Samorządy wspólnie przygotowały projekt zakładający wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji spalin w ramach systemu transportu zbiorowego. Łącznie do wydania trzy samorządy będą miały ponad 29,8 miliona złotych.
- Ta inwestycja to dowód na to, że zarząd województwa myśli o całym Podkarpaciu, a nie tylko, jak się nam zarzuca, o północy. Staramy się również, aby część południa województwa była dofinansowywana, tym bardziej, że widzimy tutaj takie potrzeby. Duża też w tym zasługa samorządów, które przygotowują dobre projekty - powiedziała zaraz po podpisaniu umowy Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Nowoczesny dworzec i autobusy
W ramach inwestycji w Sanoku powstanie nowoczesny dworzec autobusowy, a na ulice wyjedzie 11 nowych, niskoemisyjnych autobusów. Nowy obiekt powstanie w miejscu aktualnego dworca autobusowego. Zaprojektowała go Pracownia Architektoniczno-Urbanistyczna A3 Agnieszki Romanowskiej-Tarczyńskiej z Gliwic. Zakłada powstanie dwupiętrowego budynku, w którym znajdą się poczekalnie dla pasażerów, kasy biletowe, punkt informacji turystycznej, bar i sklepy. Gabarytowo będzie cztery razy większy od obecnego budynku dworca. Powierzchnia użytkowa to 1274 metry kwadratowe. Budynek będzie połączony z kładką nad torami. W obiekcie zostaną zamontowane windy dla niepełnosprawnych, jedna z budynku i dwie przy kładce. Wokół obiektu powstanie parking.
- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja będzie realizowana. Sanok potrzebuje takiego miejsca, w którym wszyscy przewoźnicy będa mogli zabierać lub wysadzać pasażerów, teraz są porozrzucani po całym mieście, co sprawia, że warunki dla klientów tych linii są bardzo trudne - skomentował Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.
Od momentu podpisania umowy na MOF miasto ma 40 dni, aby sfinalizować zakup gruntu pod inwestycję od spółki Arriva. - Wstępny akt notarialny jest już podpisany, teraz będziemy finalizować transakcję, która zakończy się podpisaniem aktu końcowego - mówi Tadeusz Pióro. Za działkę miasto zapłaci nieco ponad półtora miliona złotych. 85 procent tej kwoty to unijne dofinansowanie, miasto z własnej kasy wyda na ten cel 232 tysiące złotych. Magistrat stara się też o nieodpłatne przekazanie działki o wielkości 14 arów od PKP.
Dodatkowo w ramach projektu miasto kupi 11 niskoemisyjnych autobusów spełniających normę Euro 6.
Chodniki i przystanki
W ramach MOF w Gminie Sanok zostaną wyremontowane dwa chodniki - jeden o długości 515 metrów przy drodze Sanok-Bukowsko. Tam też zostanie wyremontowany przystanek autobusowy w Sanoczku.
Natomiast w Czerteżu zostanie wyremontowana zatoka autobusowa, a przystanek zostanie przykryty wiatą. Tutaj wyremontowanych zostanie 343 metry chodnika. Łączny koszt inwestycji w Gminie Sanok wyniesie 757 tysięcy złotych. - Dla nas to bardzo istotne pieniądze, ruch autobusowy jest dużo większy, a chodników brakuje. Dzięki inwestycjom uda nam się poprawić bezpieczeństwo naszych mieszkańców - powiedziała Anna Hałas, wójt gminy Sanok.
Droga i parking
W Gminie Zagórz w ramach MOF powstaną dwie inwestycje - ulica Plac Obrońców Węzła Zagórskiego zostanie przebudowana, a przy cmentarzu na starym Zagórzu powstanie parking. Łączny koszt inwestycji to półtora miliona złotych. - Dla nas to ważne inwestycje, ponieważ poprawi się jakość połączenia komunikacyjnego z kluczowym miastem w regionie, jakim jest Sanok - powiedział Ernest Nowak, burmistrz miasta i gminy Zagórz.