Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Polecamy
Redakcja  |  19.06.2017

Jeden szczyt bliżej celu. Sanoczanin zdobył Górę Kościuszki! [WIDEO]

Fot. archiwum prywatne Łukasza Łagożnego

Łukasz Łagożny z Sanoka zdobył Górę Kościuszki - najwyższy szczyt Australii. Dokonał tego 17 czerwca w ramach wyprawy Euro24 Expeditions 2017.

Góra Kościuszki to najwyższy szczyt w Australii (2228 m n.p.m.). Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich, w odległości około pięciuset kilometrów na południowy – zachód od Sydney. Nazwa Alpy Australijskie jest nieco myląca, bo krajobraz przypomina tu bardziej Bieszczady – skał jest niewiele, a łagodne zbocza prawie po same szczyty okryte są roślinnością – łąkami i gęstymi zaroślami australijskiego buszu.

To już szósty szczyt sanoczanina na drodze do Korony Ziemi. - Góra łatwa techniczne. Na szlaku nikogo, widoki piękne. Wybrałem łatwiejszą i krótszą drogę. Dochodzę do szczytu, sesja foto i w drogę powrotną - relacjonował na portalu społecznościowym Łukasz Łagożny.

- Żeby nie było monotonnie postanawiam wrócić drugą, dłuższą i trudniejszą trasą. Po 5 kilometrach wiem, że był to zły pomysł. Nieoznaczona trasa, dużo śniegu, żadnych kijków czy drogowskazów, stare ślady rozmywają się, widać że też ktoś błądził. Po 9 kilometrach jestem pośrodku niczego. Kieruję się tylko nawigacją w zegarku. Każda góra uczy czegoś nowego! - napisał na Facebook'u sanoczanin.

Kolejny cel ambitnego sanoczanina to Puncak Jaya – szczyt w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, najwyższy szczyt Indonezji, całej Australii i Oceanii, a także najwyższy szczyt świata leżący na wyspie (4884 m n.p.m.). Próba podejścia na szczyt ma się odbyć w dniach 21-28 czerwca.

Po wyprawie zostaną mu do zdobycia jeszcze dwa szczyty Korony Ziemi: Mount Everest (8848m n.p.m., Azja) oraz Masyw Vinsona (4892m n.p.m., Antarktyda), które Łukasz planuje zdobyć odpowiednio w roku 2018 i 2019. Jeśli mu się to uda, będzie pierwszą osobą z Podkarpacia, która dokonała tego wyczynu.

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Błyskawicznie, bezpłatnie i z zyskiem? Oto idealna sprzedaż. Co zrobić aby każda...
Eksperci z Pracuj.pl podpowiadają, jakie profity pracodawcy oferują pracownikom....
Poszukując zatrudnienia, warto działać systematycznie i wybierać oferty pracy...
Problemy z koncentracją, zmienne nastroje, zmęczenie – to kilka niepokojących...
Praca na określonym stanowisku wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Chodzi o...
Znalezienie ciekawej oferty pracy to dopiero początek zawodowej przygody. Kolejnym...

Kalendarium

/ Sierpień 2017
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl