Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  14.11.2017  |  1

Zabytkowy park w nowej odsłonie

Tak park w Kostarowcach wygląda po renowacji
Tak park w Kostarowcach wygląda po renowacji Fot. Urząd Gminy w Sanoku

Gmina Sanok odnowiła zabytkowy park w Kostarowcach. 

Kostarowce były wsią królewską, należącą do starostwa sanockiego. W dziewiętnastym wieku, w posiadanie majątku weszli Słoneccy, którzy zamieszkiwali tu do lat czterdziestych ubiegłego wieku. Park został założony przy oficynie dworskiej – rzędówce przy stawach. Już na początku XV wieku istniał tu folwark. O ile nie zachowały się zabudowania dworskie z tego okresu (ocalały spichlerz, znajdujący się na terenie nieruchomości Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Rozwój” w Kostarowcach, pochodzi z XIX w.), to park dworski zachował wiele historycznych elementów. Pod datą 1469 wymieniony jest młyn z sadzawką królewską. Stawy dworskie były wspominane już w XVI wieku. Historyczne mapy katastralne obrazują rozplanowanie składowych przestrzennych parku na przeciągu lat 1852 – 1872.

Po skonfrontowaniu ich ze współczesną mapą terenu, z geodezyjnie naniesioną zielenią, udało się zaprojektować nowy, najbardziej zbliżony do historycznego, układ dróg, ścieżek i placów, wkomponowany w najwartościowszy przyrodniczo i kulturowo drzewostan. Do dnia dzisiejszego zachował się pierwotny układ obiektów wodnych parku. Zachowane zostały dwa stawy z charakterystycznym, zróżnicowanym pod względem wysokościowym, lustrem wody (różnica poziomów wody stawu górnego i dolanego wynosi ok. 4m). Stawy zasilane są jak pierwotnie czystą wodą pochodzącą z pobliskiego rozległego kompleksu lasu bukowego. Stawy porośnięte liliami wodnymi oraz charakterystyczną roślinnością wodną stanowią niezwykle malowniczy element parku.

Tak park w Kostarowcach wyglądał przed rewitalizacją (fot: Urząd Gminy w Sanoku)

Projekt rewitalizacji parku obejmował wycinkę starych drzew, które zagrażały bezpieczeństwu, czyszczenie zakrzaczeń i usuwanie drzew, które kolidowały z założeniami architektonicznymi nowego projektu oraz prace pielęgnacyjne – usuwanie posuszu w koronach starych drzew oraz wzmacnianie konstrukcji i stabilizowanie starego drzewostanu przy pomocy wiązań liniowych.

Pielęgnacja kosztowała 72 tys. zł, przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie w wysokości nieco ponad 12 tys. zł. Resztę gmina pokryła z własnego budżetu. 

Na terenie Gminy Sanok znajdują się także zabytkowe parki w Falejówce, Pisarowcach i Markowcach. W parku w Falejówce oraz w zespole dworsko-parkowym w Pisarowcach prace rewitalizacyjne wykonywane były w 2010 roku. Obecnie prowadzone są zwykłe prace związane z wykaszaniem parku oraz usuwaniem drzew połamanych i uschniętych. W parku w Markowcach wokół Zespołu Dworskiego aktualnie trwają prace obejmujące inwentaryzację zieleni i wykonanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania parku. Kolejnym etapem będzie jego rewitalizacja planowana w przyszłym roku. Rewitalizacja parków ma bardzo duże znaczenie dla społeczności lokalnej gminy w wielu wymiarach: urbanistycznym, dydaktycznym, architektonicznym, społecznym, integracyjnym i historycznym.

Wojtek
14.11.2017, 19:14
Przyroda, qltura i sztuka. Takie pieniądze można by było inaczej wydawać. Mało bidoty w tej gminie Sanok? Nic tylko ładować w upiększanie przyrody.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl