Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  05.09.2017

Obowiązek dostarczania odzieży roboczej przez pracodawcę - reklama

Obuwie oraz odzież dostarczana pracownikom przez pracodawcę musi spełniać wymogi określone w Polskich Normach regulowanych w ustawie z dnia 12 września 2002 r. Obowiązek dostarczenia środków ochrony indywidualnej oraz odzieży ochronnej ciąży na pracodawcy w sytuacjach, w których nie można uniknąć zagrożeń czy też nie sposób ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.

Obowiązek dostarczenia odzieży i obuwia

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje sytuacje, w których pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej oraz obuwia. Są to przypadki, w których odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, a także sytuacje, w których ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy zapewnienie takiej odzieży okaże się niezbędne. Jeśli na danym stanowisku zgodnie z zasadami kodeksu pracy pracownikowi przysługuje odzież lub obuwie, a pracodawca nie przewiduje jego zapewnienia, pracownik ma prawo roszczenia do pracodawcy o jego przydział.

Dodatkowe regulacje

Oprócz zasad wskazanych w kodeksie pracy pracodawca ma możliwość w ramach aktu wewnątrzzakładowego samodzielnego regulowania, na którym stanowisku wymagana jest odzież robocza. Może ustalić, gdzie dopuszczalne będzie używanie przez pracowników ich własnego obuwia roboczego czy odzieży, pod warunkiem, że wyrazili oni na to zgodę oraz że odzież ochronna i obuwie spełniają wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Ustalenia te nie mogą dotyczyć jednak stanowisk, na których wykonywane mają być prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn albo zadania powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Ekwiwalent za zniszczone ubranie

Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której pracownik będzie pracował we własnym ubraniu, jednak jednocześnie to na pracodawcy ciąży obowiązek wypłacania ekwiwalentu za zniszczone ubranie. Zastąpienie wykonania obowiązku przydzielenia odzieży i obuwia pracowniczego wypłacaniem ekwiwalentu za zużywanie odzieży czy obuwia roboczego pracownika jest możliwe w przypadku spełnienia dwóch warunków. Jednym z nich jest sytuacja, w której pracodawca określił w zakładowym akcie konkretyzującym przydzielanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego stanowiska pracy, na którym jest dopuszczalne używanie własnej odzieży ochronnej i obuwia roboczego. Ponadto zainteresowany pracownik musi wyrazić zgodę na używanie swojej własnej odzieży oraz obuwia w zamian za ekwiwalent pieniężny.

Dodatkowe obowiązki i prawa

Pracodawca zobowiązany jest ustalić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, które muszą być stosowane na określonych stanowiskach. Ponieważ to właśnie pracodawca ponosi koszty nabycia środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, stanowią one jego własność, a pracownik otrzymuje je tylko do użytkowania. Ma więc obowiązek zwrócenia odzieży i obuwia nawet, gdy są one zużyte lub zniszczone.

Artykuł poleca producent ubrań roboczych MS PRO

Artykuły promowane

Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...

Kalendarium

/ Styczeń 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl