Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  21.04.2017

Danuta Przystasz honorową obywatelką Sanoka

Fot. Jakub Radożycki

Sanoczanka Danuta Przystasz, major Wojska Polskiego, wielokrotnie odznaczana za konspiracyjną działalność podczas II Wojny Światowej, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Sanoka. 

Danuta Antonina Przystasz, córka Ignacego Przystasz i Anny Iwańczyk, ur. 13 czerwca 1920 r. w Niewistce, dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Sanoku, absolwentka sanockiego gimnazjum żeńskiego i liceum (maturę zdawała w konspiracji, w styczniu 1942 r.) Od czerwca 1940 do końca II wojny światowej w konspiracji; naprzód w Sanoku, w organizacji „Racławice” pod pseudonimami „Danuta Skiba” i „Brzoza”, a od marca 1942 r. w Warszawie w organizacji Związek Kobiet Czynu, potem w Oddziale Pomocniczej Służby Kobiet AK (pseudonim Sławomira Mędrzycka). Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Po wojnie więziona i prześladowana przez władze komunistyczne PRL. Współtwórczyni i aktywna działaczka Rodziny Katyńskiej w Warszawie. Ukończyła studia prawnicze. Pracowała jako edytorka i redaktorka oraz nauczycielka. Pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych, była członkiem komisji programowych w Ministerstwie Oświaty i Wychowania oraz komisji pod egidą UNESCO ds. nazewnictwa geograficznego i historycznego w podręcznikach szkolnych.

Za swoje czyny i dokonania otrzymała następujące odznaczenia:

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (Rozkaz Dywizyjny z 20 listopada 1944, za zasługi dla WKSB, zatwierdzony w 2002)

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (przyznany przez Rząd RP na Uchodźstwie)

  • Warszawski Krzyż Powstańczy

  • Odznaka Weterana Walk o Niepodległość

  • Tytuł Honorowego Członka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Klub Kawalerów i Dam Orderu Wojennego Virtuti Militari. W roku 2012 decyzją Ministra Obrony Narodowej została awansowana na stopień majora Wojska Polskiego.

Danuta Przystasz przez cały czas utrzymuje kontakt z rodzinnym miastem – Sanokiem, Przyczyniła się również do wydania kilku publikacji dotyczących Sanoka. Przygotowała do druku publikację Dwa dni w mieście naszej młodości. Sprawozdanie ze zjazdu koleżeńskiego wychowanków Gimnazjum Męskiego w Sanoku w 70-lecie pierwszej matury, angażowała się w redakcję pierwszych numerów „Rocznika Sanockiego”, a w 1984 r. przeprowadziła obszerny wywiad z dr. Zofią Skołozdro, na temat tajnego nauczania i konspiracji w Sanoku, który został opublikowany w czasopiśmie „Geografia w szkole”. Staraniem Danuty Przystasz w 2000 r. ukazała się w Sanoku publikacja pt. Listy z więzienia Mieczysława Przystasza z lat 1945–1954. W roku 2001 wydała własnym sumptem opracowanie biograficzne pt. Jedno życie. Tak mało, tak wiele .. zawierające m.in. fragmenty dziennika z Powstania Warszawskiego. Do Muzeum Historycznego w Sanoku przekazała listy i pamiątki po bracie Mieczysławie, a do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku ofiarowała odznaczenia własne oraz brata Mieczysława. Pani Danuta Przystasz jest jedyną kobietą związaną tak blisko z Sanokiem, która została uhonorowana Orderem Virtuti Militari. Jej odwaga i poświęcenie, zaangażowanie w działalność konspiracyjną w latach II wojny światowej na terenie Sanoka, a potem w Warszawie, cierpienia w kazamatach UB, a potem ofiarna praca na rzecz kultury polskiej i nieustanna troska o prawdę i pamięć o Zbrodni Katyńskiej zasługują na najwyższe uznanie i szacunek. 

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl