobieństwo wypadków można zmniejszyć, na przykład poprzez rozważne prowadzenie zajęć – na lekcjach obywających się pod czujnym okiem trzeźwo myślącego i przewidującego nauczyciela dochodzi do nich rzadko.

Oczywiście nie tylko pedagog ponosi odpowiedzialność za kontuzje uczniów – oni sami również, poprzez nierozważne zachowanie. Według Karoliny Bałuk z firmy Sport Transfer  - bezpieczeństwo na lekcjach wychowania fizycznego to  kwestia odpowiedniego sprzętu o dobrej jakości technicznej.

Rozsądny uczeń i odpowiedzialny nauczyciel to bezpieczna szkoła

Nie można zaprzeczyć, że jedną z częstszych przyczyn wypadków na lekcjach wychowania fizycznego jest brak dyscypliny uczniów w respektowaniu poleceń nauczyciela. Może wynikać zarówno z typowego dla wieku buntu wobec autorytetów, indywidualnego charakteru młodego człowieka lub takich czynników, jak stres. Kłopoty osobiste, silne zmęczenie, brak wiary we własne siły czy nawet trema mogą skutkować niedbałością przy wykonywaniu ćwiczeń, co zwiększa prawdopodobieństwo kontuzji. Szczególnie, jeśli dojdą do tego zaniedbania ze strony nauczyciela.

Wśród głównych „grzechów” popełnianych przez prowadzących lekcje wychowania fizycznego jest rozpoczynanie ćwiczeń bez zarządzenia odpowiedniej rozgrzewki. A jest ona niezbędna do tego, by przygotować mięśnie, układ oddechowy i krążenia do zwiększonego wysiłku. Nie zawsze też nauczyciel prowadzi zajęcia w sposób prawidłowy, zgodny z zaleceniami – organizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego jest jedną ze słabszych stron zajęć wychowania fizycznego.

Jakość sprzętu sportowego jest bardzo ważna

Niestety u podłoża sporej liczby wypadków na lekcjach wychowania fizycznego leżą przyczyny o charakterze technicznym. Mowa tu między innymi o niedbale przygotowane obiekty sportowe, jak hale, boiska, bieżnie, oraz niewłaściwy i złej jakości sprzęt do ćwiczeń.

Nierówne nawierzchnie boisk czy bieżni, nieprzepisowe ustawienie takich elementów, jak siatki i bramki, a przede wszystkim uszkodzone, wykonane z niewłaściwych materiałów czy źle dobrane wielkością i ciężarem do wieku uczniów sprzęty do ćwiczeń, to problem dotyczący wielu szkół w Polsce.

Jak wybierać sprzęt sportowy do szkoły?

Wbrew pozorom, zakup wyposażenia sal sportowych oraz wszelkich akcesoriów do ćwiczeń dla szkoły nie jest taki łatwy, jak by się mogło wydawać. Uwzględnić należy między innymi to, że kształtując rozwój fizyczny dziecka, trzeba dbać o wszystkie jego aspekty. Z tego powodu dobór sprzętu nie powinien ograniczać się do jednej czy dwóch dyscyplin. Pamiętajmy, że lekcje wychowania fizycznego to nie tylko piłka nożna, siatkówka, ani koszykówka, to również lekkoatletyka, a nawet – przy sprzyjających warunkach, zimą – łyżwiarstwo bądź hokej.

Od wszechstronności nie mniej ważna jest jakość szkolnego sprzętu. Powinien być on wysokiej klasy nie tylko ze względów bezpieczeństwa, co niewątpliwie ma priorytetowe znaczenie, ale również dlatego, iż użytkowany przez dużą liczbę młodych ludzi, bardziej narażony jest na zniszczenia, co oczywiście przyspieszy ich zużycie.

Trzecim kryterium doboru sprzętu do szkolnej sali gimnastycznej jest wiek uczniów, a więc również różnice we wzroście i sile. W przypadku szkół podstawowych, gdzie dysproporcje w tym względzie między poszczególnymi rocznikami są znaczne, oznacza to konieczność zakupu bardzo zróżnicowanych rozmiarowo akcesoriów.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl