Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  14.11.2017

Nowoczesna sielanka tylko w energooszczędnych domach

Marzeniem prawie każdej osoby poszukującej własnego kąta jest wygoda, bezpieczeństwo, piękne otoczenie i efektowny wygląd domowego zacisza. W parze z tymi pożądanymi walorami idą także względy ekonomiczne, które widoczne będą w niskich rachunkach np. za energię elektryczną. W dalszej kolejności myślimy o zdrowiu, ekologii i własnych działaniach (np. zakupie odpowiedniej klasy sprzętu AGD, czy energooszczędnego oświetlenia) podejmowanych w celu utrzymywania osiągniętego status quo.

 

Wspólna ekologiczna idea

Działalność człowieka nigdy nie pozostawała bez wpływu na środowisko naturalne. Raczej zawsze ludzkość doprowadzała do niszczenia i stopniowej degradacji środowiska naturalnego. Obecnie coraz częściej porusza się tematy związane z ograniczeniem destrukcyjnego wpływu człowieka na jego otoczenie, a budownictwo stwarza szeroką perspektywę ekologicznych działań.

Przede wszystkim jako główny temat takich poczynań wymienić należy domy – pasywne, lub energooszczędne, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Odpowiednia konstrukcja, materiały jak np. beton komórkowy, izolacja cieplna składają się na podstawy energooszczędnego budownictwa.

Czyste powietrze filarem zdrowia

W budownictwie zastosować można bowiem szereg rozwiązań, które pozawalają osłabić negatywne oddziaływanie budynków na środowisko i stworzyć dom przyjazny nie tylko jego mieszkańcom, ale również przyrodzie. Oprócz zastosowanych materiałów budowlanych niezwykle ważne jest użycie wentylacji z rekuperacją, która oprócz dostarczania świeżego powietrza, odzyskuje ciepło z wymienianego z wewnątrz domu, w przeciwieństwie do grawitacyjnej wentylacji, która wychładza pomieszczenia i nie usuwa z nich wilgoci.

Zapewnienie szczelności budynku jest kolejnym wymogiem, który u deweloperów oddających domy energooszczędne do sprzedaży ma istotne znaczenie i jest zawsze dokładnie sprawdzane. Przeprowadza się próbę ciśnieniową, zw. testem „blower door". Metoda ta jest najlepszą, a zarazem najbardziej dokładną kontrolą wykonania domu pod kątem jego szczelności.

Topograficzne położenie - czy ma znaczenie?

Jakkolwiek by na to nie spojrzeć istotna będzie lokalizacja domów o energooszczędnym statusie, a właściwie ich otoczenie. I nie chodzi tutaj wcale, że tego typu domy w Rudzie Śląskiej, czy innej aglomeracji nie będą powstawać. Bardziej uwzględnia się w tym przypadku równowagę i harmonię z otoczeniem, wykorzystanie naturalnego ukształtowania i położenia danych terenów. Dlatego też osiedla mające stanowić „zieloną alternatywę”, zapewniające spokój, ciszę i czyste otoczenie, buduje się na obrzeżach wielkich miast.

Deweloperzy bardzo dbają o łatwość komunikacyjną z dużymi ośrodkami, ale również zapewniają doskonale przemyślaną i zorganizowaną infrastrukturę takich osiedli, tworząc tym jednocześnie, energooszczędne sielskie zakątki mieszkaniowe.

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl