Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  30.01.2018  |  3

"One Billion Rising"- Sanok zatańczy przeciwko przemocy [WIDEO]

Fot. materiały organizatora

Miliard za jedną, jedna za miliard - to hasło, jakie przyświeca międzynarodowej akcji “One Billion Rising”. 14 lutego kobiety na całym świecie zatańczą przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet, w tym roku po raz pierwszy także w Sanoku.

W Sanoku akcja zaistnieje za sprawą Mirandy Korzeniowskiej z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Chcemy pokazać solidarność z dziewczynami i kobietami, które doświadczają przemocy - nie ważne, czy jest to przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna czy ekonomiczna. Dać im impuls do działania, pokazać, że nie są same. Także wśród nas, które będziemy tańczyć w ramach akcji są osoby, które na jakimś etapie swojego życia doświadczyły przemocy. Wyjście z tej sytuacji nie jest łatwe, ale jest możliwe i to chcemy przekazać - mówi Miranda Korzeniowska, organizatorka akcji w Sanoku.

One Billion Rising to międzynarodowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez pisarkę Eve Ensler po fali gwałtów w USA.

Jednego dnia, na całym świecie kobiety, dzieci i mężczyźni tańczą w rytm piosenki "Break the chain". W ten sposób chcą okazać solidarność i wsparcie dla kobiet, które doświadczają przemocy.

W Sanoku próby ruszą w najbliższą środę 31 stycznia o godzinie 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku. Na próbę należy zabrać obuwie na zmianę. – Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego tańca. W ten prosty sposób możemy okazać wsparcie ofiarom przemocy i zachęcić je do działania – mówi Miranda Korzeniowska. 

Finał akcji i wspólny taniec na sanockim rynku odbędzie się 14 lutego o godzinie 18. Wszystkie informacje o akcji w Sanoku można śledzić na Facebook'u.

***

One Billion Rising to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

– W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym. Dlaczego? Ponieważ analiza ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazała, że 50% programów nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta, 90% programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci, tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet, tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć – informują organizatorzy akcji. 

– Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać. Jednak bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać. To okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów. Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem – dodają organizatorzy.

Statystyki są przerażające. Każdego dnia w Europie ofiarami przemocy pada co czwarta kobieta. Szacuje się, że co trzecia kobieta na świecie pada ofiarą przemocy – ekonomicznej, seksualnej, psychicznej, lub fizycznej. Rocznie w Polsce w wyniku przemocy domowej ginie około 400 kobiet. Ale to tylko statystyki. Prawdziwej skali zjawiska nie da się zmierzyć, bo dramaty kobiet najczęściej rozgrywają się w zaciszu czterech ścian. 

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Beti
30.01.2018, 16:44
Brawo Sanok !!! Jestem z Was dumna! Brawo Pani Korzeniowska!
mieszkaniec
14.02.2018, 14:35
Fajnie że są w Sanoku osoby którym się "chce" działać :)
Tomaszek
14.02.2018, 16:01
Tańczcie, tańczcie dziewczyny, ile dacie radę. To zakończy udrękę, ciemiężenie i wyzysk kobiet na całym Świecie. Brawo, brawo za inicjatywę. Im więcej kobiet zatańczy tym więcej kobiet zostanie wyrwanych ze szponów męskiej przemocy.
O Kuźwa zapomniałem co z tymi, które są prześladowane przez tańczące kobiety...
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl