Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  13.02.2018

Na czym polega wabienie zwierzyny? - reklama

Pomimo nowoczesnych technologii, współczesne łowiectwo nie wymarło i nadal zrzesza grupę pasjonatów tego pięknego sportu. Sztuka ta jest czynnością, którą ludzie zajmowali się od dawien dawna. Zapał do łowiectwa i satysfakcja z upolowanego trofeum nadal jest na czasie. Wraz z latami doświadczeń, myśliwi wykształcili różne metody polowania. Jedną z technik jest naśladowanie głosów zwierzyny w celu wywabienia jej, a następnie oddanie precyzyjnego strzału. W artykule tym, przyjrzymy się właśnie tej metodzie.

Pierwsze kroki w wabieniu zwierząt

Kluczowym elementem do zostania profesjonalistą w wabieniu zwierzyny jest dobry słuch. Pomoże nam to dokładnie poznać odgłosy, jakie wydaje nasza ofiara, tak abyśmy byli w stanie potem je naśladować. Dobrą praktyką ku temu będzie częste przebywanie na obszarze zajmowanym przez zwierzęta i wsłuchiwanie się w dźwięki jakie wydają.

Po latach zdobytego doświadczenia będziesz już wiedział jakie dźwięki wydaje zwierzyna i najważniejsze, co się za nimi kryje. Jakiego typu zachowań spodziewać się po danym odgłosie. Pozwoli to przewidzieć, co zamierza zrobić zwierzyna i odpowiednio zachować się do sytuacji.

Początkujący w wabieniu powinien zapoznać się również z różnymi podejściami do określonego rodzaju zwierzyny. Jeżeli chodzi o jelenie – byki to inaczej zachowają się te co są młode lub w średnim wieku, a inaczej te stare z własnym haremem. Młodsze osobniki, pomimo strachu będą ciekawe kto jest nadawcą wabiącego dźwięku i zaczną powoli podchodzić. Te starsze z kolei, przyjmą postawę walki i będą wydawać głośne dźwięki w oczekiwaniu na swojego rywala.

Dobranie odpowiednich instrumentów

Jeżeli zależy nam na skutecznym wabieniu jeleni – byków, zamiast je płoszyć to nabycie i okiełznanie instrumentów, które dobrze odwzorują ich odgłosy będzie tutaj kluczowe. To takich przyrządów należą przede wszystkim:

  • Odpowiednio upiłowany róg bawoła
  • Szkło od lampy naftowej lub muszla trytona z cienkimi ściankami i obciętym ostrym końcem.

Taki sprzęt sprawdzi się w przypadku tego rodzaju zwierzyny. Musimy jednak oswoić się z nimi i zajmie to sporą ilość czasu zanim dojdziemy do wprawy. Warto jednak się ku temu poświęcić, gdyż metoda ta jest bardzo skuteczna. Ponadto, pozwoli nam uniknąć mnóstwa wysiłku w poszukiwaniu i podchodzeniu do ofiary.

Podsumowanie

Wabienie zwierzyny jest metodą bardzo skuteczną, aczkolwiek niełatwą do opanowania. Efektowne polowanie z użyciem tej techniki jest możliwe tylko dla myśliwych, którzy posiadają już pewien bagaż doświadczeń. Wiedzą konieczną jest opanowanie dźwięków wydawanych przez specjalne instrumenty. Dodatkowo, należy znać zwyczaje zwierząt, aby potrafić zachować się do sytuacji, przyjmując odpowiednią taktykę.

Więcej informacji znajdą Państwo na blogu: https://green-hunting.pl/pl/biuro-polowan/aktualnosci/

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl