Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  19.06.2017

8 sposobów na poprawienie kondycji oczu

Oczy mamy tylko jedne i warto o nie dbać. Z wiekiem wzrok zaczyna szwankować, to normalne, ale są sposoby, by postępujące pogorszenie widzenia spowolnić. Przedstawiamy osiem sposobów na poprawę kondycji oczu.

1. Otocz się zielenią. Udowodniono, że zielony kolor ma zbawienny wpływ na wzrok, nie bez powodu osobom pracującym przy komputerze, sztucznym świetle lub w trudnych warunkach, poleca się przynajmniej raz w ciągu godziny popatrzeć na zieleń, najlepiej naturalną. W lecie nietrudno o taką za oknem, w zimie trzeba się ratować roślinami na parapecie.

2. Unikaj patrzenia w jeden punkt. Oczy cierpią na swoistą klaustrofobię, nie lubią mieć ograniczonego pola widzenia. Jeśli jak powyżej pracujesz przy komputerze, postaraj się przynajmniej raz na pół godziny popatrzeć przez kilka minut przez okno. Idealnie będzie, jeśli okno nie jest przesłonięte drzewem lub sąsiednim budynkiem.

3. Mokre oczy to zdrowe oczy. Nie znaczy to, że musisz dużo i często płakać, chociaż oczy niewątpliwie byłyby z tego powodu szczęśliwe. Zamiast naturalnych łez możesz stosować sztuczne. Sprawdzają się też krople do oczu. Co ciekawe, na nawilżenie oczu ma wpływ to, ile wody wypijamy w ciągu dnia. Jeśli zbyt często czujesz piasek pod powiekami, zastanów się, czy w twojej diecie nie brakuje wody. Przyczyną suchości oczu może być także suche powietrze w pomieszczeniu, w którym często przebywasz.

4. Śpij przynajmniej osiem godzin na dobę. Oczy są tym organem, któremu w ciągu dnia praktycznie nie dajemy odpocząć. Nieważne, czy jesteśmy w drodze do pracy, w pracy, na zakupach, w kinie, czy gdziekolwiek, nasze oczy stale pracują. Dlatego należy im się uczciwy odpoczynek. Brak snu nie bez powodu najczęściej objawia się właśnie zaczerwienionymi i podpuchniętymi oczami.

5. Zadbaj o suplementację diety. Postępujące z wiekiem pogorszenie widzenia to efekt zanikania w oku ciałka żółtego. Aby spowolnić ten proces, przyjmuj doustnie luteinę. Poproś w aptece o luteinę na oczy, farmaceuta doradzi odpowiednią dawkę. Niektóre suplementy diety oprócz luteiny zawierają inne witaminy i minerały. Pozytywnie na wzrok, poza luteiną, działa przede wszystkim witamina A.

6. Nie unikaj noszenia okularów. Jeśli masz problemy z czytaniem, zauważasz, że twoje pole widzenia rozmazuje się, często mrużysz oczy, a do tego stale odczuwasz zmęczenie i ból głowy, to najprawdopodobniej pora na wizytę u okulisty i dobranie odpowiednich okularów. Nowoczesne okulary są lekkie i nietłukące, będą ci służyły naprawdę długo. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, poproś o okulary z odpowiednim filtrem. Poświęć chwilę na wybór oprawek. Pamiętaj, że będą stałą częścią twojego wizerunku, ich wybór nie powinien być przypadkowy. Duży wybór oprawek znajdziesz na edel-optics.pl

7. Sport to zdrowie, także gimnastyka oczu ma zbawienny wpływ na wzrok. Poświęć kilka chwil w ciągu dnia na ćwiczenia oczu. Mocno zaciskaj i szeroko otwieraj oczy, szybko mrugaj powiekami, „przewracaj” oczami, patrz na zmianę w prawo i w lewo, w górę i w dół. Nie powstrzymuj się przed ziewaniem. Ziewanie, chociaż uważane za niezbyt eleganckie, bardzo dobrze rozluźnia mięśnie wokół oczu.

8. Odwiedzaj regularnie okulistę, nawet jeśli uważasz, że z twoimi oczami wszystko jest w porządku. Regularne badanie wzroku to gwarancja, że najmniejsze nawet problemy zostaną szybko wychwycone. Choroby oczu to nie tylko problemy z wyraźnym widzeniem. Lepiej dmuchać na zimne.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl