Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  21.04.2017

Obowiązek ubezpieczenia domu w budowie - sprawdź przepisy

Nieruchomość w budowie jest szczególnie narażona na kradzież, dewastację czy tzw. zdarzenia losowe. Dlatego, chociaż ubezpieczenie nieruchomości zwykle nie jest obowiązkowe, warto zabezpieczyć nasz przyszły dom. W niektórych wypadkach jednak jest ono obligatoryjne – tylko czy wiadomo kiedy?

Ubezpieczenie domu w budowie jest bardzo ważne, ponieważ początkowo inwestycja stanowi otwartą przestrzeń. Ściany stawianego domu są narażone na dewastację, a pozostawione na terenie posesji mienie na rabunek, ponadto nie zawsze jest możliwość skutecznego zabezpieczenia np. sprzętu budowlanego przed czynnikami atmosferycznymi. Ubezpieczenie domu w budowie przeznaczone jest także dla osób, które rozbudowują, przebudowują, remontują dom, ale i mieszkanie.

Kiedy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie nieruchomości na ogół nie jest obowiązkowe, chociaż jego posiadanie jest rozsądnym rozwiązaniem, a w niektórych przypadkach wręcz konieczne. Zazwyczaj banki wymagają ubezpieczenia przy kredycie zaciąganym właśnie na budowę tego domu.

Dla większości banków podstawowe ubezpieczenie nieruchomości od ognia czy innych zdarzeń losowych jest niezbędnym dokumentem do udzielenia kredytu. Bez tego nie podpiszą z nami umowy.

Dla banku jest to istotne zabezpieczenie, ponieważ nasza nieruchomość jest kluczowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. A wykupiona polisa chroni przed obniżeniem wartości nieruchomości (na skutek zdarzeń losowych, wandalizmu). Dom czy mieszkanie muszą być finansowo zabezpieczone dopóki nie spłacimy zadłużenia.

Przeważnie można wykupić taką polisę w banku, w którym bierzemy kredyt, ale nie jest to konieczne. Warto sprawdzić inne oferty u różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać najkorzystniejszą dla nas wersję. Dlatego już dziś sprawdź aktualną ofertę i bez wychodzenia z domu ubezpiecz dom w budowie z porównywarką www.ubezpieczeniemieszkania.pl

Co podlega ubezpieczeniu?

Ubezpieczenie podstawowe, wymagane przez bank, zwykle obejmuje:

  • zdarzenia losowe tj. powódź, huragan, pożar,
  • materiały budowlane,
  • kradzież.

Ochronę można rozszerzyć o inne obiekty, które znajdują się w obrębie posesji np. garaż, budynki gospodarcze, ogrodzenie, sprzęt i materiały budowlane czy inne elementy stałe i ruchome majątku. Ale również o korzystne dla nas dodatki np. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW.

Zakres ochrony jest różny w zależności od wybranego towarzystwa, np. TU Benefia gwarantuje zabezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem i rozbojem, dodatkowo zapewnia OC w życiu prywatnym, NNW oraz home assistance. Concordia oferuje również ochronę okien, drzwi, gwarantuje pełne zabezpieczenie przy niskiej składce.

Warte wyróżnienia jest ubezpieczenie przepięć bez dodatkowych opłat, a także możliwość doubezpieczenia ogrodzenia lub budynków gospodarczych. Warto więc pomyśleć o rozszerzonej wersji i wybrać ofertę odpowiednią dla banku ale i dla nas.

Cena ubezpieczenia domu w budowie

Cena ubezpieczenia jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników m.in.:

  • sumy ubezpieczenia (składka wzrasta proporcjonalnie do wartości stawianego budynku),
  • przedmiotu ubezpieczenia (polisa może obejmować również koszty narzędzi oraz materiałów budowlanych),
  • zakresu ubezpieczenia (podstawowa wersja będzie niewątpliwie tańsza, lecz warto rozważyć odrobinę droższą umowę, ale za to wszechstronnie zabezpieczającą naszą nieruchomość i nas),
  • okresu odpowiedzialności (uwaga! krótsze umowy czasem mogą okazać się droższe).

Wybór ubezpieczenia niewątpliwie nie należy do najłatwiejszych decyzji, dlatego przed zakupem warto sprawdzić i porównać oferty na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Jeśli więc myślisz o budowie, remoncie domu czy mieszkania - pomyśl też o odpowiednim zabezpieczeniu, wybierz odpowiednią dla siebie polisę i ze spokojem buduj swój wymarzony dom.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl