Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  22.07.2017  |  97

Kolejny dzień protestów pod sądem [OBSZERNA FOTORELACJA]

Fot. Martyna Sokołowska

- Będziemy protestować do skutku. Liczymy na prezydenta, na jego veto w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W przeciwnym razie, to będzie koniec demokracji w Polsce - uważają organizatorzy "Łańcucha światła" którzy codziennie od minionej niedzieli o  godzinie 21 gromadzą się pod sądami w całej Polsce. Do protestów po raz kolejny dołączył także Sanok. Pod miejscowym Sądem Rejonowym zebrało się w sobotę ponad 130 osób.

Uczestnicy protestu pod sąd przynieśli świece, znicze, białe róże i transparenty, na których napisali m.in. "3xveto", "wolnesądy" oraz "wolność, równość, konstytucja". Odśpiewali hymn Polski, złożyli pod drzwiami Sądu Rejonowego znicze i świece. Skandowali m.in. hasła: "Precz z Kaczorem-dyktatorem" i "wolne sądy". W ten sposób sprzeciwiają się zmianom proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość w Ustawie o Sądzie Najwyższym. 

Sobotni protest trwał około 45 minut. Kolejny odbędzie się w niedzielę o godzinie 21.

Zmiany proponowane przez posłów PiS zakładają m.in. wygaszenie kadencji 15 członków KRS będących sędziami. Ich następców, zamiast środowisk sędziowskich, jak do tej pory, miałby wybrać Sejm. Dają też większe kompetencje ministrowi sprawiedliwości, który zgodnie z nowelą miałby odwoływać i powoływać prezesów sądów. 

Natomiast projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku “z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

Propozycje PiS przyjął już Sejm i Senat, teraz wszystko w rękach prezydenta. Jeśli podpisze się pod projektem zmian, nowelizacja wejdzie w życie. 

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
NeO
23.07.2017, 01:53
Ho ho ho, ilu bisurmanów się zebrało:) Nawet były burmitrzunio był, braciszka z sądu chcą mu usunąć czy jak? Średnia wieku pozwala wysnuć wnioski, że większość tych osób w październiku straci bardzo wysokie emerytury:) Póki ich stać to protestują, później nie będą mieć na to czasu, bo trzeba będzie śmietniki przeglądać:)
Andrzej
23.07.2017, 02:36
Szybkie sądy! Szybkie sądy! Szybkie sądy!
3x TAK.
Jutrobędę
23.07.2017, 02:41
Zdjęcie świeczek "3*Veto" jest przepiękne. Piękny pomysł Miranda i piękne wykonanie Martyna.
tak trzymać!!!
23.07.2017, 07:59
Brawo SANOCZANIE !!!
Mamy
23.07.2017, 08:03
Pięknie się patrzy, na ludzi niezależnych. Brawo !!!
Helenka
23.07.2017, 08:20
Jestem dumna, że w Sanoku też są ludzie myślący, którym zależy na Polsce! Brawo SANOCZANIE!!!
Może jednak ktoś wie?
23.07.2017, 08:20
Proszę obrońców tej ustawy o wypunktowanie mi, zwykłemu obywatelowi, które fragmenty tego pisma mają przyspieszyć i usprawnić pracę sądu. Przeczytałam całą i nic nie znalazłam. No chyba że zacznę sama interpretować przepisy, ale to nie o to chodzi. Za odsyłanie do innych stron dziękuję, przejrzałam i nie są dla mnie wystarczająco wiarygodne. Proszę po raz drugi. Ciekawe czy doczekam się nareszcie odpowiedzi.
Jakis
23.07.2017, 09:01
NeO jak Ci wyschnie kipa pod nosem to zmadrzejesz I zobaczysz do czego może doprowadzić obecną władzą.Szkoda ze młodzi ludzie którzy komunę znają tylko z Opowiadań tak dają sobą manipulować.Byście nigdy nie musieli żyć w kraju gdzie władze ma jedną partią albo jeden opętany przywódca
Andrzej
23.07.2017, 09:10
Halo? Tu sędzia Milewski, czym mogę służyć?

PS. Gorzej nie będzie.
kamieni kupa
23.07.2017, 09:16
szkoda, że nie wyszli na ulice jak PO rządziło
Ubecka wdowa
23.07.2017, 09:31
Szanowny Prezydencie,
Jeszcze jest czas, byś wyszedł cało i uniknął politycznej śmierci, która czeka Cię przy Kaczyńskim.
Gdy teraz porzucisz Kaczyńskiego, przestaniesz być politycznym szarakiem. Jeśli teraz zostaniesz, będziesz zakładnikiem Kaczyńskiego i partii – bez odwrotu.
Widziałeś Prezesa w publicznym napadzie szału. Widziałeś, że jest słaby i nieobliczalny. Czy Ty mu ufasz? Czy Ty się go nie boisz? Czy chcesz mieć na rękach krew swoich rodaków? – bo Kaczyński, Ziobro, Macierewicz się przed tym nie cofną.
Nawet jeśli z Twoją pomocą Kaczyński przejmie całkowitą władzę w kraju i zaczną go nazywać dyktatorem, przyjdzie w końcu moment, że Naród zrzuci go z piedestału. Nastąpi zmiana warty, a wtedy nie będzie zmiłuj! Ty będziesz sądzony... Także za niego, bo on się chowa za Twoimi plecami i nie podpisuje pod własnymi decyzjami, za które idzie się do kryminału.
Jeszcze nie jest za późno! Jeszcze możesz stanąć po stronie prawa. Jeszcze możesz wystąpić z szeregów Kaczyńskiego z twarzą, zyskując szacunek Polaków.
Pamiętaj: PO nie rządziła wiecznie. PIS też nie będzie.
Stań po stronie prawa ustanowionego przez Naród, który teraz siedzi pod oknami Sejmu RP.
Z wyrazami szacunku
My, Naród
POsada 24
23.07.2017, 09:49
HAHA > HIPOKRYZJA do KWADRATU ! Jak PO podwyższała im WIEK EMERYTALNY czy zabierała pieniądze z OFE to nikt z nich nie protestował ! Teraz za to KWICZĄ jak stare WIEPRZE przed zarżnięciem ! ! To jest w oczywisty sposób sprzeczne z logiką i zdrowym rozsądkiem. Wytłumaczeniem tego mogą być TYLKO PIENIĄDZE które UBecy tracą ze swoich emerytur oraz wpływy jakie mieli do teraz w SĄDACH ! ! (vide rodzina Blach..a)
Mistmist
23.07.2017, 09:50
Brawo Sanok! Cała Polska jest z Wami. Jesteście bardzo odważni, niełatwo wyjść w małym mieście i protestować. Tym bardziej podziw i szacunek dla was! Zapraszajcie znajomych, protest nadal trwa! Wolna Polska, Wolne Sądy, Konstytucja!
Czerwona sfolocz
23.07.2017, 09:55
Może ktoś zna tych dziadków i napisze ,jakie mieli funkcje w prl-u? Podejrzewam, że oni mają osobisty (finansowy) interes w tych protestach.Jedni obrońcy emerytur ,inni to pociotkowie sędziego i prokuratora obrońcy koryt.Mieszanie dzieci do tej chucpy to totalna głupota,ale frekwencja zobowiązuje.
j24
23.07.2017, 10:02
KONIEC ŚWIATA - całe Sanockie lewactwo wyległo na ulicę w obronie SWOJEGO SĄDU ! !
jakub
23.07.2017, 10:11
Brawo dla sanoczan,którzy rozumieją jak niebezpieczne jest to co chce zrobić PIS
z naszymi sądami i nie boją się demonstrować!! Tylko ślepiec może nie zauważyć
że dobra zmiana PIS to nie poprawa efektywności działania sądów,ale zmiany
personalne.To niebezpieczeństwo pozostawienia nieograniczonej władzy w ręku
jednego człowieka,to złamanie konstytucji w sprawie skrócenia kadencji
Prezes Sądu Najwyższego,to niebezpieczeństwo manipulacji w wyborach powszechnych.
Mając swoich sędziów można unieważnić każde wybory.To niebezpieczeństwo,że
obywatel nie będzie miał żadnych szans w sądzie w sprawach z państwem,które będą reprezentować
sędziowie zależni od jednej partii.Zostanie zlikwidowany trójpodział władzy.
Istnieje niebezpieczeństwo sankcji UE a w konsekwencji wyjście z niej.I to wszystko
co zostało wypracowane przez prawie 3 dekady ma być teraz skreślone przez kilka nocnych
posiedzeń sejmu?
@Andrzej.Uważasz,że przez wymienionego przez ciebie sędziego,należy zniszczyć polskie
sądy?.Trzeba wymienić wszystkich sędziów?PIS nawet wyciągnęło to,że była
pani sędzia ukradła spodnie,tyle tylko,że zapomnieli dodać,że ta kobieta jest chora.W każdym
zawodzie znajdziesz czarną owce.Może to być sędzia,polityk,lekarz,budowlaniec.To znaczy,że trzeba
wymienić wszystkich murarzy,bo jeden pije,trzeba wymienić wszystkich lekarzy,bo kilku
brało łapówki?Nikt nie ma wątpliwości,że trzeba poprawić pracę sądów,ale poprawić,
a zniszczyć,to subtelna różnica.I w imię czego jest to robione,w imię nienawiści i chęci zemsty?
Pokaż mi pan,panie Andrzeju jeden punkt w tej ustawie ,który spowoduje lepszą i szybszą pracę sądów.
ja
23.07.2017, 10:24
Przez większość wpisów przemawia złość i nienawiść !!! A gdzie szacunek do drugiego człowieka ,który chce być szanowany i poważany i ma prawo mieć własne zdanie. Ci ludzie są tam dlatego, że ktoś obraża ich godność, nazywa ubekami i zabiera im spokój, o który tak długo walczono. Jeśli tam są to nie myślą o tym, że mogą ich spotkać konsekwencje od " nowych sądów" . Nie mają tam własnych interesów. Występują również w imieniu tych, którzy nienawidzą i zamykają oczy na kolesiostwo, złodziejstwo i niszczenie naszego kraju. Ci którzy nienawidzą powinni przyjść pod sąd i zobaczyć na własne oczy emocje tych ludzi a dopiero wtedy, jeśli doświadczą krzywdy obrażać ich.
Andrzej
23.07.2017, 10:28
@ Może jednak ktoś wie

Nikt nie wie i może dlatego właśnie ustawy (nie ustawa jak napisałeś) są niezgodne z konstytucją.
(Podobnie jak ty nie uzyskałem odpowiedzi, z którym punktem konstytucji te ustawy są niezgodne).
Może pora wyjść na ulicę i pogadać pod sądem z tym czy owym członkiem PO, może coś wiedzą. W końcu tam z jakiegoś powodu przychodzą.

Poza tym, fachową wiedzą służył jakiś sędzia Sądu Najwyższego niejaki Pan Henryk. Zadzwoń lub zaesemesuj. Porady i inne nie mniej ważne sprawy (kobietki) od dwóch baniek wzwyż. Gotówka mile widziana.
ppoż
23.07.2017, 10:31
poproszę straż miejską lub straż pożarną o wypisanie mandatów - jest poważne zagrożenie pożarowe!!!!!!!!!!!!!!!! co to za palenie zniczy pod drzwiami Sądu????????????????
jam
23.07.2017, 10:35
Ludzie zmanipulowani Niemieckimi mediami krzyczą o tym o czym nie macie pojęcia. Ci ludzie którzy są teraz odrywani od koryta tak głośno kwicza, a nie tak dawno okradli Polske. Sprzedali nasze firmy i ziemie za bez cen w obce ręce. A wy ich popieracie? Zacznijcie myśleć. Nie dajcie się wciągnąć w takie zagrywki pseudo obrońców demokracji. Za dwa lata wybory i wtedy każdy będzie mógł sie wykazać. Ten rząd wybrany jest w demokratycznych wyborach a ci pseudo obrońcy chcą go zniszczyć. To jest właśnie ich demokracja.
   1 / 5    Następny »
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl