Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  17.07.2017

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Fot. oficjalny profil Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła"/Facebook.com

Już w najbliższą niedzielę (23 lipca) zapraszamy do sanockiego skansenu na wyjątkowy koncert. Wystąpi w nim Zespół Pieśni i Tańca „WISŁA” z brazylijskiej Kurytyby, który odwiedzi nasze miasto w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, odbywającego się w Rzeszowie. Uzupełnieniem występu zespołu „Wisła”, będzie występ kapeli podwórkowej i cygańskiej „Derenie”. Początek koncertu o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Początki aktywności Zespołu WISŁA wiążą się z 1928 rokiem i osobą Tadeusza Morozowicza. Morozowicz, wybitny aktor i reżyser, przyjechał z Polski w okresie międzywojennym i osiadł na stałe w Kurytybie. Jego intencją było stworzenie zespołu teatralnego – Zespołu Amatorów Sceny (ZAS), który występował w siedzibie Związku Polskiego, największego wówczas stowarzyszenia polonijnego w Kurytybie. W ramach ZAS powstał również zespół folklorystyczny.

Przez 89 lat swojej działalności Grupa zrealizowała kilkadziesiąt programów artystycznych i wystąpiła na kilkuset koncertach. O poziomie artystycznym Zespołu WISŁA świadczą liczne nagrody przyznawane przez gremia brazylijskie i polskie, m.in. Złoty Medal i Dyplom Uznania za działalność artystyczną, nagroda im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”, przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jako reprezentant folkloru polskiego, Zespół uczestniczył też czterokrotnie na Festiwalu Joinville (największym festiwalu tańca na świecie), za każdym razem zdobywając nagrody.

Zespół WISŁA słynie nie tylko z wysokiego poziomu tańca folklorystycznego, ale i śpiewu. Od 89 lat działa na rzecz promocji kultury i historii Polski – nie tylko wśród kurytybskiej i parańskiej Polonii, ale także w całym społeczeństwie brazylijskim. Przez śpiew i taniec Grupa pokazuje przywiązanie do ojczyzny przodków, która – choć geograficznie od Brazylii odległa – jest nadal bliska sercom tancerzy.

info: UM w Sanoku

 

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl