Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  14.11.2017  |  1

Zabytkowy park w nowej odsłonie

Tak park w Kostarowcach wygląda po renowacji
Tak park w Kostarowcach wygląda po renowacji Fot. Urząd Gminy w Sanoku

Gmina Sanok odnowiła zabytkowy park w Kostarowcach. 

Kostarowce były wsią królewską, należącą do starostwa sanockiego. W dziewiętnastym wieku, w posiadanie majątku weszli Słoneccy, którzy zamieszkiwali tu do lat czterdziestych ubiegłego wieku. Park został założony przy oficynie dworskiej – rzędówce przy stawach. Już na początku XV wieku istniał tu folwark. O ile nie zachowały się zabudowania dworskie z tego okresu (ocalały spichlerz, znajdujący się na terenie nieruchomości Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Rozwój” w Kostarowcach, pochodzi z XIX w.), to park dworski zachował wiele historycznych elementów. Pod datą 1469 wymieniony jest młyn z sadzawką królewską. Stawy dworskie były wspominane już w XVI wieku. Historyczne mapy katastralne obrazują rozplanowanie składowych przestrzennych parku na przeciągu lat 1852 – 1872.

Po skonfrontowaniu ich ze współczesną mapą terenu, z geodezyjnie naniesioną zielenią, udało się zaprojektować nowy, najbardziej zbliżony do historycznego, układ dróg, ścieżek i placów, wkomponowany w najwartościowszy przyrodniczo i kulturowo drzewostan. Do dnia dzisiejszego zachował się pierwotny układ obiektów wodnych parku. Zachowane zostały dwa stawy z charakterystycznym, zróżnicowanym pod względem wysokościowym, lustrem wody (różnica poziomów wody stawu górnego i dolanego wynosi ok. 4m). Stawy zasilane są jak pierwotnie czystą wodą pochodzącą z pobliskiego rozległego kompleksu lasu bukowego. Stawy porośnięte liliami wodnymi oraz charakterystyczną roślinnością wodną stanowią niezwykle malowniczy element parku.

Tak park w Kostarowcach wyglądał przed rewitalizacją (fot: Urząd Gminy w Sanoku)

Projekt rewitalizacji parku obejmował wycinkę starych drzew, które zagrażały bezpieczeństwu, czyszczenie zakrzaczeń i usuwanie drzew, które kolidowały z założeniami architektonicznymi nowego projektu oraz prace pielęgnacyjne – usuwanie posuszu w koronach starych drzew oraz wzmacnianie konstrukcji i stabilizowanie starego drzewostanu przy pomocy wiązań liniowych.

Pielęgnacja kosztowała 72 tys. zł, przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie w wysokości nieco ponad 12 tys. zł. Resztę gmina pokryła z własnego budżetu. 

Na terenie Gminy Sanok znajdują się także zabytkowe parki w Falejówce, Pisarowcach i Markowcach. W parku w Falejówce oraz w zespole dworsko-parkowym w Pisarowcach prace rewitalizacyjne wykonywane były w 2010 roku. Obecnie prowadzone są zwykłe prace związane z wykaszaniem parku oraz usuwaniem drzew połamanych i uschniętych. W parku w Markowcach wokół Zespołu Dworskiego aktualnie trwają prace obejmujące inwentaryzację zieleni i wykonanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania parku. Kolejnym etapem będzie jego rewitalizacja planowana w przyszłym roku. Rewitalizacja parków ma bardzo duże znaczenie dla społeczności lokalnej gminy w wielu wymiarach: urbanistycznym, dydaktycznym, architektonicznym, społecznym, integracyjnym i historycznym.

Wojtek
14.11.2017, 19:14
Przyroda, qltura i sztuka. Takie pieniądze można by było inaczej wydawać. Mało bidoty w tej gminie Sanok? Nic tylko ładować w upiększanie przyrody.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...

Kalendarium

/ Styczeń 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl