Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  11.10.2017  |  5

Będziemy płacić za foliówki

Fot. archiwum iSanok.pl

Od przyszłego roku będziemy płacić we wszystkich sklepach za tzw. foliówki. Rząd planuje wprowadzenie opłaty recyklingowej w wysokości 20 groszy za każdą torbę foliową i w ten sposób chce walczyć o ochronę środowiska.

Przyjęta stawka w wysokości 20 gr została określona na podstawie badania sondażowego zleconego w 2015 r. przez Ministerstwo Środowiska „Polacy o jednorazowych torbach zakupowych". Badanie wskazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 gr, 79 proc. badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy.

Zgodnie z rozporządzeniem opłatę będą pobierać prowadzący jednostki handlu detalicznego i hurtowego, którzy wydają klientom lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego. 

W przypadku niewielkiego wpływu zaproponowanej stawki opiaty na ograniczenia zużycia toreb projekt dopuszcza możliwość zwiększenia stawki do maksymalnej wysokości 1 zł. 

Obecnie roczne zużycie w przeliczeniu na mieszkańca jest równe ok. 300 toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Autorzy projektu oczekują, że regulacja spowoduje ograniczenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, a tym samym ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. 

Rozwiązania zastosowane w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej wskazują, że ustalenie opłaty za wydanie w sklepie torby na zakupy z tworzywa sztucznego jest skuteczną metodą ograniczenia problemu zużycia tych toreb.

Część państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z transpozycją dyrektywy 2015/720/UE, również planuje wprowadzić opłatę za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego, w związku z czym państwa te, podobnie jak Polska, będą musiały określić wysokość tych opłat. 

W 2002 r. Rząd Irlandii podjął decyzję o objęciu toreb foliowych specjalną opłatą. Pobierano za każdą torbę opłatę w wysokości 0,15 Euro (obecnie 0,22 Euro). Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na wdrażanie projektów dotyczących recyklingu odpadów. 

W Wielkiej Brytanii od 5 października 2015 r. duże punkty sprzedaży detalicznej (przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników) są zobowiązane do pobierania opiaty w wysokości min. 5 pensów za torby z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku. Z powyższej opłaty wyłączono torebki papierowe, opakowania wydawane na lotniskach, torebki na niezapakowane w inny sposób jedzenie, lekarstwa, nasiona, rośliny lub żywe ryby. 

Natomiast wpływy z opłaty za torebki zostają u sprzedawców detalicznych, którzy mają obowiązek informować o sposobie wydatkowania tych środków. 

W Holandii od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy nakładające na punkty handlowe obowiązek pobierania opłaty za wydawane torby foliowe. Rekomendowana wysokość opłaty to 0,25 euro.

A Wy jak oceniacie pomysł Ministerstwa Środowiska? Czy wprowadzenie obowiązkowej opłaty za tzw. foliówkę zniechęci Was do sięgania po jednorazówki? Czekamy na Wasze komentarze. 

info: www.kurier.pap.pl

redaktorku daj 20 groszy
12.10.2017, 09:30
Chcesz wiedziec redaktorku co ja sadze o tym temacie to zaplac mi 20 groszy od kazdego komentarza. I za ogladanie reklam tez. Frajeruf szukacie?! Skonczylo sie qurwa darmowe pisanie. Niech placa w za to ze was czytamy. W koncu bedzie normalnie.
tom
12.10.2017, 09:34
I dalej szukają pieniędzy w naszych kieszeniach twierdząc że to działanie na rzecz środowiska
Jak by się tak martwili o środowisko to by wprowadzili zakaz sprzedaży foliowych toreb na rzecz papierowych bo w końcu mamy całą puszcz do wycięcia.
Nareszcie!
12.10.2017, 12:34
Nareszcie!!! W końcu przestaniecie brać te śmieci jak popadnie - bo za darmo - to trzeba wziąć!!!
Dmitrij
12.10.2017, 13:48
Kefir w szklanych butelkach, mleko i piwo też w szklanych butelkach być powinno . I wróci to co było kiedyś, dawno temu zanim zjednoczyliśmy się z tą popierdoloną unią - bez hymnu, bez godła i flagi. Takie są fakty.Dlaczego w Niemczech nie sprzedają już piwa w puszkach tylko i wyłącznie w butelkach.
Pan Pepe
12.10.2017, 14:03
TOTALNA GŁUPOTA I BŁAZENADA ! A cóż to jest za ekologia? Ekologia byłaby wtedy, gdyby wprowadzono papierowe torby biodegradowalne i wtedy chętnie bym za nie zapłacił. Póki co, to jest większy zarobek dla sklepów, firm produkujących ten szajs i tym samym dla państwa.
A Ekologia?...W czarnej d...
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
Już z najbliższą sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl