Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  20.04.2017  |  6

Stowarzyszenie apeluje: "Marszałku, przejmij muzeum!"

Fot. Fot. archiwum Muzeum Historycznego w Sanoku

Wraca temat przejęcia Muzeum Historycznego w Sanoku przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Przedstawiciel Stowarzyszenia Ziemia Sanocka.pl złożyli dzisiaj na ręce wicemarszałków Podkarpacia pismo, w którym apelują o przejęcie placówki przez samorząd województwa.

Sanockie Muzeum posiada rangę ponad powiatową daleko wykraczającą poza ramy jednostki o charakterze regionalnym. Unikatowa kolekcja ikon oraz największa istniejąca kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego sprawiają, że zainteresowanie zbiorami Muzeum w Sanoku budzi coraz większe zainteresowanie zwiedzających z kraju, jak i z zagranicy.

Mamy świadomość, że tak cenne dziedzictwo kulturowe wymaga dalszego propagowania nie tylko poprzez funkcjonowanie stałych wystaw, ale również poprzez organizowanie wystaw wyjazdowych oraz innych inicjatyw wspomagających działalność Muzeum.

Uważamy, że partycypacja województwa w finansowaniu Muzeum na poziomie podobnym jak w roku bieżącym i w ubiegłych latach, nie stworzy perspektywy dla rozwoju działalności naszego Muzeum, pomimo szansy jaką jest sprzyjająca koniunktura zewnętrzna będąca efektem popularyzacji postaci Zdzisława Beksińskiego w mediach ogólnopolskich emisją filmu „Ostatnia rodzina”.

Mając na uwadze, że jednym z celów statutowych naszego Stowarzyszenia jest popularyzowanie dorobku artystycznego twórców związanych z Ziemią Sanocką i Karpatami czujemy się zobowiązani do wyrażenia troski o przyszłość i możliwość dalszej działalności naszego Muzeum.

Dlatego apelujemy o zdecydowanie przejęcie sanockiego Muzeum Historycznego przez samorząd województwa, co umożliwi propagowanie jego dziedzictwa kulturowego na odpowiedniej dla niego skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pragniemy zauważyć, że w ostatnim czasie zapadły decyzje o współfinansowaniu Filharmonii Podkarpackiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie współprowadzone przez resort kultury. Tym samym otworzyła się szansa na przejęcie Muzeum Historycznego przez samorząd województwa.

Prosimy o pozytywne potraktowanie naszego apelu.

Do sprawy podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta w Sanoku odniósł się wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Pytany przez naszą dziennikarkę o to, czy samorząd rozważa przejęcie z najbliższym czasie sanockiej placówki, przypomniał, że samorząd województwa w ubiegłym roku podpisał umowę z powiatem sanockim, zgodnie z którą przez cztery lata (2016 - 2019) przeznaczy na funkcjonowanie sanockiego muzeum 2,1 miliona złotych. - To ważna placówka na kulturalnej mapie Podkarpacia. Powiat sanocki jest obecnie jedynym na Podkarpaciu, które ma stałą umowę z zarządem województwa - zaznaczył wicemarszałek. - Podpisując umowę chcieliśmy w ten sposób dać powiatowi pewność, że przez cztery lata placówka będzie miała pewne finansowanie ze strony województwa - dodał.

Poinformował także, że marszałek na razie nie przewiduje przejęcia muzeum, choć także tego nie wyklucza. - Kwestia jest otwarta, ale na dzień dzisiejszy mamy podpisaną umowę - zakończył.

Apelem Stowarzyszenia Ziemia Sanocka, który trafił dzisiaj na jego ręce wicemarszałków, zajmą się radni i zarząd województwa.

KRS
21.04.2017, 07:56
władze stowarzyszenia według KRS: Mękarski A. - Prezes, Uruski Piotr - Vice Prezes, Damian Biskup - Członek Zarządu, Święch Tomasz - Członek Zarządu. Kabaret, swoi apelują do swoich :) Oni cały czas myślą, że ciemny lud wszystko kupuje ......
armagedon
21.04.2017, 22:55
a nie przyszło ci do głowy, że swoi, swoich mają dość! popieram ten apel
leszek
22.04.2017, 10:54
A nie przyszło ci do głowy,że-"kruk krukowi oka nie wykole"
aolist
22.04.2017, 12:43
Pan Uruski fotografował się kiedyś w ministerstwie kultury i wysyłała to do gazet - podobno pojechał do ministra ze starostą Koniecznym "przekazywać" zamek. I co? Wpływu nie starczyło czy nacisk za słaby? Gdyby posłowi NAPRAWDĘ zależało na zamku sanockim, to by robił, co może w tej sprawie w kuluarowych rozmowach, a nie przy fleszach.
aolist
22.04.2017, 13:21
A tego gościa nie ma w tym stowarzyszeniu?

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/sanok/art/6205965,samorzadowiec-spowodowal-kolizje-po-alkoholu,id,t.html
Anonim
22.04.2017, 18:08
"Jeżeli swoi, mają dość swoich", to niech wezmą się za solidną pracę, ale pod swoim nazwiskiem i swoim szyldem. Szyld PiS-u był im potrzebny kilka lat temu? Był im potrzebny.

Swoi, którzy atakują swoich, nie są swoimi. Taki zlepek językowy :-)
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl