Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  05.06.2017

Sprawdź się w ekstremalnych warunkach

Fot. Krosno 112

Na terenie krośnieńskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego powstał Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy z płytą poślizgową. Kto może z niego korzystać, ile to kosztuje i co szkolenie daje kierowcom w wywiadzie dla Krosno112.pl wyjaśnia Dorota Krygowska - kierownik wydziału BRD WORD Krosno.

 

K112: Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy jest pierwszym tego typu obiektem na Podkarpaciu, co wchodzi w jego infrastrukturę?
D.K.: Podstawową infrastrukturę ośrodka stanowi płyta poślizgowa prostokątna o wymiarach 70x11 m z urządzeniem destabilizującym tor jazdy, tzw. Szarpakiem, oraz nawodnieniem z kurtynami wodnymi; płyta poślizgowa pierścieniowa o wycinku 120 o i szerokości 11 m z systemem nawadniania; tor szkoleniowy długości ok. 480 m ze wzniesieniem. System nawadniania płyt poślizgowych pracuje w układzie zamkniętym a ubytek wody na skutek parowania jest uzupełniany z własnej studni głębinowej. Dodatkowo ODTJ wyposażony został w system sterowania ruchem, system pomiaru prędkości jazdy oraz monitoring wizyjny. Infrastrukturę ODTJ stanowi także budynek z częścią garażową dla czterech pojazdów, pomieszczeniami dla pracowników technicznych i instruktorów doskonalenia techniki jazdy, zapleczem socjalnym i sanitariatami. Ponadto budynek mieści safety house – dom bezpieczeństwa – pomieszczenie do realizacji zajęć z wykorzystaniem środków dydaktycznych w postaci symulatora dachowania, symulatora zderzeń i wraku pojazdu powypadkowego.

K112:  Kto może korzystać z płyt poślizgowych?
D.K.: szkolenie w ODTJ może odbyć każda chętna osoba pełnoletnia posiadająca prawo jazdy kat. B.

K112: Czy obowiązują wcześniejsze rezerwacje i czy można korzystać z własnego samochodu?
D.K.: Tak, aby skorzystać ze szkolenia w ODTJ, należy uprzednio skontaktować telefonicznie (nr tel. :13 43 689 62 w.32 lub 13 43 113 45) i zarezerwować – uzgodnić termin szkolenia. Zapytania można kierować do nas również mailowo (brd@wordkrosno.pl). Jeśli chodzi o samochód własny, jest taka możliwość- można odbyć szkolenie na własnym pojeździe, oczywiście sprawnym technicznie (ważne badanie techniczne).

K112: Jakie są koszty korzystania z ODTJ dla klientów indywidualnych?
D.K.: Na chwilę obecną oferujemy godzinne szkolenie w zakresie doskonalenia techniki jazdy w cenie promocyjnej 150,00 zł. realizowane pojazdem ODTJ. Natomiast szkolenie realizowane własnym samochodem oferujemy w cenie 100,00 zł. 

K112: Czy można liczyć na wskazówki i porady instruktorów?
D.K.: Oczywiście - wskazówki, porady, instruktaże to elementy nieodłączne szkoleń realizowanych w ODTJ. 

K112: Jaki był koszt całej inwestycji?
D.K.: Koszt inwestycji tj. zakup nieruchomości, projekt i wykonawstwo to niemal 5 mln złotych brutto wydatkowanych ze środków własnych WORD w Krośnie.

K112: Co daje kierowcom korzystanie ze szkoleń w ODTJ?
D.K.: Wyobraźmy sobie taką sytuację: prosty odcinek drogi lub zakręt, mokra, śliska nawierzchnia, duża prędkość samochodu i nagłe wtargniecie dziecka na jezdnię, a więc trudne warunki drogowe, nadmierna prędkość i nagłe pojawienie się „przeszkody”, która zaskakuje kierowcę… Zadania wykonywane na prostokątnej płycie poślizgowej oraz na odcinku pierścieniowym w ODTJ pozwalają sprawdzić się w takiej chociażby sytuacji. Pozwalają sprawdzić kierowcy własne możliwości, umiejętności i reakcje w sytuacji awaryjnej, ale także obserwować, odczuć, jak „zachowuje” się w takich warunkach pojazd. Poszczególne ćwiczenia wykonywane są przy różnych prędkościach, tak by kierowca sam mógł ocenić, na jaką prędkość może sobie pozwolić a jaka – może kosztować „życie”. Szkolenie w ODTJ to także próby radzenia sobie w takich awaryjnych sytuacjach, to próby wychodzenia z poślizgu, to także jazda z zastosowaniem zasad eco-drivingu.

red./fot., DRON Krosno, Krosno112.pl

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...
Za nami coroczny piknik rodzinny organizowany przez spółkę ADR Polska, będącej...

Kalendarium

/ Styczeń 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl