Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  03.08.2017  |  30

Sanok jak wielki plac budowy [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Budowa basenu to aktualnie najdroższa inwestycja realizowana w Sanoku. Inwestycja pochłonie blisko 40 milionów złotych
Budowa basenu to aktualnie najdroższa inwestycja realizowana w Sanoku. Inwestycja pochłonie blisko 40 milionów złotych Fot. Artur Mycio

Inwestycje za dziesiątki milionów złotych zmienią w najbliższych latach oblicze Sanoka.

W sierpniu ruszy budowa obwodnicy Sanoka. To największa i najdroższa inwestycja, jaka w najbliższym czasie będzie realizowana w mieście. Za jej budową przemawiały statystyki. W sezonie letnim przez centrum miasta dziennie przejeżdża nawet 26 tysięcy samochodów, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Polsce.

Obwodnica Sanoka to blisko 7 kilometrów trasy, 11 kilometrów dróg dojazdowych, 4 wiadukty, 8 mostów, chodniki i ścieżki dla rowerzystów. Trasa będzie przebiegała po południowej stronie miasta. Zacznie się w miejscu, gdzie droga wojewódzka z Rzeszowa dochodzi do drogi 28 w zachodniej części Sanoka i będzie łączyła się z drogą 84 na Bieszczady.

Zobacz, którędy będzie przebiegała obwodnica Sanoka - MAPA.

Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Sanoka wygrało konsorcjum spółek Max Boegl Polska i Max Boegl Stiftung. Wartość umowy to prawie 140 mln zł. Konsorcjum zadeklarowało ukończenie prac w ciągu 33 miesięcy od podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie realizacji robót, i udzieliło 10-letniej gwarancji jakości. Budowa obwodnicy ruszy w sierpniu, a zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2019 r.

Powstanie łącznik

Łącznik będzie przebiegał pomiędzy powstającą obwodnicą, a rondem Beksińskiego. Będzie miał półtora kilometra długości. Wartość inwestycji to ponad 21 mln złotych. 85 procent kwoty (17,8 mln. zł) wyłoży Urząd Marszałkowski, resztę (czyli około 3,2 mln. zł) dołoży Urząd Miasta w Sanoku. Budowa łącznika ruszy równocześnie z budową obwodnicy.

Zbudują zakład karny

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że to właśnie w naszym mieście, w ramach programu modernizacji Służby Więziennej, powstanie nowoczesna jednostka penitencjarna. Do nowego obiektu zostanie przeniesiony Areszt Śledczy, który obecnie znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka. Zakład pomieści 1000 więźniów.

Przy nowym zakładzie karnym w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” powstanie hala produkcyjna, w której będą pracować osadzeni. W zależności od potrzeb przedsiębiorcy, który zgłosi chęć zatrudnienia osadzonych, pracę może znaleźć od 300 do 600 więźniów – szacuje resort sprawiedliwości.

Nowy zakład karny to też praca dla około 300 funkcjonariuszy, a dla miasta podatki wpływające do miejskiej kasy.

Nowoczesny basen

Na tę inwestycję sanoczanie czekali od lat. Centrum Rehabilitacji i Sportu powstaje w kompleksie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Obiekt ma być gotowy w 2019 roku a jego budowa będzie kosztowała blisko 40 milionów złotych. 40 procent tej kwoty wyłoży Ministerstwo Sportu i Turystyki, które umieściło sanockie Centrum na liście inwestycji strategicznych dla rozwoju polskiego sportu. Budowę obiektu wsparła m.in. słynna pływaczka Otylia Jędrzejczak, oraz sześć polskich związków sportowych, które zadeklarowały chęć organizowania zgrupowań w sanockim MOSiRze.

W kompleksie powstanie basen rekreacyjny i sportowy, wodne i suche place zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, boisko do siatkówki plażowej oraz elementy związane z odnową biologiczną - salon masażu, sauna i komora kriogeniczna. Z kompleksu będą mogli korzystać mieszkańcy, turyści i sportowcy. Basen będzie gotowy w 2019 roku.

Nowoczesny dworzec i nowe autobusy

Nowoczesny dworzec powstanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sanok-Lesko. Uczestniczą w nim Miasto Sanok, Gmina Sanok, Zagórz oraz Lesko. Samorządy wspólnie przygotowały projekt zakładający wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji spalin w ramach systemu transportu zbiorowego.

Inwestycja jest możliwa, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Sanok na budowę dworca i zakup 11 niskoemisyjnych autobusów spełniających normę Euro 6 dostanie ponad 27 milionów, przy czym magistrat wyłoży nieco ponad 7,5 mln. zł.

Nowy obiekt powstanie w miejscu aktualnego dworca autobusowego. Projekt zakłada powstanie dwupiętrowego budynku, w którym znajdą się poczekalnie dla pasażerów, kasy biletowe, punkt informacji turystycznej, bar i sklepy. Gabarytowo będzie cztery razy większy od obecnego budynku dworca. Budynek będzie połączony z kładką nad torami. W obiekcie zostaną zamontowane windy dla niepełnosprawnych, jedna z budynku i dwie przy kładce. Wokół obiektu powstanie parking. Dworzec ma być gotowy w 2018 roku.

Wyremontują Wierchy

Za prawie 6 milionów złotych obiekt zostanie wyremontowany, powstanie ośmiotorowa bieżnia lekkoatletyczna, chodniki i parking, do tego nowe oświetlenie, nagłośnienie i telebim. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb piłkarzy, lekkoatletów i ciężarowców, ale będą mogli korzystać z niego także przedstawiciele innych dyscyplin sportowych.

Z "Wierchów" będą mogli korzystać zarówno uczniowie sanockich szkół, mieszkańcy miasta i zawodnicy rożnych klubów sportowych. Pierwszy etap prac zakończy się w połowie sierpnia. Dotyczy przebudowy i remontu budynku oraz głównej trybuny. W kolejnym etapie ruszy budowa ośmiotorowej bieżni lekkoatletycznej. Całkowity remont i przebudowa Wierchów ma się zakończyć w połowie 2018 roku.

Galeria zdjęć
Abca
03.08.2017, 09:56
Nareszcie Sanok ma inwestycje na tak wielką skalę.Jak to przeżyją gwardzisci?
Super
03.08.2017, 11:05
Dobry czas dla Sanoka!
POsada 24
03.08.2017, 11:56
Przy takim rozwoju to i może część emigrantów POmyśli o POwrocie w rodzinne strony ?
j24
03.08.2017, 12:36
Bardzo dobry i rzetelny artykuł ! Czyżby iSanok zmienił "poglądy" bądz WŁAŚCICIELA ? ?
Joziek
03.08.2017, 12:41
@posada 24 po co mają wracać wszędzie zatrudniają Ukraińców i płacą im lepiej jak Polakom a jeszcze będą mieli 1000 więźniów jako tanią siłę roboczą a żeby korzystać z basenów czy stadionu trzeba mieć kasę
Henryk
03.08.2017, 12:53
Takich inwestycji jeszcze w Sanoku nie było !
ja
03.08.2017, 14:08
Jeszcze niech pomyślą o szybszej kolei Sanok- Rzeszow i bedzie dobrze
Era
03.08.2017, 15:08
Miasto kwitnie
mieszkaniec
03.08.2017, 15:13
Wszystko bomba, ale żeby jeszcze były miejsca pracy...
Gdzie miejsca pracy!? Warunki do rozwoju przedsiębiorczości?!
03.08.2017, 15:22
Trochę rozsądku w tej całej propagandzie sukcesu! Obecne władze miasta nie realizują żadnego swojego autorskiego projektu.
Wspomniane wyżej w artykule sprawy były przygotowane lub w trakcie aplikowania o środki lub w trakcie procedur przetargowych. Dużo wcześniej niż obecni przyszli.
Jedynie więzienie to ich pomysł i inicjatywa. Bez pytania kogokolwiek czy to pomysł dla Sanoka.
Kiedyś mówiono, że nie ma miejsca czy działki pod strefę ekonomiczną a pod więzienie jest!

W Sanoku brakuje gospodarza, a mówienie, że jak basen powstanie to przyciągnie turystów to duże niezrozumienie kwestii rozwoju turystyki. Taki potencjał się marnuje miasta przez stagnacje w tej dziedzinie, że szkoda.

Kolejny raz na przestrzeni ostatnich lat koncerty Łzy czy Cleo w regionie. .. ręce opadają i tyle.
gość
03.08.2017, 15:28
Nie zgadzam się. Poprzedni włodarze chcieli sprzedać Wierchy, obecni remontują. Widać, że będzie tam całkiem fajny ośrodek sportowy. Umiejscowienie strefy ekonomicznej na górze na Dąbrówce to był kiepski pomysł, Sanok niestety przespał czas tworzenia strefy ekonomicznej, więc i o miejsca pracy będzie ciężko. Podobna sytuacja jest w Brzozowie, Lesku czy Ustrzykach, więc Sanok nie jest tu "wyjątkowy"..
Eldorado
03.08.2017, 15:51
@gość
Po pierwsze więzienie nie będzie budowane na Dabrowce, więc inna lokalizacja była możliwa. Ponadto blisko obwodnicy.
Po drugie poprzednicy przygotowali dokumentację i papiery pod aplikowania o środki lub byli w trakcie tego procesu.
Po trzecie proces inwestycyjny obwodnicy ruszył pełną parą w 2012 roku.
Po czwarte uruchomienie strefy ekonomicznej czy przemysłowej nawet obecnie jest niezbędny. Skuteczne działanie pokazał burmistrz i miasto Jawor gdzie powstaje fabryka mercedesa. Wystarczy trochę chęci o pojęcia!
Po piąte porównywanie Sanoka do Brzozowa, Leska czy Ustrzyk to tragiczne nieporozumienie. Do miasteczek dużo mniejszych od Sanoka o bez tradycji przemysłowych. Mielec czy Krosno jest zrozumiałe ale przedstawione myślenie to klęska i jego brak.
Po szóste warto zobaczyć jak Ustrzyki odskoczyly turystycznie naszemu miastu. Tworzą w ten sposób miejsca pracy.
Sanok mając takich mieszkańców jak @gość przegrywa na starcie. Polecam poszerzyć horyzonty i zastanawic się przed pisaniem pogrążajacych treści.
Marek
03.08.2017, 16:18
Obecnie w Sanoku pracy dla osób z wykształceniem technicznym (zawodowym i średnim) nie brakuje. Po co więc nowe fabryki? Zresztą, żaden poważny inwestor nie wejdzie do miasta tak fatalnie skomunikowanego z resztą regionu. Zmodernizowana droga do Rzeszowa (lub całkiem nowa) oraz łącznik kolejowy - to podstawa rozwoju Sanoka i okolicznych miejscowości. A jeśli chodzi o dokonania poprzedników, to okres 12 lat ich urzędowania był wystarczający aby stworzyć strefę ekonomiczną, wyremontować wszystkie miejskie drogi, wybudować basen, wybudować ścieżki rowerowe, przygotować ciekawą ofertę turystyczną itd. A co otrzymaliśmy? Parking bubel (ile miast wielkości Sanoka funduje sobie podobne obiekty?), Zielony Rynek, darmowe laptopy... itd.
Heniek
03.08.2017, 16:21
Nie mogę słuchać jak ktoś ciągle wypisuje że obecne władze nic nie robią tylko realizują pomysły poprzedników. Co za bzdura! Poprzednicy to właśnie tylko pomysły mieli. Rządzenie polega raczej na realizacji a nie posiadaniu pomysłów.
Zresztą taki pomysł żeby basen wybudować to chyba nie jest nic twórczego.
Dlatego właśnie obecna władza zbiera plusy. I bardzo słusznie, bo naprawdę wreszcie Sanok rusza do przodu.
jan wydrzyński
03.08.2017, 16:28
Nie chcę, ale muszę! "eldorado" czy Ty się czytasz? Jeżeli mnie pamięć nie myli, więzienie w Piotrkowie Trybunalskim zostało też przeniesione z centrum na ulicę Wronią. Zatrudnia ok. 270 pracowników i podobnie jak planowane w Sanoku, zatrudnia osadzonych. Czy poprzednicy "aplikowali o środki na budowę tego więzienia"? Na litość............Bliskość obwodnicy nie jest żadnym argumentem! Lepiej tam niż nigdzie. Dolny Śląsk ma w stosunku do Sanoka wiele przewag. A główna to położenie przy niemieckiej granicy oraz na skrzyżowaniu S3 i A4. To jest naprawdę ważne. Strefa ekonomiczna jest potrzebna, ale jak widać pociąg już odjechał. O to trzeba było się starać, gdy wszyscy szukali lokalizacji. A Sanok spał snem "wizjonera z Gorzowa Wlkp". Na co go było stać - na rozdanie "wyłowionych z Sanu 300 komputerów", dzięki którym, jak uzasadniał Pan Burmistrz W Blecharczyk - ludzie mieli łatwiej zdobyć pracę! Tak to zapamiętałem z sali herbowej. Już trwają prace studialne związane z budową połączenia od Miejsca Piastowego w kierunku Sanoka. Jest to ważne w kontekście budowy S19, której budowę KTOŚ opóźnił o kilka dobrych lat! Nie można rozwijać turystyki w Sanoku na bazie 2 miejscowych muzeów! To nie my mamiliśmy sanoczan przez 12 lat wizją aquaparku, który ostatecznie nie powstał - a para poszła w gwizdek. W przyszłym roku zapraszamy na uroczyste otwarcie CRS przy MOSiR. Autosan też nie musiał paść pod wodzą jedynie słusznego inwestora i właściciela! Nie pomogły wycieczki wielu do Rad Nadzorczych, do Krakowa. A teraz....? Teraz - jak zapowiadaliśmy wraz z Panem Burmistrzem Pióro boom inwestycyjny trwa w najlepsze. Informowałem w ubiegłym roku, że tak może się stać, i trzeba będzie cierpliwie jeździć po remontowanych drogach. Nie wszyscy nam wierzyli. Teraz trzeba przeprosić, ale któż to by zrobił przy otwartej kurtynie?
w SŁUŻBIE POLSCE
03.08.2017, 17:36
Basen czy dworzec to inwestycja? W co? Dla mnie to raczej pchanie się w koszty, i to wielomilionowe. 40% na basen da Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ok. Gdzie jest jeszcze 60%??? Pani Otyli wsparła budowę jaką kwotą? a może tylko dobrym słowem... Panie burmistrzu - w dalszym ciągu w Sanoku odbywa się rozpieprzanie publicznej kasy na bzdurne projekty, nic nie wnoszące do życia sanoczan. Droga miejska dojazdowa do szkoły podstawowej nr.4 jest w opłakanym stanie. Zacznijcie od takich - małych spraw, jakże ważnych dla nas mieszkańców. Milionów, których się nie ma się nie wydaje. Życie na debet, kosztem przyszłych pokoleń? Komu to potrzebne i w jakim celu. Mamy już kwadratowe drzewka. Wystarczy. Miejsca pracy - to jest podstawa, i godne zarobki. W sanockim Zoz brakuje na wszystko. O pensjach nie wspomnę, grunt że za poprzednika lekarza, lekarze dostawali ile chcieli, a mimo to wciąż było im mało. Oprócz nich w szpitalu pracują jeszcze inni ludzie. Czy pensja nie powinna być najniższą bodaj krajową, a nie jakąś zasadniczą??? To nie jest okradanie? W imię czego? Zgodnie z przepisami? Jakimi? Panie burmistrzu! Pan tu jest gospodarzem, nie pana zastępca Chęć, który obiecuje ludziom na zebraniu w szkole dojazd, a do chwili obecnej w przedmiotowej sprawie nie dzieje się NIC.
SanOK
03.08.2017, 18:02
Sanok nigdzie nie rusza. Od miast podobnych dzieli nas pogłębiająca się przepaść. Żadne więzienie, basen czy szpecaca rynek scena tego nie zmienią.
Inwestycje trzeba kroić na miarę. Budowa dworca to przesada w tej wersji.
Nic nie robienie w kwestii rozwoju miasta a nie uprawianie jej iluzji nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Pisanie, że inni mają lepiej a nam tylko zguba jest słabe. Każdy na swoją pozycję pracuje. Jedni bardzo ciężko. Inni tyko narzekają, że się nie da i wymyślają marne usprawiedliwienia.
Sanok przy takim podejściu nigdzie i nigdy nie zyska.
59
03.08.2017, 21:14
Sanok umiera i zadne obwodnice,baseny tego nie zmienią.Młodzi nie mają tutaj zadnej przyszlosci.
Budujecie mieszkania ale za co je kupowac ? Lepsze stanowiska to tylko znajomi z plecami a zwykly szarak ma jebac na 3 zmiany.Mlodzi wyjezdzaja,starzy umieraja a miasto sie wyludnia.Gdzie by sie nie ruszyc tam karta DO WYNAJECIA.Po 17 w wakacje na miescie pustki.Wyjezdzajcie jezeli macie okazje bo tutaj nie ma zadnej przyszlosci.No chyba ze komus pasuje zycie od 10 do 10 to jego sprawa ale tym ambitnym nie wroze niczego dobrego.
SanOK
03.08.2017, 22:27
@Jan Wydrzynski w Sanoku jak na razie nie ma więzienia tzw zakładu karnego dla morderców, pedofilii, członków gangów i mafii czy recydywy!
W Sanoku jest tylko areszt śledczy.
Proszę poczytać o zasadniczych różnicach między tymi tworami.
Proszę nie macic ludziom w głowach że to to samo!
Proszę bardzo!
03.08.2017, 22:32
Czym jest areszt?

Mówiąc o areszcie należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem jego oficjalna nazwa to „areszt śledczy". Do jednostki tej trafiają osoby tymczasowo zatrzymane, a więc osoby podejrzane o popełnienie danego przestępstwa,czyli takie, w stosunku do których dopiero wszczęto postępowanie karne. Polski system penitencjarny zrzesza 70 aresztów śledczych.

Czym jest więzienie?

Mianem więzienia przyjęło się określaniezakładów karnych. Są to jednostki, do którego trafiają osoby skazane prawomocnymwyrokiem sądu, na mocy którego odbywają karę pozbawienia wolności. W Polsce do lat 70 terminem więzienia nazywano nie miejsce przebywania skazanych, lecz sam rodzaj kary, jakim jest pozbawienia wolności. Istnieje kilka rodzajów zakładów karnych. Pierwsze kryetrium podziału stanowi typ osadzonych w nich osób. Wówczas możemy rozróżnić:

zakłady dla młodocianych przestępców

zakłady dla osób po raz pierwszy odbywających karę

zakłady dla recydywistów

zakłady dla osób odbywających karę aresztu wojskowego

Ze względu na sposób organizacji zakłady karne można podzielić na:

zakłady karne typu zamkniętego

zakłady karne typu półotwartego

zakłady karne typu otwartego

W Polsce funkcjonuje 85 zakładów karnych. Poszczególne jednostki różnią się od siebie stopniem zabezpieczenia oraz rodzajem izolacji skazanych. 
   1 / 2    Następny »
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl