Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Piotr Piegza  |  14.04.2017  |  1

Fatima, miejsce niezwykłe

Fot. Piotr Piegza

Na drugim krańcu Europy jest miejsce tak niezwykłe, że pielgrzymują do niego ludzie z najdalszych zakątków świata. To położona nieco ponad godzinę drogi od Lizbony mała miejscowość Fatima.

Do wiosny 1917 roku była to zwykła mała portugalska miejscowość położona w połowie drogi pomiędzy Coimbrą a Lizboną. Sytuacja ta zmieniła się 13 maja tego roku. Na całym świecie I Wojna Światowa szalała już 3 lata. Portugalia przystąpiła do niej rok wcześniej w 1916 roku, a pierwsi Portugalczycy ruszyli na front dopiero w 1917 roku. Jednak w głębi Portugalii panował wciąż spokój. I właśnie wtedy w spokojnej portugalskiej miejscowości zdarzyła się rzecz niezwykła, która dla katolików jest rzeczą oczywistą, a którą do dzisiaj próbują wytłumaczyć racjonalnie naukowcy z różnych dziedzin życia. Nikt jednak nie jest w stanie jej zaprzeczyć ponieważ jedno z wydarzeń w październiku naocznie widziało ponad 50 tysięcy osób.

13 maja trojgu dzieciom,10-letniej Łucji Santos, 7-letniej Hiacyncie i 9-letniemu Franciszkowi Marto pasącym stado owiec nieopodal Fatimy, objawiła się, według ich relacji „Pani jaśniejsza niż słońce”. Poprosiła dzieci, żeby te przychodziły i modliły się w tym miejscu o tej samej porze 13 dnia każdego miesiąca, przez 5 kolejnych miesięcy. Dziecięca tajemnica szybko się wydała i wkrótce zaciekawiła dorosłych, do tego stopnia, że antyklerykalny rząd Afonso Costy zamknął dzieci w areszcie, by te wyrzekły się tego co widziały.

Podczas 6.ostatniego objawienia 13 października 1917 roku na cud czekało już ponad 50 tys. osób. Wszyscy stali się świadkami „cudu słońca”. Według relacji „deszcz padał przez cały czas objawienia, a kiedy matka Boska zaczęła unosić się ku niebu, Łucja krzyknęła „Spójrzcie na słońce”. Chmury rozstąpiły się i słońce ukazało się zgromadzonym jako olbrzymi dysk”

Josef Xavier profesor Uniwersytetu w Coimbrze, który przybył również tego dnia do Fatimy, tak opisał to wydarzenie.„Słońce przebiło się przez grubą warstwę ciężkich chmur, świecąc teraz jasno i intensywnie. Odwróciłem się w kierunku tego swoistego magnesu, który przyciągał oczy tłumu. Był nim słoneczny dysk z ostro zarysowanym konturem. Jasno świecący, ale nie rażący w oczu. Wyglądał jak szkliste koło, wykonane z masy perłowej. Znamienny jest fakt, że można było patrzeć na świecącą i grzejącą tarczę bez odczuwania jakiegokolwiek bólu na siatkówce oka. Nagle krzyk grozy wypełnił dolinę. Słońce zaczęło wirować wokół własnej osi i wydawało się, że oderwie się od niebieskiego sklepienia i runie na ziemię. Wrażenie było przerażające”.

Biskup Leirii stwierdził w liście pasterskim z 1930 roku: „Świadkami tego zjawiska, nie odnotowanego przez żadne obserwatorium astronomiczne, a zatem nie będące zjawiskiem natury, byli ludzie wszystkich środowisk i klas społecznych, wierzący i niewierzący, dziennikarze głównych portugalskich dzienników a także osoby oddalone o wiele kilometrów, co wyklucza możliwość zbiorowej halucynacji”

W trakcie tych objawień „Pani jaśniejsza niż słońce” przekazała dzieciom trzy tajemnice. Pierwsza z nich była była wizja piekła do którego idą dusze grzeszników. Druga mówiła o wielkiej wojnie i głodzie. Wspomniała także o Rosji, która musi się nawrócić. Wszystkie te wydarzenia miały poprzedzać nieznane światła na niebie. Faktem jest, że w nocy 25 stycznia 1938 roku w wielu krajach Europy i Ameryki zaobserwowano bardzo silną zorzę polarną.

Najbardziej tajemnicza i z przesłaniem być może właśnie dla nas jest trzecia tajemnica fatimska. Pełna jej treść jak podkreślała Łucja przeznaczona jest tylko dla samych papieży. W związku z tym, ze Kościół na samym początku nie bardzo utożsamiał się z wydarzeniami w Fatimie dokument ten został doręczony papieżowi Janowi XXIII dopiero po kilkunastu latach. Treść tajemnicy była pilnie strzeżona w Watykanie, i przekazywana sobie przez kolejnych papieży.

Treść tajemnicy lub też jej część ujawnił publicznie 26 czerwca 2000 roku nasz papież Jan Paweł II. Była w niej mowa między innymi o białym kapłanie, ginącym od kuli. Wiele osób uważa, że chodziło o zamach na naszego papieża, który miał miejsce również 13-tego dnia miesiąca w roku 1981. Sam papież Jan Paweł II przypisał swoje ocalenie stawiennictwu Matki Boskiej. Powiedział też, że objawienia faimskie to gwarancja i nadzieja nadejścia nowego lepszego świata, cywilizacji miłości. Pocisk, którym został raniony przekazał do sanktuarium fatimskiego. Został on umieszczony w koronie figury Matki Bożej z Fatimy.

Trzecia część tajemnicy mówi o konsekwencjach kryzysu wiary i moralności na świecie i w samym Kościele. To wezwanie do pokuty i zmian, oraz ostrzeżenie przed Armagedonem. Siostra Łucja tak pisała w liście do papieża: „A chociaż nie oglądamy jeszcze całkowitego wypełnienia się ostatniej części tego proroctwa, widzimy, że stopniowo zbliżamy się do niego wielkimi krokami. Nastąpi ono, jeżeli nie zawrócimy z drogi grzechu, nienawiści, zemsty, niesprawiedliwości, łamania praw człowieka, niemoralności, przemocy itd. I nie mówmy, że to Bóg tak nas karze; przeciwnie, to ludzie sami ściągają na siebie karę. Bóg przestrzega nas cierpliwie i wzywa do powrotu na dobrą drogę, szanując wolność, jaką nam podarował; dlatego to ludzie ponoszą odpowiedzialność”.

Będąc w Fatimie koniecznie trzeba odwiedzić położone nieopodal przepiękne jaskinie Mira de Aire. Niezwykły jest sam fakt, że jaskinie zostały odkryte w dopiero w 1974, a udostępnione do zwiedzania po 30 latach badań, po roku 2000.  

hedon
24.04.2017, 10:58
Dzieci najadły się jakiegoś halucynogennego kaktusa i widziały co chciały. Na szczęście coraz mniej ludzi wierzy w te bajeczki, wymyślone tylko żeby wyciągnąć kasę.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl