Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  10.08.2017  |  1

Niezwykły zabytek, który można zobaczyć tylko w Sanoku [ZDJĘCIA]

Fot. Martyna Sokołowska

XVIII-wieczna synagoga z Połańca, jedyny taki obiekt w polskich skansenach, będzie kolejną atrakcją turystyczną w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Ma być gotowa w przyszłym roku, na jubileusz 60-lecia istnienia sanockiego skansenu. 

Synagoga połaniecka istniała już w pierwszej połowie XVIII w. W swoich dziejach była kilkakrotnie remontowana, całkowitemu zniszczeniu uległa w czasie II wojny światowej. Dzięki zachowanej dokumentacji architektonicznej budynek uda się wiernie odtworzyć. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik. Budowniczowie korzystają m.in. z siekier, strugów i pił. Pracują tak, jak robili to ich poprzednicy 200, 300 lat temu, ale w użyciu są też współczesne narzędzia.

- To nie lada gratka dla turystów, którzy mogą na własne oczy śledzić kolejne etapy budowy synagog. Bardzo chętnie podglądają prace, czasem dopytują o ich finalny efekt - przyznaje Marcin Krowiak z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Dwupiętrowy obiekt będzie miał 22 metry długości, 11 metrów szerokości i czterospadowy, pokryty gontem dach.  W środku na pierwszym pietrze znajdzie się ekspozycja, na której zaprezentowane zostaną liczne - dotychczas znajdujące się w magazynach - judaika z kolekcji Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wiele z nich dotychczas było eksponowanych jedynie okazjonalnie.

Synagoga będzie ważnym elementem, który składa się na pełny obraz tamtych realiów zarówno od strony narodowościowej, jak i społecznej czy zawodowej. Społeczność galicyjskich miasteczek tworzyli bowiem nie tylko Polacy, Rusini, Ukraińcy, ale także - z czasem nawet przede wszystkim - z ludność żydowska.

Budynek jest gotowy w stanie surowym, aktualnie trwają prace w jego wnętrzu. Pracownicy układają podłogę, trwają też prace nad odtwarzaniem szafy na Torę oraz bimy, która będzie znajdowała się w centralnym miejscu synagogi, a także witraży, które wykona Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W tym roku planowane jest także ukończenie zwierciadlanego sklepienia w sali modlitw. Ostatnim etapem będzie odtworzenie barwnej polichromii we wnętrzu budynku.

Odtworzona synagoga z Połańca będzie jedynym takim obiektem w polskich skansenach. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku, na jubileusz 60-lecia istnienia Muzeum budownictwa Ludowego w Sanoku.

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
anty123
10.08.2017, 15:27
Warto sprawdzić, co znaczy słowo "zabytek", zanim napisze się taki tytuł...
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl