Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  19.06.2017  |  2

Małe, ale śmiertelnie groźne

Po ugryzieniu kleszcz może powiększyć swoją objętość nawet dziesięciokrotnie
Po ugryzieniu kleszcz może powiększyć swoją objętość nawet dziesięciokrotnie Fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Rośnie zachorowalność na boreliozę. Od początku tego roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w powiecie sanockim odnotowała już 10 przypadków zachorowań na tę groźną chorobę. To o połowę więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku.

 

Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach.

Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Ich małe rozmiary i obecność w ślinie substancji znieczulających powodują, że w czasie żerowania mogą być one niezauważone przez człowieka. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie i wirusy wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

***

Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą, choć nie każde ugryzienie musi kończyć się zachorowaniem. - Istotne, aby zaraz po znalezieniu na skórze kleszcza, bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Lepiej zrezygnować z usuwania pajęczaka na własną rękę - instruuje Jan Lech, zastępcą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku.

Pierwszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się zwykle pomiędzy 7, a 14. dniem od ugryzienia, choć zdarza się, że występuje dopiero po 5-6 tygodniach lub wcale. Bakteria z rodzaju Borrelii może spowodować wystąpienie objawów boreliozy praktycznie z każdego narządu. Postaci narządowe boreliozy są dużo groźniejsze niż miejscowe zmiany skórne, mają także mało charakterystyczny przebieg i pojawiają się dużo później, a nie bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza. Utrudnia to rozpoznanie i późniejsze leczenie boreliozy. - Późna borelioza jest szczególnie groźna i trudna do wyleczenia. Powikłania boreliozy mogą nawet doprowadzić do śmierci - mówi Jan Lech.

***

Jak w takim razie zapobiec ukąszeniu przez kleszcza? W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej. Jeśli już jednak wybierzemy się do lasu, należy pamiętać o nakryciu głowy, długich spodniach i koszuli z długimi rękawami. Można też zastosować środki odstraszające kleszcze do kupienia w drogeriach i aptekach. Po powrocie z lasu należy zmienić i dokładnie wytrzepać odzież, którą nosiliśmy w lesie oraz dokładnie pooglądać swoje ciało, a zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe, gdzie najchętniej zagnieżdżają się kleszcze. 

Od początku roku do 15 czerwca sanocki sanepid odnotował 10 zachorowań na boreliozę. W analogicznym okresie ubiegłego roku zachorowań było ich 5. Przez cały ubiegły rok odnotowano ich łącznie 28. Bywały też lata, kiedy liczba zachorowań dochodziła do 40. 

Agata
19.06.2017, 13:43
Niby taka groźna choroba ale na wizytę w poradni chorób zakaźnych czeka się pół roku!! W rzeczywistości człowiek pozostawiony jest sam sobie, kto chorował lub choruje wie o czym pisze....
wędrowiec
19.06.2017, 23:48
Dobre, nie usuwać samemu. Tylko ciekawe dlaczego na sorze tego robić nie chcą.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl