Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  08.02.2018

Do czego służą księgi wieczyste? - reklama

Chociaż z księgi wieczystej nie korzystamy na co dzień, warto wiedzieć co ona zawiera.

Co to jest księga wieczysta

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym zawierającym wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości. Jest istotna z punktu widzenia każdego właściciela nieruchomości oraz osoby, która planuje nabyć dany dom czy działkę. Najważniejszym celem prowadzenia księgi jest umożliwienie ustalenia tego, kto jest właścicielem nieruchomości. Istnieje bowiem domniemanie, że to co znajduje się w księgach zgodne jest ze stanem rzeczywistym. Dlatego też, właściciel, który nie dopilnuje uaktualnienia danych w rejestrze, musi liczyć się z tym, że to osoba figurująca w księdze jak właściciel może być traktowana.

Jak zbudowana jest księga wieczysta

Księga składa się z czterech części. Pierwsza zawiera opis nieruchomości, druga dotyczy właściciela, trzecia - roszczenia osób trzecich, a czwarta - informacje o hipotece. W związku z powyższym, zaglądnięcie do księgi jest konieczne, aby stwierdzić czy dana nieruchomość jest w jakiś sposób obciążona. Obciążenie to może polegać na przykład na ustanowieniu służebności. Skutkiem tego będzie na przykład roszczenie sąsiadów dotyczące możliwości przechodzenia czy przejeżdżania przez działkę, na której ustanowiono służebność. Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest hipoteka, może się bowiem okazać, że dług związany z nieruchomością stworzy nowemu właścicielowi wiele problemów.Same księgi są jawne, co oznacza, że może do nich zajrzeć każdy. Natomiast akta księgi nie są dostępne dla wszystkich. Dlatego, żeby do nich zajrzeć należy wykazać interes prawny. Ma go na pewno właściciel, który może posiłkować się na przykład umową sprzedaży, jeśli jeszcze nie jest wpisany w księdze wieczystej danej nieruchomości.

W poszukiwaniu szczegółowych informacji na temat ksiąg wieczystych warto zajrzeć na stronę Ksiegi-wieczyste.org. Na portalu znaleźć można wiele artykułów dotyczących ksiąg, tego jak z nich korzystać i do czego mogą się przydać. Warto skorzystać z tej wiedzy, niezależnie od tego czy jest się właścicielem nieruchomości czy też jej potencjalnym nabywcą.

Foto: Fotolia

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl