Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  14.11.2017

Nowoczesna sielanka tylko w energooszczędnych domach

Marzeniem prawie każdej osoby poszukującej własnego kąta jest wygoda, bezpieczeństwo, piękne otoczenie i efektowny wygląd domowego zacisza. W parze z tymi pożądanymi walorami idą także względy ekonomiczne, które widoczne będą w niskich rachunkach np. za energię elektryczną. W dalszej kolejności myślimy o zdrowiu, ekologii i własnych działaniach (np. zakupie odpowiedniej klasy sprzętu AGD, czy energooszczędnego oświetlenia) podejmowanych w celu utrzymywania osiągniętego status quo.

 

Wspólna ekologiczna idea

Działalność człowieka nigdy nie pozostawała bez wpływu na środowisko naturalne. Raczej zawsze ludzkość doprowadzała do niszczenia i stopniowej degradacji środowiska naturalnego. Obecnie coraz częściej porusza się tematy związane z ograniczeniem destrukcyjnego wpływu człowieka na jego otoczenie, a budownictwo stwarza szeroką perspektywę ekologicznych działań.

Przede wszystkim jako główny temat takich poczynań wymienić należy domy – pasywne, lub energooszczędne, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Odpowiednia konstrukcja, materiały jak np. beton komórkowy, izolacja cieplna składają się na podstawy energooszczędnego budownictwa.

Czyste powietrze filarem zdrowia

W budownictwie zastosować można bowiem szereg rozwiązań, które pozawalają osłabić negatywne oddziaływanie budynków na środowisko i stworzyć dom przyjazny nie tylko jego mieszkańcom, ale również przyrodzie. Oprócz zastosowanych materiałów budowlanych niezwykle ważne jest użycie wentylacji z rekuperacją, która oprócz dostarczania świeżego powietrza, odzyskuje ciepło z wymienianego z wewnątrz domu, w przeciwieństwie do grawitacyjnej wentylacji, która wychładza pomieszczenia i nie usuwa z nich wilgoci.

Zapewnienie szczelności budynku jest kolejnym wymogiem, który u deweloperów oddających domy energooszczędne do sprzedaży ma istotne znaczenie i jest zawsze dokładnie sprawdzane. Przeprowadza się próbę ciśnieniową, zw. testem „blower door". Metoda ta jest najlepszą, a zarazem najbardziej dokładną kontrolą wykonania domu pod kątem jego szczelności.

Topograficzne położenie - czy ma znaczenie?

Jakkolwiek by na to nie spojrzeć istotna będzie lokalizacja domów o energooszczędnym statusie, a właściwie ich otoczenie. I nie chodzi tutaj wcale, że tego typu domy w Rudzie Śląskiej, czy innej aglomeracji nie będą powstawać. Bardziej uwzględnia się w tym przypadku równowagę i harmonię z otoczeniem, wykorzystanie naturalnego ukształtowania i położenia danych terenów. Dlatego też osiedla mające stanowić „zieloną alternatywę”, zapewniające spokój, ciszę i czyste otoczenie, buduje się na obrzeżach wielkich miast.

Deweloperzy bardzo dbają o łatwość komunikacyjną z dużymi ośrodkami, ale również zapewniają doskonale przemyślaną i zorganizowaną infrastrukturę takich osiedli, tworząc tym jednocześnie, energooszczędne sielskie zakątki mieszkaniowe.

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...

Kalendarium

/ Styczeń 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl