Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  20.07.2017

Kompletna aplikacja o pracę, czyli jaka?

Znalezienie ciekawej oferty pracy to dopiero początek zawodowej przygody. Kolejnym krokiem jest wysłanie potencjalnemu pracodawcy dokumentów aplikacyjnych. Sposób realizacji tego zadania może zadecydować o tym, czy otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają co powinna zawierać kompletna aplikacja.

1. Tytuł e-maila

Nadanie właściwej formy wiadomości aplikacyjnej ma ogromne znaczenie. Dzięki uwzględnieniu kilku prostych wskazówek e-mail zostanie szybko skierowany do właściwego działu, a nasza kandydatura będzie wzięta pod uwagę w procesie rekrutacji. Bardzo ważny jest tytuł, który powinien zostać skonstruowany według określonego schematu. W przeciwnym razie wiadomość może zostać zignorowana lub zgubiona. Ważne, aby znalazły się tam informacje takie jak:

  • numer referencyjny oferty pracy,
  • nazwa stanowiska, na które kandydujemy,
  • nasze imię i nazwisko.

2. Treść wiadomości

Zawartość maila nie musi być długa. W tekście należy zawrzeć najważniejsze treści, dzięki którym pracodawca będzie mógł zorientować się m.in., kim jesteśmy i kiedy moglibyśmy rozpocząć pracę.

  • Powitalny zwrot grzecznościowy

Najbezpieczniej jest rozpocząć wiadomość od zwrotu „Szanowni Państwo!”.

  • Źródło ogłoszenia

W kolejnym wersie poinformujmy, w jaki sposób dowiedzieliśmy się o ofercie. Podajmy nazwę strony internetowej lub gazety. Nie pomijajmy również daty zamieszczenia ogłoszenia.

  • Stanowisko, o jakie się ubiegamy

Poinformujmy w wiadomości, na jaką funkcję lub stanowisko aplikujemy. Choć ta informacja znalazła się już w tytule, warto pro forma powielić ją również w treści.

  • Data rozpoczęcia współpracy

Ważną informacją dla pracodawcy może okazać się również termin, w jakim bylibyśmy w stanie rozpocząć pracę. To istotne, ponieważ może obowiązywać nas np. trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dobrze, by potencjalny pracodawca wiedział o tym jak najwcześniej. Uczciwość jest bardzo istotną cechą pracownika i warto zachować ją od początku.

3. Załączniki

Najważniejszy element wiadomości aplikacyjnej to załączniki, czyli CV oraz list motywacyjny. Dokumenty stanowią dla potencjalnego pracodawcy cenne źródło informacji o nas. Aby mieć pewność, że wyświetlą się tak samo na ekranie każdego komputera, zapiszmy je w formacie PDF. Istotne jest również nadanie plikom właściwego, czytelnego tytułu, np. „Imię_Nazwisko_CV”. Pamiętajmy o tym, że dokumenty aplikacyjne decydują o tym, czy otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Stwórzmy je starannie i zamieśćmy w nich stosowne informacje. Pamiętajmy również o wymogach formalnych, takich jak czytelna, jednolita czcionka, justowanie itd. Sprawdźmy teksty pod względem poprawności. Starajmy się wychwycić również literówki. Chcąc mieć pewność, że nie przeoczyliśmy usterek, możemy poprosić kogoś o zerknięcie na dokumenty „świeżym okiem”.

Zanim wyślemy wiadomość, upewnijmy się, czy zawiera właściwe załączniki. Popełnienie błędu i dosyłanie nowej wersji CV lub listu motywacyjnego utrudni komunikację, a poza tym może być odebrane jako przejaw braku profesjonalizmu.  

 

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl