Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  19.05.2017  |  9

CIS integruje i pomaga

Tomasz Masłowski jest uczestnikiem warsztatu szkółkarsko-ogrodniczego. Po skończeniu edukacji w CIS będzie szukał zatrudnienia w ogrodnictwie
Tomasz Masłowski jest uczestnikiem warsztatu szkółkarsko-ogrodniczego. Po skończeniu edukacji w CIS będzie szukał zatrudnienia w ogrodnictwie Fot. Martyna Sokołowska

Centrum Integracji Społecznej w Sanoku włączyło się w akcję “Dni Otwartych Funduszy Europejskich”. Chętni mogli dzisiaj zapoznać się z ofertą placówki i zobaczyć, jak także dzięki unijnym pieniądzom, zmienia życie swoich podopiecznych. 

Od początku działalności CIS z funduszy europejskich pozyskał już ponad 3 miliony złotych. W październiku ubiegłego roku placówka podpisała umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy na realizację projektu „CIS Nowe Perspektywy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie w wysokości blisko dwóch milionów złotych pozwoliło otworzyć cztery warsztaty: cateringowy, szkółkarsko-ogrodniczy, techniczny i szwalniczy.

Tomasz Masłowski z pomocy CIS-u korzysta od stycznia tego roku. Trafił tu za namową pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku. - Miałem trudności ze znalezieniem pracy. Imałem się różnych zajęć, ale nigdzie nie mogłem znaleźć stałego zatrudnienia. Wybrałem warsztat szkółkarsko-ogrodniczy. Do moich obowiązków należy wysianie, pielenie i podlewanie roślin. Cieszy mnie, kiedy widzę, jak zielone pędy wychodzą z ziemi i widać efekty mojej pracy - opowiada kopiąc grządki.

- Od kiedy jestem w projekcie, wiele się w moim życiu zmieniło. Uważam, że takie placówki jak CIS są potrzebne, bo wielu ludzi ma problem z odnalezieniem się w dzisiejszych czasach, a tutaj możemy w spokoju realizować to, co nas interesuje - dodaje.

W projekcie „CIS Nowe Perspektywy” będzie do lipca. Marzy o znalezieniu stałej pracy z ogrodnictwie. - Dookoła Sanoka jest kilka szklarni, gdzie uprawia się nie tylko warzywa, ale także kwiaty i krzewy. Być może uda mi się tam załapać - mówi.

Na warsztatach uczestnicy uczą się obsługi narzędzi i maszyn ogrodniczych oraz pielęgnacji roślin. Koszą trawę, sadzą drzewa, porządkują tereny zielone. W trzech foliowych tunelach sadzą m.in. pomidory i zioła.

***

Nowością w CIS-ie jest warsztat szwalniczy. Powstał w ramach projektu. Dzięki dofinansowaniu został wyposażony w nowoczesne maszyny szwalnicze. Ostatni zakup to urządzenie o wartości 40 tysięcy złotych. - Zależy nam na tym, aby nasi podopieczni mieli szansę uczyć się zawodu na jak najnowocześniejszych maszynach. Kiedy w przyszłości trafią do zakładu pracy, będą umieli poradzić sobie z ich obsługą - mówi Alicja Gruza, koordynator projektu.

Uczestniczki pod okiem instruktorki Marii Łajkosz, szyją torby na zakupy, zapaski, fartuchy i ubrania. Głównie na potrzeby CIS-u, ale zrealizowały już też pierwsze zamówienia z zewnątrz - uszyły m.in. stroje na przedstawienie dla jednego z miejscowych przedszkoli.

- Mam nadzieję, że nasze podopieczne, wszystko, czego się tutaj nauczą, będą mogły wykorzystać później w pracy zawodowej. Być może któraś z uczestniczek zdecyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej w tym kierunku - mówi Maria Łajkosz.

***

Najwięcej zleceń realizuje warsztat porządkowy. Z jego usług od lat korzysta Gmina Sanok. Pracownicy porządkują cmentarze, koszą i porządkują tereny zielone, sprzątają przydrożne rowy. - Jestem bardzo zadowolona z usług pracowników Centrum Integracji Społecznej. Swoje obowiązki wykonują bardzo dobrze i robią to za niską cenę - mówi Anna Hałas, wójt gminy Sanok i dodaje. - Takie placówki jak CIS są potrzebne, pomagają ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się na życiowym zakręcie. Przyznam, że w gminie myślimy o utworzeniu spółdzielni socjalnej, która funkcjonowałaby w podobny sposób - zdradza wójt.

Stałych klientów ma także warsztat cateringowy. Obsługuje imprezy okolicznościowe, realizuje zamówienia na wesela i komunie, prowadzi także sprzedaż dla klientów indywidualnych. - Nasze panie najbardziej lubią obsługiwać imprezy plenerowe. Pieką domowe ciasta, przygotowują tradycyjne potrawy, w tym bigos i różne rodzaje pierogów, które rozchodzą się jak ciepłe bułeczki - żartuje Elżbieta Zbiegień, instruktorka warsztatów. 

- Gotowanie jest moją pasją, którą próbuję zarazić swoje podopieczne - dodaje. 

***

Dorota Smarzewska, doradca zawodowy, od 4 lat w CIS: - Do moich obowiązków należy rozpoznanie preferencji zawodowych danego uczestnika, a następnie ustalenie indywidualnego planu działania, tak, aby krok po kroku mógł osiągnąć wymarzony cel, jakim zazwyczaj jest znalezienie pracy - wyjaśnia Dorota Smarzewska.

Wspólnie z pracownikiem socjalnym, psychologiem, terapeutą i doradcą zawodowym i instruktorami tworzą tzw. zespół reintegracji społecznej. - Staramy się pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów, które blokują ich w życiu społecznym oraz zawodowym. Wielu z naszych podopiecznych po ukończeniu edukacji w CIS przyznaje, że pobyt u nas pozwolił im na nowo uwierzyć we własne możliwości i pokonać bariery, które wcześniej uniemożliwiały im funkcjonowanie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

***

Sanockie Centrum Integracji Społecznej powstało w 2012 roku i było pierwszą tego typu jednostką powołaną przez Powiat w Polsce. Za tę decyzję w 2013 roku samorząd został wyróżniony tytułem „Samorządowy Lider Zarządzania 2013 – usługi społeczne”. Kapituła konkursu doceniła powołanie i funkcjonowanie Centrum, które od czterech lat wspiera potrzebujących.

Od początku istnienia z pomocy placówki skorzystało 221 osób, w tym 116 kobiet. Z praktyk skorzystały 72 osoby, indywidualny program zatrudnienia socjalnego ukończyło 133 osoby, zatrudnienie znalazło 31 osób.

Aktualnie w pomocy Centrum korzysta 47 osób.

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
dobra zmiana
19.05.2017, 22:45
W zamian macie kontrole... Tak to teraz działa....
aaaa
20.05.2017, 05:05
Smiech "Od początku istnienia z pomocy placówki skorzystało 221 osób, w tym 116 kobiet. Z praktyk skorzystały 72 osoby, indywidualny program zatrudnienia socjalnego ukończyło 133 osoby, zatrudnienie znalazło 31 osób" Ciekawe gdzie i czy sami by sobie nie znaleźli. Ile kasy na to wydano. Kontrole słusznie a ośrodek do likwidacji
HR
20.05.2017, 06:25
Kolejny przytułek dla kolesi. Dziwne, że pieniędzy na nic nie ma jak się takie "twory" utrzymuje. Instytucja dublująca Urząd Pracy, zlikwidować obydwie niepotrzebne instytucje.

Do pracy przyjmują obecnie ludzi, którzy mają dwie ręce, dwie nogi i trochę chęci do pracy. I tam się powinno uczyć zawodu, a nie na koszt państwa. A do tego procent zatrudnionych po tych kursach jest żenujący... Jakie są koszty utrzymania tej jednostki?

Sebie mało było zatrudnienie 20 dodatkowych osób w Starostwie, jeszcze sobie CIS wymyślił, ech, zawsze kilka miejsc pracy tak potrzebnych :)
aaa
20.05.2017, 12:44
rewelacja 31 osob znalazła zatrudnienie i na to 3 miliony wydano
Anonim
20.05.2017, 12:53
Proszę podać, jaki jest roczny koszt utrzymania tej placówki. Moim zdaniem, obecnie nie jest potrzebna. Rynek pracy, nawet w Sanoku i okolicach, wchłonie bez problemu kolejnych pracowników i to w liczbie większej niż 30 osób.
Iwona
20.05.2017, 19:28
Wstydzilibyście się.... Każda osoba, której udało się pomóc, to sukces. Ludzie, skąd w was tyle jadu i chamstwa... Oby nikt z was nigdy nie znalazł się na życiowym zakręcie
Anonim
20.05.2017, 20:18
Od pomocy sa inne instytucje a ta je dubluje. Ile pieniędzy podatników na to idzie a pomogli przez kilka lat raptem 31 osobom które bez ich pomocy pracę bez problemu by znależli
Uuu
21.05.2017, 00:26
@anonim jesteś mega żałosny. Ilu osobom pomogłes i w jaki sposób?

Ile obrażasz bez wiedzy, pojęcia, już od dawna widać. ..
Anonim
21.05.2017, 05:10
To jest pomoc czy dorabianie się na ludziach przez Pana kierownika i pracowników CIS. Raptem 31 osob znaleźli pracę którą znaleźli by sobie sami bo pracy nie brakuje w Sanoku Włożyli kilka milionów w ten ośrodek teraz żerują na pieniądzach podatników. To jest pomoc dublowanie PUP i innych instytucji podległych powiatowi
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl