Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  13.09.2017

Ubezpieczenie pożyczki – wady i zalety rozwiązania

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, powinniśmy zastanowić się nad jej ubezpieczeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w razie określonych sytuacji, np. śmierci pożyczkobiorcy czy utraty przez niego pracy, ubezpieczyciel spłaci zaciągnięte zobowiązanie. Wybór tej opcji wiąże się jednak z dodatkowymi, często wysokimi kosztami. Zanim zdecydujemy się skorzystać z ubezpieczenia pożyczki, warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Co to jest ubezpieczenie pożyczki?

Ubezpieczenie, którym obejmowana jest pożyczka jest pewnym zabezpieczeniem. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy, jego rodzina nie zostanie obciążona zaciągniętym przez niego zobowiązaniem. Część pożyczki, która nie została spłacona pokryje natomiast firma ubezpieczająca.

Co więcej, niektóre instytucje finansowe oferują również ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. W chwili, gdy pożyczkobiorca staje się niewypłacalny, pokrycie reszty spłaty pożyczki należy do ubezpieczyciela.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie we wszystkich sytuacjach, w których klient traci pracę, firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty niespłaconej pożyczki. Przykładem może być utrata pracy z winy pożyczkobiorcy. Ubezpieczyciel nie pomoże również wtedy, kiedy rozwiązanie umowy z pracodawcą odbyło się za porozumieniem stron.

Ważne - ubezpieczenie w banku jest często obowiązkowym elementem w procesie pożyczania. Inaczej jest w przypadku firm pożyczkowych, które tego nie wymagają.

Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia?

Zanim zdecydujemy się skorzystać z ubezpieczenia pożyczki, warto przemyśleć tę opcję i przeliczyć, czy na pewno będzie to dla nas opłacalne. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi około 15, 20% kwoty zobowiązania.

Wybierając ofertę chwilówki online, gdzie kwota zobowiązania będzie dość niska i wahać się będzie w granicach od kilkuset do tysiąca złotych, ubezpieczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Inaczej jest w przypadku pożyczek ratalnych. Kwota takiego zobowiązania jest zazwyczaj wyższa i oscyluje w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takim wypadku ubezpieczenie pożyczki jest korzystną opcją.

Warto tutaj wspomnieć, że to przede wszystkim pożyczkodawcy zarabiają na ubezpieczeniu. Firmy pożyczkowe otrzymują prowizję od firm ubezpieczeniowych za każdego klienta, który zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia.

Umowa ubezpieczeniowa – na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z ubezpieczenia pożyczki, należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy. Warto przyjrzeć się bliżej takim zakładkom, jak „Dokumenty”, „Umowy” czy „Regulamin”. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę czytając późniejszą umowę.

Otrzymując umowę należy dokładnie się z nią zapoznać. W takim dokumencie zapisane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące ubezpieczenia pożyczki. Uwagę należy skupić przede wszystkim na tzw. wyłączeniach. W tym podpunkcie zapisane są sytuacje, w których firma pożyczkowa nie będzie zobowiązana do wypłaty świadczenia.

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia pożyczki – czy to możliwe?

Każda ubezpieczona osoba ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczeniowej. Proces ten wiąże się jednak z konsekwencjami dla pożyczkobiorcy. Skutki rezygnacji z ubezpieczenia zależą od danej firmy i zapisane są w umowie ubezpieczeniowej.

Najczęściej jednak decydując się na odstąpienie od umowy, pożyczkobiorcy są zobowiązani do natychmiastowej spłaty całkowitej kwoty pożyczki. W innym wypadku oprocentowanie pożyczki wzrasta do bardzo wysokich kosztów.

Ważne – decyzja o wzięciu ubezpieczenia pożyczki powinna być przemyślana. Inaczej możemy narazić się na wysokie koszty związane z odstąpieniem od umowy.

Wcześniejsza spłata pożyczki = zwrot pieniędzy za ubezpieczenie?

Decydując się na skorzystanie z pożyczki ratalnej, okres spłaty może być rozłożony na dogodne raty. Warto podkreślić, że wcześniejsza spłata pożyczki to spore oszczędności dla pożyczkobiorcy. Jeżeli zatem otrzymaliśmy niespodziewany zastrzyk gotówki, powinniśmy zastanowić się nad przedterminowym uregulowaniem zaciągniętego zobowiązania.

Czy jednak wcześniejsza spłata pożyczki równoznaczna jest z określoną kwotą zwrotu za ubezpieczenie? Ubezpieczenie najczęściej płaci się z góry za cały okres jego trwania lub też cyklicznie wpłaca się określoną kwotę. Jeżeli spłacimy swoje zobowiązanie wcześniej, mamy prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy z opłaconych składek za okres ubezpieczenia, który nie zdążyliśmy wykorzystać.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Podobną opcją do ubezpieczenia pożyczki jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Tutaj również ubezpieczenie dzielimy na dwie grupy, tj. obligatoryjne i fakultatywne. Należy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych – pomostowe, czyli do czasu wpisu hipoteki oraz ubezpieczenie nieruchomości.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, najbardziej popularnymi są ubezpieczenie spłaty kredytu i ubezpieczenie na życie. Pierwsze z nich gwarantuje terminową spłatę kredytu przez firmę ubezpieczeniową na wypadek śmierci lub niezdolności do pracy kredytobiorcy. Ubezpieczenie na życie natomiast obejmuje śmierć kredytobiorcy, która nastąpiła w czasie ochrony ubezpieczeniowej.

Decydując się na kredyt powinniśmy być przygotowani na to, że wzięcie ubezpieczenia jest często wymagane przez banki. Warto podkreślić, że rezygnacja z opcji ubezpieczenia wiąże się zazwyczaj ze znacznie wyższymi kosztami kredytu.

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...

Kalendarium

/ Styczeń 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl