Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  18.07.2017  |  8

14-latek zastrzelił ojca. Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa w Cisnej

Fot. Martyna Sokołowska

14-letni Mikołaj zastrzelił ojca tyrana, ale sąd uznał, że chłopiec działał pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami - znęcaniem się ojca nad nim i jego mamą, i nie zasądził wobec nastolatka żadnego ograniczenia wolności.

Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego w Lesku zakończył postępowanie w sprawie zabójstwa 48-letniego Artura K., emerytowanego komendanta straży granicznej, który w lutym zginął od strzałów z własnej broni. Ciało mężczyzny w kotłowni znalazła jego żona. W mieszkaniu przebywał wówczas 14-letni syn ofiary, Mikołaj, i jak się później okazało, to on zastrzelił mężczyznę. Nastolatek przyznał się do zabójstwa, śledczy nie zdradzali jednak okoliczności zdarzenia. Według ustaleń prokuratury, mężczyzna miał się przez wiele lat znęcać nad rodziną.

Chłopak był sądzony z artykułu 148 par. 4 Kodeksu Karnego, który brzmi: “Kto zabija człowieka pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

Jako, że w chwili popełnienia zbrodni Mikołaj nie miał ukończonych 15 lat, był sądzony jak nieletni. Zamiast więzienia, groził mu pobyt w zakładzie dla nieletnich.

Sąd nie dopatrzył się jednak przesłanek, aby ograniczać chłopakowi wolność. - Uznał, że w chwili zdarzenia działał w afekcie, a jego czyn był usprawiedliwiony okolicznościami - wieloletnim znęcaniem się ojca nad nim i jego mamą - informuje Artur Lipiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Krośnie. Sąd nakazał 14-latkowi dozór kuratora sądowego, kontynuowanie leczenia psychiatrycznego i neurologicznego oraz terapię psychologiczną. Kontrolę nad procesem leczenia ma sprawować mama chłopca. Wypełniania tego obowiązku będzie pilnował kurator sądowy. 

Drugie postanowienie leskiego sądu dotyczyło matki 14-latka. - Sąd nie dopatrzył się przesłanek do tego, aby w jakikolwiek sposób ograniczać jej władzę rodzicielską - informuje Artur Lipiński.

Przypomnijmy: Do tragedii doszło 3 lutego. Było piątkowe popołudnie. W domu państwa K. przebywał 48-letni Artur K. i jego 14-letni syn Mikołaj. O tym, co wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami, śledczy ze względu na dobro chłopca do dzisiaj nie informują. Wiadomo, że Mikołaj sięgnął po broń i pięciokrotnie strzelił do ojca. Sekcja zwłok wykazała, że jedna kula trafiła mężczyznę w głowę, pozostałe w klatkę piersiową i tułów. Mężczyzna polował, miał pozwolenie na broń i trzymał ją w domu. Był emerytowanym komendantem Straży Granicznej w Wetlinie. 

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Kocham PO
18.07.2017, 13:36
Nie wierze,no po prostu nie wierze.Pierwszy raz w historii polskiego sadu mamy sprawiedliwy wyrok.
Regina
18.07.2017, 13:58
"...Mikołaj sięgną... " j.polski jest dla redakcji za trudny. 3 os. L.poj. W czasie przeszlym bezokolicznika "sięgnąć" Brzmi "sięgnął" :) Pozdrawiam
San oczanka
18.07.2017, 15:12
Uwazam ze wyrok jest bardzo sprawiedliwy, az dziwne ze taka tragedia się stac musiala zeby ktos zauwazyl cierpienie dziecka, ktoro psychicznie nie wytrzymalo
roberto
18.07.2017, 19:57
to jest ten sędzia z tvn sąd rodzinny , on jest bardzo dobry w Krośnie podjął już nie jedną kapitalną decyzje
ona
19.07.2017, 09:05
Brawo dla Sądu za sprawiedliwy wyrok !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mikołaju, mimo wieku 14 lat jesteś już prawdziwym mężczyzną, który znalazł w sobie odwagę i siłę, by zmierzyć się z 48 letnim mężczyzną i obronić siebie i swoją mamę przed tyranem.
Pani mamo, ma Pani dobre dziecko.
Kasia
19.07.2017, 12:16
Sprawiedliwy? Doszło do zabójstwa, z powodu długoletniego znęcania się ....
Są inne metody niż zabijanie.
Sprawiedliwy dla dzieci które chodzą do szkoły z tym chłopcem ?
Sprawiedliwy dla dzieci których mama tego chłopca uczy Języka polskiego, przez wiele lat jako pedagod nie zgłosiła nigdzie sprawy znęcania się, a wręcz przeciwnie wynosiła męża na ołtarze!
No niestety, ale mamy doczynienia z zabójstwem, tragedia rodziny w tle bardzo przykra, ale wyrok uważam za skandaliczny!
Jeśli w każdej patologicznej rodzinie, z powodu długoletniego znęcania się, bez wcześniejszej próby otrzymania pomocy, zgłoszenia jakiegokolwiek nadużycia, ludzie będą się zabijać to chyba jest coś nie tak!
Oliwia
20.07.2017, 19:28
Kasia skoro wiedziałaś że dzieje się krzywda w tym domu to trzeba było rzucić kamieniem wcześniej.
To że ktoś jest pedagogiem w szkole nie oznacza, że nadal jest człowiekiem, który prowadzi zwykły żywot na tym świecie, a nie każda kobieta potrafi dać mężowi w twarz lub bronić siebie i dziecka przed tyranii. Po studiuje trochę psychologii, porozmawiaj z psychiatra lub kuratorem sądowym, który w życiu pewnie widział wszystko to nie będziesz oceniają ludzi po tym co zrobili tylko jakimi są ludźmi.
Przed chłopakiem całe życie. W końcu może ułoży je sobie bez narzuca nią mu rzeczy o których my nie słyszeliśmy...
ok
21.07.2017, 17:02
Skoro były podstawy do stwierdzenia, że w tym domu działo się źle to wyrok jest jak najbardziej sprawiedliwy. Nie każdy wychował się w spokojnym domu wśród dwójki normalnych rodziców i miał zapewnione w miarę spokojne życie. Sam należę do takich osób więc nie dziwię się chłopakowi, a tym osobom, które miały lepszy "start" mogę co najwyżej współczuć, że nie zdają sobie sprawy co przechodzi dziecko będące ofiarą przemocy domowej i świadkiem awantur wywoływanych przez pijanego rodzica. Ta wiadomość przywraca wiarę w polskie sądownictwo, w większości przypadków zapewne dzieciak zostałby uznany za bandytę, a ojciec za ofiarę. Co jeszcze do cholery trzeba zrobić, żeby uświadomić rodzicom, że jeśli nie są w stanie odpowiedzialnie zająć się dzieckiem to nie powinni go mieć ? Ile jeszcze dowodów trzeba na to, że nadużywanie alkoholu to nie tylko wyrządzanie szkody sobie ale także otoczeniu ? To chyba nigdy nie dotrze do ludzi, szczególnie Polaków.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl