Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  13.02.2018  |  2

Zarszyn daje przykład - pierwszy taki ośrodek w powiecie sanockim

Podczas oficjalnego otwarcia Dziennego Domu Senior+
Podczas oficjalnego otwarcia Dziennego Domu Senior+ Fot. archiwum Urzędu Gminy w Zarszynie

Przy ulicy Lipowej w Zarszynie powstał Dzienny Dom Senior+. To pierwsza tego typu placówka w powiecie sanockim skierowana do osób starszych.

Dzienny Dom Senior+ w Zarszynie funkcjonuje od stycznia tego roku. Z pobytu w placówce mogą korzystać nieaktywne zawodowo osoby w wieku 60+. Dla osób, które nie przekraczają ustalonego kryterium dochodowego pobyt jest darmowy, pozostali za jeden dzień pobytu będą musieli zapłacić od 4 do 6 złotych. Za utrzymanie budynku, media, instruktorów i posiłki płaci Urząd Gminy w Zarszynie. Miesięczny koszt utrzymania jednego uczestnika to około tysiąc złotych. - Na apisaliśmy projekt i staramy się o dofinansowanie kosztów, aby zminimalizować koszty - uzupełnia Ewa Sieradzka, kierownik Dziennego Domu Senior+ w Zarszynie.

W budynku znajdują się w nim pomieszczenia m.in. do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. W Domu Senior+ zapewniony jest także ciepły posiłek.

Z placówki można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Do wyboru są różne zajęcia, w tym m.in. socjalne, edukacyjne, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne, aktywizujące społecznie, w tym wolontariat pokoleniowy oraz terapia zajęciowa, a w tym gotowanie, szycie, malowanie i rękodzieło. - Uczestnicy bardzo pozytywnie i entuzjastycznie podeszli do tej inicjatywy. Chętnie uczestniczą w zajęciach, widać, że jest im to potrzebne. Cześć z nich to osoby samotne, które nie mają nikogo. Tutaj mogą nawiązać nowe znajomości i twórczo spędzić czas - mówi Ewa Sieradzka.  

fot: Danuta Dec

Można też np wziąć prysznic, ugotować ciepły posiłek czy zrobić sobie pranie. - Społeczeństwo się starzeje, młodzi ludzie wyjeżdżają z małych miejscowości w poszukiwaniu lepszego życia, a starszymi nie ma kto się zająć. Sami sobie nie poradzą, dlatego uważam, że inicjatywy, takie jak domy seniora, są i będą coraz bardziej potrzebne i dobrze, że powstają - przyznaje nasza rozmówczyni.  

To nie koniec nowości. W marcu w domu seniora planowane jest uruchomienie sali rehabilitacyjnej, w której będzie można skorzystać z porad fizjoterapeuty oraz psychologa.

Podopieczni na razie na własną rękę dojeżdżają do ośrodka. Jest też możliwość skorzystania ze szkolnego busa - ośrodek podpisał w tym celu umowę z Gminą Zarszyn. - Kierowcy zadeklarowali, że mogą zabierać po drodze uczestników naszych zajęć. Jednocześnie staramy się o busa z PEFRON-u, abyśmy mogli na własną rękę przywozić i odwozić ludzi z ośrodka - opowiada kierownik ośrodka. 

Placówka powstała z inicjatywy mieszkańców. - To oni zabiegali o utworzenie tego miejsca, więc widac była taka potrzeba. Placówka powstała z myślą o przyjęciu 15 uczestników, dosyć szybko zebraliśmy grupę 12 oósb, mamy więc jeszcze trzy miejsca wolne. Serdecznie zachęcam 

Aby starać się o możliwość uczestniczenia w zajęciach oferowanych przez Dzienny Dom Senior+ w Zarszynie, należy wypełnić wniosek i deklarację uczestnictwa w zajęciach, do tego dolączyć wniosek wypełniony przez lekarza, któy zezwala na uczestnictwo w zajęciach (dokumenty do pobrania w załącznikach). 

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
marcin
13.02.2018, 20:33
No i fajnie, więcej takich powinno powstać.
herod
14.02.2018, 11:53
Super pomysł !! Dla ludzi którzy nie mają bliskich na co dzień a ich towarzystwo ogranicza się do telewizora, idealnym jest możliwość spotkania się z rówieśnikami, porozmawiania czy pogrania w karty. Ja widzę po swoim dziadku, że tęskni za towarzystwem, przydałoby się coś takiego w każdej gminie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl