Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  04.12.2017

5 książek, które powinien przeczytać każdy Polak

Czytelnictwo w Polsce kuleje, o czym świadczą statystyki Biblioteki Narodowej. Według badania z 2016 roku aż 63 proc. respondentów nie przeczytało ani jednej książki, a zaledwie co 10. Polak sięgnął w tym samym roku po więcej niż siedem pozycji literaturowych. Są jednak takie książki w kanonie literatury polskiej, które każda dorosła osoba powinna znać. Przedstawiamy 5 z nich.

1. „Lalka” Bolesław Prus

Przykład pięknej prozy Bolesława Prusa. Głównym bohaterem „Lalki” jest Stanisław Wokulski - człowiek o dwóch obliczach i dwóch różnych naturach. Z jednej strony racjonalista, człowiek biznesu, który mocno stąpa po ziemi, a z drugiej romantycznie zakochany w Izabeli Łęckiej idealista. Wybranka jego serca to typowa kobieta swojej epoki - spragniona uczuć, ale oddzielona od nich murem stworzonym z konwenansów.

2. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

Klasyka gatunku, epopeja narodowa, która miała poruszać serca i umysły Polaków w trudnym pod względem historycznym dla nich czasie. Historia młodego Tadeusza, Telimeny, Zosi i księdza Robaka pisana wierszem, zaczynająca się od powszechnie znanej przez Polaków inwokacji, na pewno musi zostać zaliczona do kanonu literatury polskiej.

3. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Jednym z najważniejszych dzieł kultury narodowej Polaków jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To utwór oparty o prawdziwe wydarzenia, tj. wesele poety Lucjana Rydla z kobietą z ludu - chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Utwór jest pełen narodowościowych symboli i alegorycznych postaci. Ma „drugie dno”, na bazie którego autor dokonuje rozrachunku zarówno z przeszłością, jak i teraźniejszością. Obala mity narodowe i kpi z przywar poszczególnych warstw społecznych. Morałem z „Wesela” jest gorzka prawda po tym, że naród nie jest zdolny do prawdziwego zrywu i wzięcia odpowiedzialności za stan państwa.

4. „Kartoteka” Tadeusza Różewicza

Wydane w 1960 roku dzieło Tadeusza Różewicza jest utworem szczególnym i zalicza się do ścisłej czołówki wśród europejskich dramatów współczesnych. Odrzuca krępujące formy kompozycyjne, dlatego jest aż tak interesujący dla czytelnika. Bohater „Kartoteki” raz jest małym chłopcem w wieku 7 lat, innym razem na 37 i 40. Jest równocześnie nikim i każdym z nas, a jego biografia w „Kartotece” została przedstawiona we fragmentaryczny sposób. Jego osobowość jest fascynująca, choć nieuchwytna i nie do końca zdefiniowana.

5. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Głównym bohaterem powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest Cezary Baryka, syn Seweryna Baryki i Jadwigi Dąbrowskiej. Dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z tą interesującą powieścią lub do końca nie pamiętają przebiegu wydarzeń i tego, jak potoczyły się losy głównego bohatera, polecamy przeczytanie streszczenia: http://przedwiosnie.klp.pl/a-5398.html. Dowiemy się z niego, że przedwiośnie jest powieścią polityczną, która składa się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć” oraz „Wiatr od wschodu”. Prezentuje przemiany, jakim ulega główny bohater, także pod względem ideologicznym. Żeromski nakreślił w powieści dwie koncepcje, jakim mógłby ulec odrodzony kraj. 

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl