Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  18.05.2017  |  8

Unijne miliony dla Sanoka

Fot. Sebastian Kieszkowski

Prawie 30 milionów złotych będą miały do wydania trzy samorządy - Miasto Sanok, Gmina Sanok oraz Zagórz, na realizację inwestycji w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dzisiaj w Urzędzie Miasta w Sanoku Tadeusz Pióro burmistrz Sanoka podpisał umowę o przekazaniu pieniędzy z Marią Kurowską, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Samorządy wspólnie przygotowały projekt zakładający wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji spalin w ramach systemu transportu zbiorowego. Łącznie do wydania trzy samorządy będą miały ponad 29,8 miliona złotych. 

- Ta inwestycja to dowód na to, że zarząd województwa myśli o całym Podkarpaciu, a nie tylko, jak się nam zarzuca, o północy. Staramy się również, aby część południa województwa była dofinansowywana, tym bardziej, że widzimy tutaj takie potrzeby. Duża też w tym zasługa samorządów, które przygotowują dobre projekty - powiedziała zaraz po podpisaniu umowy Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Nowoczesny dworzec i autobusy

W ramach inwestycji w Sanoku powstanie nowoczesny dworzec autobusowy, a na ulice wyjedzie 11 nowych, niskoemisyjnych autobusów. Nowy obiekt powstanie w miejscu aktualnego dworca autobusowego. Zaprojektowała go Pracownia Architektoniczno-Urbanistyczna A3 Agnieszki Romanowskiej-Tarczyńskiej z Gliwic. Zakłada powstanie dwupiętrowego budynku, w którym znajdą się poczekalnie dla pasażerów, kasy biletowe, punkt informacji turystycznej, bar i sklepy. Gabarytowo będzie cztery razy większy od obecnego budynku dworca. Powierzchnia użytkowa to 1274 metry kwadratowe. Budynek będzie połączony z kładką nad torami. W obiekcie zostaną zamontowane windy dla niepełnosprawnych, jedna z budynku i dwie przy kładce. Wokół obiektu powstanie parking.

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja będzie realizowana. Sanok potrzebuje takiego miejsca, w którym wszyscy przewoźnicy będa mogli zabierać lub wysadzać pasażerów, teraz są porozrzucani po całym mieście, co sprawia, że warunki dla klientów tych linii są bardzo trudne - skomentował Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka. 

Od momentu podpisania umowy na MOF miasto ma 40 dni, aby sfinalizować zakup gruntu pod inwestycję od spółki Arriva. - Wstępny akt notarialny jest już podpisany, teraz będziemy finalizować transakcję, która zakończy się podpisaniem aktu końcowego - mówi Tadeusz Pióro. Za działkę miasto zapłaci nieco ponad półtora miliona złotych. 85 procent tej kwoty to unijne dofinansowanie, miasto z własnej kasy wyda na ten cel 232 tysiące złotych. Magistrat stara się też o nieodpłatne przekazanie działki o wielkości 14 arów od PKP.

Dodatkowo w ramach projektu miasto kupi 11 niskoemisyjnych autobusów spełniających normę Euro 6. 

Chodniki i przystanki

W ramach MOF w Gminie Sanok zostaną wyremontowane dwa chodniki - jeden o długości 515 metrów przy drodze Sanok-Bukowsko. Tam też zostanie wyremontowany przystanek autobusowy w Sanoczku.

Natomiast w Czerteżu zostanie wyremontowana zatoka autobusowa, a przystanek zostanie przykryty wiatą. Tutaj wyremontowanych zostanie 343 metry chodnika. Łączny koszt inwestycji w Gminie Sanok wyniesie 757 tysięcy złotych. - Dla nas to bardzo istotne pieniądze, ruch autobusowy jest dużo większy, a chodników brakuje. Dzięki inwestycjom uda nam się poprawić bezpieczeństwo naszych mieszkańców - powiedziała Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

Droga i parking

W Gminie Zagórz w ramach MOF powstaną dwie inwestycje - ulica Plac Obrońców Węzła Zagórskiego zostanie przebudowana, a przy cmentarzu na starym Zagórzu powstanie parking. Łączny koszt inwestycji to półtora miliona złotych. - Dla nas to ważne inwestycje, ponieważ poprawi się jakość połączenia komunikacyjnego z kluczowym miastem w regionie, jakim jest Sanok - powiedział Ernest Nowak, burmistrz miasta i gminy Zagórz.  

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Pipita
18.05.2017, 12:00
no wreszcie coś konkretnego a nie laptopy super mega giga hiper ultra alienware za 17 tysi jeden ^^
NeO
18.05.2017, 16:36
A gdzie komentarze KOD-ziarskiej dziczy? :)
Mirek
18.05.2017, 18:31
Brawo. Kolejna ważna inwestycja w mieście. Burmistrz widać się rozkręca. Dobrze. Basen fajnie. Ale dworzec to na prawdę konieczność. No i dobra lokalizacja a nie jakieś głupie wymysły poprzedniej ekipy.
Władek
18.05.2017, 21:35
3 windy dla niepełnosprawnych - dobrze że nie 10, bo tak zakłada głupi projekt. Na co to i komu? Zacznijcie od remontu ul. Lipińskiego, od baaaaajjjjooooora koło bramy wjazdowej do przychodni specjalistycznej, od ..... długo by wymieniać. Sanok to nie Kraków, ani nie Rzeszów!!! Wg mnie to rozpie#dzielanie kasy na pomysły/wymysły jakiegoś pomysłowego Dobromira. Ludziom/mieszkańcom (nie tylko turystom) potrzeba czegoś więcej. Co z dachem parkingu w centrum miasta? Miało być tak ładnie, kurna a tu nawet jednej ławki. Zresztą wystarczy przejść się po Wójtostwie - większość ławek obsranych przez ptaki - i nikomu to nie przeszkadza. Turysta też widzi.
ku pamięci....
18.05.2017, 21:54
W Sanoku powstanie multimodalny dworzec. Obsłuży on pociągi, MKS-y i PKS-y
SANOK / PODKARPACIE. Miasto Sanok cały czas przygotowuje się do nowego rozdania środków unijnych. Jedno z zadań, na które chce zdobyć dofinansowanie, ma na celu poprawę miejskiej infrastruktury transportowej, w tym budowę nowoczesnego dworca multimodalnego w Sanoku.
Na razie Miasto opracowuje koncepcję nowego dworca. W założeniu miałby on być wielofunkcyjny i łączyć w jednym miejscu obsługę istniejącego w mieście transportu publicznego: kolejowego, autobusowego, busowego. W mieście turystycznym, jakim jest Sanok, to bardzo potrzebne miejsce. O ile łatwo w Sanoku znaleźć dworzec autobusowy, czy kolejowy, o tyle już z busami jest trudniej, gdyż nie każdy, zwłaszcza turysta wie, skąd one odjeżdżają.
- Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, ale także turystów i ułatwić im korzystanie z różnych gałęzi funkcjonującej w mieście komunikacji. Pragniemy, aby podróżni mogli w jednym miejscu skorzystać z pociągu, autobusu miejskiego, dalekobieżnego, czy busa. Takie rozwiązania funkcjonują już z powodzeniem w wielu miastach – tłumaczy dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.
Nowy dworzec miałby powstać w dzielnicy Zatorze, niedaleko przejętego niedawno przez Miasto przystanku kolejowego „Sanok Miasto”. Oczywiście głównemu budynkowi dworca miałyby towarzyszyć także inne obiekty, np. komercyjne, czy handlowe, tak aby kompleks służył nie tylko celom komunikacyjnym. Na budowę obiektu, nowych przystanków autobusowych oraz infrastruktury towarzyszącej Miasto potrzebuje, wg wstępnych wycen ok. 14 mln zł. Dofinansowanie na ten cel zamierza pozyskać z programów operacyjnych na lata 2014 – 2020. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to realizacja zadania mogłaby się zacząć już pod koniec 2015 r.

Z multimodalnego dworca korzystaliby m.in. pasażerowie komunikacji miejskiej
Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku
olo
19.05.2017, 09:02
dziury w ulicach połatjcie bo przejechac nie można może by sie pan burmistrz i jego podwładni ruszyli z magistratu i przejechali ulicami w dzielnicy Dąbrówka tylko niech zapną pasy i dobrze sie trzymaja żeby zębów nie powybijali na dziurach i wystających studzienkach
Maciek
19.05.2017, 14:36
Dobrze że poprzednicy zostawili gotowe projekty i pomysły...
Czerwona sfolocz
21.05.2017, 23:14
Tak poprzednicy zostawili nam same mądrości ,a mianowicie parking dla maluchów,komputery wylowione z Sanu i mega zielony rynek.Jakby nie przegrali wybory to dworzec bylby przy ul.Daszyńskiego i co to ma wspólnego z tym dworcem na ulicy Lipińskiego ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl