Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  01.06.2017  |  6

"Podkarpacie dwóch prędkości". Zabytki z powiatu sanockiego bez marszałkowskiego dofinansowania

– Niestety, nawet w takich na pozór drobnych sprawach, jak dofinansowanie remontów i konserwacji zabytków, jesteśmy gorzej traktowani – uważa Sławomir Miklicz
– Niestety, nawet w takich na pozór drobnych sprawach, jak dofinansowanie remontów i konserwacji zabytków, jesteśmy gorzej traktowani – uważa Sławomir Miklicz Fot. archiwum iSanok.pl

Na 121 zabytków, które uzyskały dofinansowanie od marszałka na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane, znalazł się tylko jeden zabytek z powiatu sanockiego. - To nie przypadek, a celowe działanie - uważa Sławomir Miklicz, radny wojewódzki reprezentujący powiat sanocki.

Do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie z powiatu sanockiego wpłynęło łącznie 15 wniosków o dofinansowanie na prace konserwatorskie miejscowych zabytków. O pieniądze starał się m.in. Zagórz, który chciał wyremontować Klasztor Karmelitów Bosych (kwota 100 tys. zł.), gmina Sanok, która wnioskowała o pieniądze na remont dworu Rylskich (obecnie szkoły podstawowej w Pisarowcach, kwota blisko 130 tys. zł), Komańcza ubiegała się o dofinansowanie na remont ogrodzenia i dzwonnicy przy kościele Matki Bożej Wspomożycielki w Radoszycach (135 tys. zł) oraz Czaszyn, który dzięki dofinansowaniu chciał wyremontować dach i wykonać instalację odgromową w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Czaszynie (140 tys. zł). Łącznie organizacje z powiatu sanockiego złożyły wnioski na ponad milion złotych. 

Jedyną organizacją z powiatu sanockiego, która otrzymała wojewódzkie dofinansowanie, jest Stowarzyszenie "Dziedzictwo Mniejszości Karpackich". Kwota, jaką dostanie na remont drewnianej cerkwi w Piątkowej, to 10 tys. zł.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy żaden zabytek z powiatu sanockiego nie otrzymał wojewódzkiego wsparcia. Kolejny rok z rzędu Zarząd Województwa oraz Radni Sejmiku z PiS nie widzą potrzeb dofinansowywania remontów i konserwacji zabytków z powiatu sanockiego. Śmiem twierdzić, że to już nie przypadek, tylko celowe działanie. Z kwoty 3,6 mln. zł, 10 tys. zł na wnioski (których łącznie było 15) to są żarty i brak szacunku dla beneficjentów z naszego terenu uważa Sławomir Miklicz, radny sejmiku wojewódzkiego.

Złożyłem wniosek o dofinansowanie, ale niestety tylko radni PO i PSL zagłosowali „za”, a cały PiS był przeciw. Dla mnie jest to kolejny dowód na marginalizację naszej południowo wschodniej części województwa. Na sesji określiłem to jako tworzenie przez PiS województwa dwóch prędkości. Niestety, nawet w takich na pozór drobnych sprawach, jak dofinansowanie remontów i konserwacji zabytków, jesteśmy gorzej traktowani komentuje radny.

Łączna suma dofinansowania, które zostało udzielone wnioskodawcom na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa podkarpackiego w 2017 roku to 3,6 miliona złotych.

Najwięcej dostanie Wyższe Seminarium Duchowne z Przemyśla (150 tys. zł) na prace remontowo konserwatorskie przy dwóch elewacjach budynku Seminarium.

120 tys. zł trafi do Parafii Rzymskokatolicka pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu na restaurację i konserwację polichromii ściennych w kościele.

Pełna lista beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie, dostępna TUTAJ.

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Abca
01.06.2017, 15:44
Gdyby platfuski nadal rządzili to Sanok byłby jednym wielkim skansenem.
wojtek
01.06.2017, 17:29
Z tego co pamiętam w 2015 od konserwatora zabytków powiat sanocki otrzymał na zabytki ponad milion złotych, plus kasa od marszałka, ale żule tego nie widziały. To było za mało, aż pokazali ile kasy trafiło do powiatu sanockiego za dobrej zmiany. Hańba.
Wacek
02.06.2017, 08:05
Mikliicz szczuje.
Anonim
02.06.2017, 15:07
Na liście dotacji znalazłem: "Łukowe, Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski
prace budowlano - konserwatorskie dzwonnicy przy kościele pw. NMP Królowej Polski w Łukowem 20 000 zł".

Czy chodzi o Łukowe w gminie Zagórz. Jeśli tak, to i dziennikarstwo jest nierzetelne i Sławomir Miklicz jest nierzetelny.
Anonim
02.06.2017, 15:28
Faktycznie, w Internecie można bez problemu znaleźć informacje o tym, że w roku 2015 powiat sanocki na ratowanie zabytków otrzymał o konserwatora zabytków 750 000 zł.

Panie radny, pan dobrze wie, że takie sprawy załatwia się kompleksowo. W roku 2015 powiat sanocki dostał sporo, choć potrzeby są dużo większe. Tym razem dostali inni, bo trzeba w miarę sprawiedliwie te pieniądze dzielić.

Media z różnych stron podają, że podczas rządów PO i PSL z Polski wydrenowano (różne są dane) od 300 do 400 mld złotych. To też jest odpowiedź, dlaczego w skarbcu narodowym jest ciągle za mało pieniędzy.
HR
02.06.2017, 17:58
Panie Sławomirze, może "załatwi" Pan u Pani Łukaciejewskiej aby "załatwiła" w "ryżego" aby Polska nie była w "Europie drugiej prędkości"? To wtedy i na zabytki będzie. Ale czy "ryży" coś może oprócz udawania, że ktoś tam się z nim liczy? Nie sądzę:)

Więc radzę w swym środowisku zabrać się za porządek, bo co ktoś ruszy to afera i złodziejstwo, tak że do roboty drodzy Państwo! A nie kampanię wyborczą już zaczynać, i to taką bez argumentów tylko opierającą się na głupotach i nieprawdach.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl