Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  20.07.2017

Kompletna aplikacja o pracę, czyli jaka?

Znalezienie ciekawej oferty pracy to dopiero początek zawodowej przygody. Kolejnym krokiem jest wysłanie potencjalnemu pracodawcy dokumentów aplikacyjnych. Sposób realizacji tego zadania może zadecydować o tym, czy otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają co powinna zawierać kompletna aplikacja.

1. Tytuł e-maila

Nadanie właściwej formy wiadomości aplikacyjnej ma ogromne znaczenie. Dzięki uwzględnieniu kilku prostych wskazówek e-mail zostanie szybko skierowany do właściwego działu, a nasza kandydatura będzie wzięta pod uwagę w procesie rekrutacji. Bardzo ważny jest tytuł, który powinien zostać skonstruowany według określonego schematu. W przeciwnym razie wiadomość może zostać zignorowana lub zgubiona. Ważne, aby znalazły się tam informacje takie jak:

  • numer referencyjny oferty pracy,
  • nazwa stanowiska, na które kandydujemy,
  • nasze imię i nazwisko.

2. Treść wiadomości

Zawartość maila nie musi być długa. W tekście należy zawrzeć najważniejsze treści, dzięki którym pracodawca będzie mógł zorientować się m.in., kim jesteśmy i kiedy moglibyśmy rozpocząć pracę.

  • Powitalny zwrot grzecznościowy

Najbezpieczniej jest rozpocząć wiadomość od zwrotu „Szanowni Państwo!”.

  • Źródło ogłoszenia

W kolejnym wersie poinformujmy, w jaki sposób dowiedzieliśmy się o ofercie. Podajmy nazwę strony internetowej lub gazety. Nie pomijajmy również daty zamieszczenia ogłoszenia.

  • Stanowisko, o jakie się ubiegamy

Poinformujmy w wiadomości, na jaką funkcję lub stanowisko aplikujemy. Choć ta informacja znalazła się już w tytule, warto pro forma powielić ją również w treści.

  • Data rozpoczęcia współpracy

Ważną informacją dla pracodawcy może okazać się również termin, w jakim bylibyśmy w stanie rozpocząć pracę. To istotne, ponieważ może obowiązywać nas np. trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dobrze, by potencjalny pracodawca wiedział o tym jak najwcześniej. Uczciwość jest bardzo istotną cechą pracownika i warto zachować ją od początku.

3. Załączniki

Najważniejszy element wiadomości aplikacyjnej to załączniki, czyli CV oraz list motywacyjny. Dokumenty stanowią dla potencjalnego pracodawcy cenne źródło informacji o nas. Aby mieć pewność, że wyświetlą się tak samo na ekranie każdego komputera, zapiszmy je w formacie PDF. Istotne jest również nadanie plikom właściwego, czytelnego tytułu, np. „Imię_Nazwisko_CV”. Pamiętajmy o tym, że dokumenty aplikacyjne decydują o tym, czy otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Stwórzmy je starannie i zamieśćmy w nich stosowne informacje. Pamiętajmy również o wymogach formalnych, takich jak czytelna, jednolita czcionka, justowanie itd. Sprawdźmy teksty pod względem poprawności. Starajmy się wychwycić również literówki. Chcąc mieć pewność, że nie przeoczyliśmy usterek, możemy poprosić kogoś o zerknięcie na dokumenty „świeżym okiem”.

Zanim wyślemy wiadomość, upewnijmy się, czy zawiera właściwe załączniki. Popełnienie błędu i dosyłanie nowej wersji CV lub listu motywacyjnego utrudni komunikację, a poza tym może być odebrane jako przejaw braku profesjonalizmu.  

 

Artykuły promowane

12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...
Błyskawicznie, bezpłatnie i z zyskiem? Oto idealna sprzedaż. Co zrobić aby każda...

Kalendarium

/ Grudzień 2017
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl