Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  02.06.2017  |  10

Do trzech razy sztuka

Fot. Martyna Sokołowska

Niezwykły spektakl, bo niezwykli aktorzy. Na scenie Sanockiego Domu Kultury stanęli mieszkańcy Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku i uczniowie Zespołu Szkół w Dobrej. Wspólnie przygotowali i wystawili sztukę Karola Wojtyły “Brat Naszego Boga” opowiadającą o losach św. Brata Alberta, patrona ubogich i bezdomnych.

Pomysł wystawienia tej sztuki zrodził się w głowie księdza Krzysztofa Żołyniaka kilka lat temu, ale dopiero kiedy trafił na Alicję Kocyłowską, prezeskę sanockich Albertynów, marzenie zaczęło nabierać realnych kształtów. - Wcześniej cały czas coś nam przeszkadzało. A to nie było czasu, brakowało aktorów, zaparcia, motywacji lub chęci. Tym razem trafiłem na podatny grunt, pani Alicja podchwyciła pomysł i dzisiaj mogę powiedzieć, że się udało - cieszył się kilka chwil po premierze spektaklu ksiądz Krzysztof. 

- Moja radość jest tym większa, bo w tym roku obchodzimy rok św. brata Alberta. Udało nam się więc uhonorować tą szlachetną postać, a przy okazji połączyć ją z innym wielkim Polakiem, Janem Pawłem II, który jest autorem sztuki i patronem szkoły w Dobrej. Spełniło się moje marzenie - zdradził nam ksiądz Krzysztof.

Wzruszenia i dumy nie ukrywała także Alicja Kocyłowska, szefowa sanockich Albertynów. - Udało nam się połączyć dwa zupełnie odmienne środowiska - dzieciaki oraz ludzi doświadczonych i nieraz skrzywdzonych przez los. Dwa skrajne środowiska, które dzięki wspólnej pracy nad sztuką, mogą się wiele od siebie nauczyć - uważa nasza rozmówczyni.

Biła brawo wszystkim zaangażowanym w sztukę aktorom, ale jednemu szczególnie. - Jestem dumna z pana Grzegorza (odtwórca głównej roli, przyp. red.) nie tylko, kiedy patrzę na niego na scenie, ale także w życiu osobistym. W ostatnim czasie osiągnął bardzo wiele i widzę, że stawia sobie coraz wyższe cele. Staram się go wspierać z całej siły, ale najważniejsza jest jego postawa i motywacja - gdyby sam nie chciał, nic by z tego nie było. Jego przemiana to też dowód na to, że nie można wszystkich bezdomnych wrzucać do jednego worka, bo każdy jest inny i inaczej radzi sobie z rzeczywistością - podsumowuje szefowa sanockich albertynów.

Jednym z uczniów, który stanął na scenie Sanockiego Domu Kultury obok mieszkańców Domu Inwalidy Bezdomnego, był Paweł Bąk. - Całkowicie zmieniłem nastawienie do ludzi bezdomnych. Inaczej ich teraz postrzegam. Na początku podczas prób byli nieufni i zamknięci, ale kiedy się otworzyli i zaczęli opowiadać o sobie, zrozumiałem, że każdy z nich ma swoją historię, w większości tragiczną, która tak pokierowała ich życiem, że trafili do ośrodka. Nie można ich oceniać jedynie przez pryzmat bezdomności - powiedział nam Paweł.

W rolę świętego brata Alberta Chmielowskiego wcielił się mieszkaniec Domu Inwalidy Bezdomnego, Grzegorz Kłeczek. W ośrodku mieszka od dwóch lat. To jego trzeci pobyt w tym miejscu. - Mam nadzieję, że ostatni. W końcu do trzech razy sztuka - mówi.

Ostatnio zdał egzamin na opiekuna osób starszych. Dostał staż unijny, pracuje w Domu Inwalidy Bezdomnego. - Staram się codziennie podwyższać sobie poprzeczkę. Sprawdzać się, czy dam radę - wyjaśnia Grzegorz.

W sztuce zagrał m. in. dlatego, bo chciał pokazać, że znalezienie się na życiowym zakręcie nie upoważnia innych do komentowania, oceniania i spisywania na straty ludzi takich jak on. - Nie można osądzać kogoś za to, jaki był kiedyś, bo tak naprawdę nikt nie wie, co siedzi w drugim człowieku. Wcielając się w rolę św. brata Alberta, pokazałem swoją cząstkę dobra. Chciałem pokazać ludziom, że nie można nikogo przekreślać. Zdarza się, że ktoś leży na ulicy. Brudny, śmierdzący. Ludzie omijają go szerokim łukiem, a być może ten człowiek potrzebuje pomocy, ale ludzie tego nie dostrzegają, bo traktują go jak z góry przegranego - mówi Grzegorz Kłeczek.

- Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie. Być może kiedyś to ja będę mijał na ulicy osobę potrzebującą pomocy, która kiedyś mnie oceniła i mi jej odmówiła. Uważam, że warto mieć w życiu pokorę, bo czasem może ona uratować nam życie… - dodaje. 


Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Magdalena S
03.06.2017, 11:24
Witam wszystkich serdecznie. Czytam powyższy artykuł i jestem oburzona nierzetelnością autora. Byłam naocznym świadkiem powstawania pomysłu i jego realizacji i rzeczywistość przedstawiona w artykule odbiega od stanu faktycznego. Autorka wykorzystała słowa pomysłodawczyni, o której de facto nie ma ani jednego słowa w tekście. Wielce krzywdzące i niesprawiedliwe jest przedstawienie sytuacji w ten sposób. Pomijam fakt, iż autorka nie pokusiła się nawet o zweryfikowanie posiadanych informacji dotyczących osób i instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie. Uważam, że artykuł powinien być sprostowany, a Pani Annie Kornasiewicz należą się przeprosiny.
Widz
03.06.2017, 12:31
Hehe ktoś tu ma chyba parcie na szkło
Anna Kornasiewicz Dyreektor Zespołu Szkół w Dobrej
03.06.2017, 12:46
Szanowna Pani Redaktor
Czytając Pani artykuł jestem zaskoczona brakiem pełnej informacji o opisywanym przez Panią przedsięwzięciu. Moim pomysłem było włączenie młodzieży w realizację sztuki "Brat jednego Boga" Karola Wojtyły. Wiedząc, że mam wspaniałych uczniów i nauczycieli w Zespole Szkół w Dobrej im. Jana Pawła II realizacja tego pomysłu będzie w pełni możliwa i skuteczna. W rozmowie z Panią Prezes Alicją Kocyłowską ustaliłyśmy, że Rok Brata Alberta oraz święto Patrona Szkoły uczcimy wystawiając tę sztukę. Do współpracy zaproszony został ksiądz katecheta Zespołu Szkół w Dobrej - ks.dr Krzysztof Żołyniak oraz Pan Leszek Hnat - nauczyciel tejże szkoły, a także rodzice uczniów. Tylko mobilizacja całego szkolnego środowiska dawała gwarancję jego pełnej realizacji. Zarówno Pani Prezes, Ksiądz katecheta, p. Leszek Hnat oraz wszyscy, którzy zaangażowali się w realizację tego pomysłu mieli zamiar zrobienia czegoś szczególnego, wyjątkowego, co na zawsze pozostanie w pamięci uczniów i mieszkańców Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku. Pani Redaktor nie pokusiła się nawet o rozmowę bezpośrednio ze mną, w której na pewno przekazałabym powyższe informacje. Smutne jest, że w Pani artykule zostały pominięte osoby, które tak bardzo zaangażowały się w organizację spektaklu. W tym miejscu pragnę jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim, którzy nie szczędzili czasu, trudu i zaangażowania w realizację tego jakże wielkiego przedsięwzięcia.
Maksio
03.06.2017, 12:53
do Widz.
Widać, że nie zdaje sobie Pan/Pani z sprawy z tego jak wielkie potrzebne jest zaangażowanie do realizacji takiego przedsięwzięcia. Łatwo krytykować, trudniej samemu coś zrobić. Nie chodzi tu o parcie o szkło tylko zwykłą przyzwoitość i sprawiedliwość.
Alicja Kocyłowska
03.06.2017, 13:39
Z mojej strony dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego spektaklu. Pani Annie Kornasiewicz jej zespołowi moim współpracownikom a w szczególności aktora. Jeszcze raz dziękuję było to coś wielkiego i wspaniałego. Aniu stworzyliśmy coś o czym nigdy nie zapomnimy.
Martyna Sokołowska
04.06.2017, 08:31
Pani Anno.
Wszystkie cytowane słowa w artykule są wypowiedziami osób, z którymi rozmowy nagrałam po spektaklu, więc proszę nie zarzucać mi wykorzystania słów innych osób i celowe ich pomijanie, bo to nieprawda.
Tego dnia nasza ekipa była podzielona na dwa zespoły, w materie filmowym przygotowanym przez nasz portal jest Pani wypowiedź, więc nie do końca rozumiem o co ten szum.
I na koniec - jeśli zarzuca Pani komuś brak rzetelności, celowe pomijanie osób zaangażowanych w spektakl (co jest nieprawdą i nadużyciem), proszę, tak dla przyzwoitości, o której Pani wspomina, podpisywać swoje wypowiedzi imieniem i nazwiskiem, tak jak zrobiła to Pani przy jednym z komentarzy. Pozostałe podpisane przez Magdalena S i Maksio mają to samo IP, co pozwala przypuszczać, że zostały napisane z tego samego komputera. Dodam, że jest Pani jedyną osobą, która zgłosiła jakiekolwiek zastrzeżenia do tekstu.
Magdalena S
04.06.2017, 12:58

Pani Martyno
Jako osoba publiczna z zupełnie innej grupy zawodowej, innego środowiska i innego regionu nie chcę angażować się imiennie w "politykę" tutejszego środowiska. Jestem gościem w tutejszym regionie i tak jak napisałam naocznym świadkiem tego wydarzenia, dlatego też zmuszona byłam skorzystać z grzeczności osób trzecich. W swoim komentarzu napisałam swoją subiektywną opinię i uważam, że miałam do tego pełne prawo. Zarzut, który Pani podniosła, że jest to to samo IP nie ma racji bytu.

Anonim
04.06.2017, 15:53

Jeżeli dziennikarka publicznie zestawia numer IP z innymi osobami, to nie jest rzetelną dziennikarką.

Ren
05.06.2017, 13:39
Miałam przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu jako widz i muszę powiedzieć, że było to niezwykłe przeżycie. Miło było popatrzeć na zaangażowanie wszystkich aktorów oraz szczególny rodzaj współpracy między dziećmi i dorosłymi. Dzięki ciężkiej pracy organizatorów - między innymi Pani dyrektor z Dobrej, nauczycieli oraz rodziców, którzy jak się dowiedziałam aktywnie uczestniczyli, w przygotowaniach do spektaklu, całość przedsięwzięcia zasługuje na wielkie brawa. Myślę, że nie tylko ja wzruszyłam się widząc podopiecznych ośrodka św. Brata Alberta przejętych swoimi rolami i niezwykle dowartościowanych, a to zapewne najlepsza terapia przywracająca wiarę we własne możliwości. Dziękuję.
Widz1
05.06.2017, 15:11
Spektakl był OK! Widać było zaangażowanie dyrektor Zespołu Szkół w Dobrej, p. Anny Kornasiewicz, nauczycieli, uczniów i rodziców oraz p. Prezes Alicji Kocyłowskiej i aktorów ze Stowarzyszenia Brata Alberta. Sztuka ciekawa, Stroje były dopracowane, a ciasto wyśmienite. Gratuluję pomysłu!
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl