Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Magdalena Starościak  |  10.02.2018  |  8

Kontrowersyjna decyzja dyrektora ZOZu?

Fot. MS

Dyrektor SP ZOZ w Sanoku w ubiegłym tygodniu złożył u wojewody wniosek o likwidację karetki typu “S” - dowiedział się portal isanok.pl. Jest  to rodzaj ambulansu reanimacyjnego, w obsadzie którego oprócz ratowników znajduje się lekarz o określonej specjalności. Tego typu karetka używana jest w sytuacjach zagrożenia życia np. ciężkich urazach, stanach nagłego zatrzymania krążenia, zawałach serca, udarach mózgu czyli takich, które wymagają szerszych kompetencji i zakresu czynności ratunkowych niż posiadają ratownicy. - Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji -  komentuje pomysł jeden z lekarzy.

Spekuluje się, że powodem likwidacji karetki typu "S" w Sanoku jest brak obsady lekarskiej.  - Wszystkie dyżury były zawsze obsadzone - mówi nasz rozmówca, który chce pozostać anonimowy.

- Myślę, że argumentem dyrektora w tej sprawie jest chęć zwiększenia ilości lekarzy na samym SORze, ale jest to w moim mniemaniu błędna decyzja. Pan Przybycień tłumaczy się tym, że pacjent otrzyma opiekę lekarską po przywiezieniu do szpitala. Obawiam się jednak, że w niektórych przypadkach do placówki dojadą już zwłoki. Wiem również, że zlikwidowane zostaną także karetki typu "S" w Brzozowie i Ustrzykach Dolnych. Jedyna, która pozostanie, leska karetka, ma być przeniesiona do Olszanicy. Proszę więc sobie wyobrazić jak długo będzie ona dojeżdżać do odległych miejsc w powiecie liczącym ponad 100 tys. mieszkańców - mówi.

- Szczerze mówiąc obawiam się o swoich bliskich. W przypadku zadławienia się np. cukierkiem przez dziecko, konieczność oczekiwania na pomoc lekarską przez 40 minut miała by tragiczne konsekwencje. Obecnie karetka typu "S" wyjeżdża do pacjentów 5-6 razy na dobę, więc nie są to sporadyczne przypadki. Decyzja dyrektora jest dla mnie tym bardziej zaskakująca, że niedawno oddano przecież 2 nowe karetki do użytku sanockiego szpitala - tłumaczy lekarz. 

Sam Henryk Przybycień był dziś niedostępny w swoim biurze, a także nie odbierał telefonu komórkowego. Udało nam się natomiast skontaktować Urzędem Wojewódzkim
w Rzeszowie. Oto komentarz w tej sprawie rzecznika prasowego Małgorzaty Waksmundzkiej-Szarek:

"Z inicjatywą zmiany zespołu specjalistycznego na podstawowy w Sanoku do Wojewody Podkarpackiego zwrócił się dyrektor SP ZOZ w Sanoku, co też pozytywnie zaopiniował Starosta Sanocki. Karetki nie są „przydzielane” przez Wojewodę (nie ma określonej puli zespołów danego rodzaju na dany rejon operacyjny). Ich liczbę i rodzaj w danym rejonie operacyjnym określa wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W opisywanej sytuacji przekwalifikowanie zespołu związane jest z trudnością w zapewnieniu obsady lekarskiej zespołu specjalistycznego w Sanoku, o czym informował dyrektor SP ZOZ w Sanoku. Trudności w tym zakresie wynikają z upływu okresu, w którym część lekarzy dyżurujących dotychczas w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego powinna rozpocząć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny ratunkowej, aby nie utracić możliwości dalszego udzielania świadczeń w ww. zespołach (ustawa określiła, że szkolenie należało rozpocząć do dnia 1 stycznia 2018 r.).

Niniejszą zmianę, dotyczącą okresu od 1 marca do 31 grudnia 2018 r., ujęto w projekcie aktualizacji nr 19 do wojewódzkiego planu działania systemu PRM, która zostanie skierowana do Ministra Zdrowia celem zatwierdzenia (tekst aktualizacji zamieszczono w BIP Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie).

Odnośnie utworzenia Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego, wszelkie decyzje co do powołania takiego podmiotu podjąć może wyłącznie Starosta Sanocki - organ założycielski SP ZOZ w Sanoku, z którego wyodrębnione ma zostać ww. nowe pogotowie".

Dodajmy jeszcze, że na chwilę obecną w Sanoku mamy jedną karetkę typu "S". Dla porównania Jasło ma ich dwie, tyle samo Dębica, a są to miasta o porównywalnej liczbie mieszkańców. Jeden z dębickich lekarzy powiedział nam, że nie wyobraża sobie takiej sytuacji, żeby w szpitalu nie było ani jednej tego typu karetki. Zaznaczył on również w rozmowie telefonicznej, że podobna sytuacja miała miejsce w Dębicy jakiś czas temu. Wówczas to władze lokalne podjęły interwencję. W jej wyniku wycofano się z realizacji pomysłu likwidacji eski.

Magdalena Starościak
Magdalena Starościak
zobacz inne treści autora
Ląduj Dziadu
13.02.2018, 08:38
za rządów prawa i sprawiedliwości stan polskiej służby zdrowia woła o pomste do nieba!!! ale macie co chcieliście
pacjent
13.02.2018, 10:00
Kończcie, wstyd. Dla tych władz powiatowych kadencja powinna się już dawno skończyć. Za takie działania powinni ponieść surowe konsekwencje. Miało być tak dobrze, jedna władza w mieście, powiecie, województwie i kraju ... miało być wszystko. Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy ziemi sanockiej dobrze zapamiętają to co obecna władza nam funduje. Niestety ten okres to ciągłe likwidowanie, wygaszanie, niszczenie .... - taki obraz powiatu po nich zostanie ....
Czesław
13.02.2018, 10:14
Potwierdzam, niektórzy Radni zapomnieli co mówili, jak na początku pięknie opowiadali, że razem z miastem mogą dużo. Ze jedna opcja itd. Dzisiaj szukają wymowek, robią awanse dzięki kolegom, i tak już zostanie. Społeczeństwo was rozliczy.
Jacus
13.02.2018, 13:26
Moze wreszcie społeczeństwo przejrzy na oczy i odsunie tych patalachow od nidzczenia powiatu
Likwidować !!!
13.02.2018, 14:56
Tak to jest jak się ulega propagandzie sukcesu. Miały być strefy, fabryki, nowe miejsca pracy, inwestorzy, nawet misje gospodarcze.... Przemysł miał być ratunkiem dla "zrujnowanego"Sanoka
. A jak jest każdy widzi !
Po nas choćby potop....wróciło jak bumerang!
Anna
13.02.2018, 15:11
Wstyd, grzech, jak zle powiat jest zarzadzany. Obywatele sa winni sami sobie !!!!
Glosowac madrze to bardzo wazna rzecz !!!! Moze nauczka na przyszlosc !!!
Zacofanie, konserwatywnosc, malomiateczkowosc - zle, zle!!!
ja wiem jak bedzie
13.02.2018, 16:39
i tak matoły dalej wybierzecie Krawczyka, Koniecznego, Wosikową i całą plejade wiecznych radnych..... WSTYD!!!
Maka
13.02.2018, 19:30
Beda tak likwidowac do czasu az pewnego dnia sami beda potrzebowali naglej pomocy!
Bywa,ze nasza sytuacja zyciowa zmienia sie w ulamkach sekund...
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl