Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  09.03.2018  |  1

Trudna miłość

Fot. Justyna Borek

A gdyby tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady? Południowo-wschodni zakątek Polski obrósł legendą o wolności i raju dla artystycznych dusz. W poszukiwaniu natchnienia i spokoju przyjeżdżają tutaj wędrowcy z całego kraju. Czy znajdują potwierdzenie swoich wyobrażeń? Czy to tylko mit? Odpowiedzi na te pytania szukałam w Czarnej, mekce bieszczadzkich zakapiorów.

To właśnie tam mieszka i tworzy Adam „Łysy” Glinczewski. Przyjechał w Bieszczady w 1982 roku jako turysta i… postanowił zostać. Jak sam mówi, to była miłość od pierwszego wejrzenia. - Podjęcie takiej spontanicznej decyzji było dla mnie stosunkowo proste - mówi o wyprowadzce z Wrocławia. - Ukończyłem służbę wojskową, nic mnie tam nie trzymało. A poza tym zawsze byłem dynamiczną osobą i trudno było mi usiedzieć na stołku - dodaje. 

Nie od razu został rzeźbiarzem. Wcześniej pracował jako szewc we wrocławskim zakładzie. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mu utrzymać się w surowych, bieszczadzkich warunkach. - Mój zawód dawał mi fory – nie tylko na początku, kiedy jako szewc zarabiałem na życie, ale i teraz. Praca rzemieślnika uczy cierpliwości i odpowiedniego obchodzenia się z materiałem - wyznaje nasz rozmówca.

Kolejne doświadczenia zebrał jako rymarz – wykonywał uprzęże konne i siodła w Stuposianach. Chcąc doświadczyć dzikich, niedostępnych Bieszczad, zdecydował się na zawód drwala. Jak sam przyznaje, to była lekcja życia. Nie wiadomo, jak potoczyłby się los Łysego, gdyby świętej pamięci Zdzichu Rados, zakapior i rzeźbiarz, nie przyniósł mu pewnego dnia kawałka lipowego drewna.

Podobne klocki leżą także teraz w pracowni Adama. „Lipa jest przyjemna w obróbce”, uśmiecha się gospodarz, „to miękkie drewno, w dodatku ma mało widoczne słoje. Z takiego powstał mój pierwszy figenes” – czyli stojąca postać Chrystusa, jak dowiaduję się od rozmówcy. Każda rzeźba, którą tworzy artysta, jest inna. Nie ma dwóch takich samych figur Jezusa, cerkwi, dusiołka, tak jak nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. „Łysy” często wykorzystuje nieregularny kształt pnia, ciekawą fakturę i naturalny kształt surowca. - Materiał jest na tyle ciekawy, że praca zaczyna mi się nudzić dopiero w połowie - uśmiecha się rzeźbiarz. Proces tworzenia dzieli na dwa etapy: nadania pożądanego kształtu oraz wymagającej cierpliwości pracy nad szczegółami.

Oprócz pracy z drewnem, Adam Glinczewski tworzy noże. Każdy posiada ręcznie szytą pochwę ze skóry, rączkę z jeleniego rogu i niepowtarzalne ostrze. - Ten rok mam bardziej nożowy - przyznaje. Najwięcej powstaje ich właśnie teraz, kiedy dni stają się krótkie. - Jest mniej pracy poza domem, więc poświęcam sporo czasu na tworzenie. Dlatego wiosną odwiedzają mnie kolekcjonerzy bieszczadzkiego rękodzieła. Szukają nowych rzeźb, czegoś, czego jeszcze nie widzieli - dodaje.

Pracownia jest zbudowana z drewna pozyskanego podczas rozbiórki schroniska PTTK w Ustrzykach Górnych. Warsztat, na którym pracuje, należał niegdyś do kołodzieja z Komańczy. Również narzędzia mają swoją historię. Adam lubi kolekcjonować przedmioty „z duszą” – uważa je za najbardziej wartościowe.

„Łysy” jest także poetą. Pisze wiersze i piosenki, które prezentuje podczas bieszczadzkich imprez, a także odwiedzającym go gościom. Inspiruje go życie. Twarde, bieszczadzkie, prawdziwe. Śpiewa o losach bieszczadników. Swoje występy okrasza grą na harmonijce i gitarze oraz opowiadaniem anegdot. Miał okazję zagrać ze znanym pianistą Stanisławem Deją oraz Leszkiem Możdżerem podczas koncertów charytatywnych w Zagrodzie „Chryszczata” w Smolniku.

Zapytany, dlaczego wybrał akurat Bieszczady, odpowiada: - Bo jesteś bliżej Boga, kiedy wejdziesz na szczyt. Bo można wędrować nieskończoną ilością dróg, odkrywać ciągle nowe miejsca. A poza tym spore wrażenie zrobił na mnie widok Tatr z tych gór”. Zaznacza jednak, że warunkiem szczęścia jest dyscyplina. Ciężko zapracował na swój los. - Rzucanie wszystkiego, by wyjechać w Bieszczady, to głównie hasło urlopowych miłośników tego rejonu. Trzeba tutaj przeżyć zimę – nieraz było tak, że brzozy pękały z mrozu, olej w beczkach tężał jak masło, a płoty znikały w zaspach śniegu. Trzeba mieć silny charakter, by zostać w Bieszczadach. Rzeczywiście, to raj. Ale dla tych, którzy nie boją się ciężkiej pracy. 

O „Łysym” można przeczytać w książce „Majster Bieda, czyli zakapiorskie Bieszczady” Andrzeja Potockiego, ale, jak sam przyznaje, więcej opowiedział tam o swoich przyjaciołach niż o sobie. Pojawił się też w dokumencie „Magiczne Bieszczady” nakręconym przez HBO Polska podczas pracy nad pierwszym sezonem serialu „Wataha”. Można również odwiedzić go w Galerii w Czarnej, aby posłuchać bieszczadzkich opowieści, pogawędzić, posłuchać jego piosenek i anegdot, którymi Adam Glinczewski chętnie dzieli się z odwiedzającymi.

Justyna Borek
Nowe media, rok II, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku
Tekst ukazał się w najnowszym numerze magazynu studenckiego  "Ob.Sesja".

Magda
09.03.2018, 13:25
Justyna, świetne zdjęcie i artykuł!
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl