Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  13.09.2017

Ile może zabrać komornik? - reklama

Pożyczanie pieniędzy czy to w bankach, czy instytucjach pozabankowych, tak zwanych parabankach, wiąże się z ryzykiem tego, że zdarzy się sytuacja, gdy nie będziemy w stanie spłacić w terminie wszystkich zobowiązań. Wówczas pojawiają się upomnienia, a w najgorszym przypadku dochodzi do egzekucji komorniczej. W przypadku wysokiego zadłużenia pojawia się ryzyko, że komornik zabierze dużą część naszej wypłaty. Jednak trzeba wiedzieć, że komornik jest ograniczony przepisami prawnymi i może zabrać tylko określoną część wypłaty. Ile dokładnie może zabrać komornik z naszego wynagrodzenia za pracę?

Kiedy następuje zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze następuje w momencie, gdy wierzyciel otrzymuje prawomocny tytuł egzekucyjny. Może to być wyrok, postanowienie lub nakaz zapłaty, które mają nadaną klauzulę wykonalności. Wierzyciel z takim dokumentem udaje się do kancelarii komorniczej i komornik rozpoczyna wtedy egzekucję. W pierwszej kolejności komornik zajmuje z reguły wynagrodzenie za pracę dłużnika. Jednak trzeba pamiętać, że komornik nie może zająć całej wypłaty, gdyż osoba zadłużona nie miałaby środków do życia.

Jak dużo z wypłaty może „zabrać” komornik?

Warto wiedzieć, jakie ograniczenia ma komornik, jeśli chodzi o zajmowanie pensji dłużnika. Jak się okazuje, komornik nie może zająć najniższej krajowej. Chodzi tutaj o wynagrodzenie w postaci minimalnej, które w tym roku wynosi 2000 brutto, co na rękę daję 1459 zł. Reguła ta dotyczy jednak wyłącznie osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. W przypadku, gdy osoba zatrudniona jest na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie, komornik może zająć nawet całą wypłatę, również w przypadku, gdy dochody wykazane w Urzędzie Skarbowym są równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

W przypadku, gdy zadłużony dostaje wypłatę wyższą niż płaca minimalna, komornik ma prawo zająć nawet do 50% wynagrodzenia.

W przypadku emerytów i rencistów kwotą wolną od egzekucji komorniczej jest 75% wartości najniższej emerytury lub renty.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl