Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  08.09.2017

Czy wiesz, jak Polacy dbają o środowisko? - reklama

Według danych portalu Palmedica.pl tylko 2015 roku Polacy wytworzyli 142 mln ton odpadów, z czego 8% stanowiły odpady komunalne. Skala wytwarzania odpadów na świecie rośnie z roku na rok, co sprawia, że każdy kraj boryka się z problemem organizacji gospodarki komunalnej w taki sposób, by służyła ludziom i środowisku.

W Polsce podstawy gospodarki komunalnej reguluje Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w której zostały zawarte najważniejsze wytyczne dla pracowników administracji komunalnej. To na ich barkach spoczywa sprawowanie pieczy nad czystością i porządkiem w poszczególnych jednostkach administracyjnych Polski.

Segregowanie odpadów - obowiązek każdego człowieka

Od kilkunastu lat w Polsce promuje się segregowanie odpadów. Początkowo pomysł nie cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak dzięki odpowiednim regulacjom i kontrolom coraz więcej osób zastanawia się nad tym, do jakiego pojemnika wyrzucić odpad. Trzeba dodać, że sceptyków segregacji śmieci w każdym gospodarstwie domowym może przekonać to, ma ona ogromne znaczenie nie tylko dla czystości środowiska, ale także dla gospodarki. Odzyskiwanie surowców pozwala na duże oszczędności.

Międzynarodowa kampania Sprzątanie Świata

W Polsce od lata jest przeprowadzana międzynarodowa kampania Sprzątanie Świata (Clean Up the World), która odbywa się w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowani. Zadaniem kampanii jest zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństw oraz pokazanie skali problemu. W Polsce akcja jest prowadzona od 1994 roku, a jej inicjatorką jest Mira Stanisławska-Meysztowicz. Koordynatorem i patronem Sprzątania Świata w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia, która zachęca do współpracy przedstawicieli poszczególnych jednostek administracyjnych. W akcji bierze udział młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz wszyscy, którym dobro środowiska nie jest obojętne.

Recycling i upcycling

Jak podaje Portal Samorządowy, według danych Głównego Urzędu Statystycznego ilości odpadów dotychczas składowanych na składowiskach własnych zakładów i obiektach unieszkodliwiania odpadów (hałdach, stawach osadowych) w ciągu ostatnich dziesięciu lat utrzymuje się na poziomie 1,7 mln ton, co oznacza, że coraz więcej odpadów jest odzyskiwanych i wykorzystywanych. Tylko w 2014 roku wytwórcy odpadów odzyskali we własnym zakresie 21% odpadów, a 17% unieszkodliwili. Ponadto na rynku wyrastają jak grzyby po deszczu firmy, które zajmują się przetwarzaniem niewykorzystanych materiałów, np. szyją ubrania ze ścinków tkanin, co zmniejsza ilość odpadów krawieckich. Takie praktyki dają nadzieję na to, że będziemy żyć w czystym i przyjaznym środowisku.

Urządzenia komunalne w służbie czystemu środowisku

Jednym z aspektów zarządzania każdą jednostką administracyjną jest dbanie o gospodarkę komunalną. W tym celu gminy zaopatrują się w urządzenia komunalne (szczegóły na stronie https://www.kaercher.com/pl/professional/urzadzenia-komunalne.html), które pomagają zadbać o czystość i porządek na terytorium jednostki. Zakup sprzętu to ogromny wydatek, dlatego przedstawiciele władz gminnych bardzo często występują o dotacje i dofinansowania na jego zakup. Dzięki temu urządzenia komunalne są zawsze w pogotowiu, a gmina, z ich pomocą, może realizować cele lokalnej gospodarki komunalnej.

Zastanawiając się, jak państwo dba o środowisko naturalne, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak my sami to robi. Starania władz różnych szczebli administracyjnych pójdą na marne, jeśli nie zdecydujemy się na segregowanie odpadów, a śmiecenie nie będzie stanowiło dla nas żadnego problemu. Ochronę środowiska warto zacząć od siebie i od swojego własnego domu.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl