Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  10.08.2017  |  1

Niezwykły zabytek, który można zobaczyć tylko w Sanoku [ZDJĘCIA]

Fot. Martyna Sokołowska

XVIII-wieczna synagoga z Połańca, jedyny taki obiekt w polskich skansenach, będzie kolejną atrakcją turystyczną w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Ma być gotowa w przyszłym roku, na jubileusz 60-lecia istnienia sanockiego skansenu. 

Synagoga połaniecka istniała już w pierwszej połowie XVIII w. W swoich dziejach była kilkakrotnie remontowana, całkowitemu zniszczeniu uległa w czasie II wojny światowej. Dzięki zachowanej dokumentacji architektonicznej budynek uda się wiernie odtworzyć. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik. Budowniczowie korzystają m.in. z siekier, strugów i pił. Pracują tak, jak robili to ich poprzednicy 200, 300 lat temu, ale w użyciu są też współczesne narzędzia.

- To nie lada gratka dla turystów, którzy mogą na własne oczy śledzić kolejne etapy budowy synagog. Bardzo chętnie podglądają prace, czasem dopytują o ich finalny efekt - przyznaje Marcin Krowiak z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Dwupiętrowy obiekt będzie miał 22 metry długości, 11 metrów szerokości i czterospadowy, pokryty gontem dach.  W środku na pierwszym pietrze znajdzie się ekspozycja, na której zaprezentowane zostaną liczne - dotychczas znajdujące się w magazynach - judaika z kolekcji Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wiele z nich dotychczas było eksponowanych jedynie okazjonalnie.

Synagoga będzie ważnym elementem, który składa się na pełny obraz tamtych realiów zarówno od strony narodowościowej, jak i społecznej czy zawodowej. Społeczność galicyjskich miasteczek tworzyli bowiem nie tylko Polacy, Rusini, Ukraińcy, ale także - z czasem nawet przede wszystkim - z ludność żydowska.

Budynek jest gotowy w stanie surowym, aktualnie trwają prace w jego wnętrzu. Pracownicy układają podłogę, trwają też prace nad odtwarzaniem szafy na Torę oraz bimy, która będzie znajdowała się w centralnym miejscu synagogi, a także witraży, które wykona Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W tym roku planowane jest także ukończenie zwierciadlanego sklepienia w sali modlitw. Ostatnim etapem będzie odtworzenie barwnej polichromii we wnętrzu budynku.

Odtworzona synagoga z Połańca będzie jedynym takim obiektem w polskich skansenach. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku, na jubileusz 60-lecia istnienia Muzeum budownictwa Ludowego w Sanoku.

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
anty123
10.08.2017, 15:27
Warto sprawdzić, co znaczy słowo "zabytek", zanim napisze się taki tytuł...
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...

Kalendarium

/ Grudzień 2017
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl