Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  14.04.2017

NASZ PATRONAT Solińskie Lato pełne atrakcji. Na początek Solińska Majówka [PROGRAM]

Fot. materiały organizatora

Koncerty, kabarety, jarmarki, do tego imprezy sportowe i kulturalne – lato nad Soliną zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Dzisiaj w Polańczyku Retro Gramy, jutro koncert Gwiady Pod Gwiazdami. Szczegóły na plakacie.

Kalendarz imprez kulturalnych rozpoczął się Solińską Majówką składającą się: Otwartego Turnieju Tenisa Ziemnego (29 kwietnia, Korty Polańczyk), Bieszczadzkiego Grania (30 kwietnia, Polańczyk Amfiteatr), Retro Gramy (1 maja, Polańczyk Amfiteatr) i koncertem Gwiazdy Pod Gwiazdami (2 maja, Solina). Dodatkowo podczas dwóch pierwszych imprez odbył się Jarmark Regionalny, na którym będzie promowana ekologiczna żywność regionalna.

Już po długim weekendzie odbędzie się Ognisko Papieskie w Bukowcu (18 maja), a w nocy z 20 na 21 maja druga już Noc w Muzeum Bojków w Myczkowie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. - Impreza ta pierwszy raz odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Wraz z rozwojem Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie, zdecydowaliśmy się zorganizować tą imprezę również u nas. W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób i odbiło się ono szerokim echem w lokalnych mediach. Dlatego w tym roku kontynuujemy to przedsięwzięcie. Tak jak poprzednio planujemy różnego rodzaju atrakcje: koncert, pokaz kulinarny z degustacją i prelekcję - opowiada Konrad Ulanowski z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie. 

Czerwiec to przede wszystkim IV Puchar Podkarpacia w Nordic Walking w Polańczyku. Impreza jest współorganizowana z Polską Federacją Nordic Walking. Z roku na rok w wydarzeniu uczestniczy coraz więcej osób. W zeszłym roku było to około 250 uczestników z różnych województw. Tym razem Puchar Podkarpacia Nordic Walking będzie połączony z zawodami biegowymi, w których po raz pierwszy wezmą udział zawodnicy nowopowstałej sekcji biegowej „Solina Team” – działającej pod patronatem GOKSiT.

16-17 czerwca to I Dwumaraton Rzeźnika z Cisnej do Polańczyka (w nocy) oraz z Polańczyka do Cisnej (dzienny). Bieg Rzeźnika to impreza, która w ostatnich latach zyskała status wydarzenia kultowego w Bieszczadach oraz urosła do imprezy o randze ogólnokrajowej. 

Solińskie Lato to szereg imprez, które przyciągają wiele osób wypoczywających w Gminie Solina. W tym roku odbędzie się po raz czterdziesty pierwszy. Pośród wszystkich imprez wyróżnić musimy II Solińską Noc Kabaretową, gdzie gwiazdą wieczoru będzie „Kabaret Jurki”, impreza tak jak poprzednio odbędzie się w amfiteatrze w Polańczyku. Oprócz „Kabaretu Jurki” wystąpią „Kabaret z Konopi”, „Kabaret 44-200” znane z występów w telewizji Polsat, oraz debiutujący w podczas poprzedniej edycji kabaret „Tylko Tyle”. 

- Pierwsza Solińska Noc Kabaretowa pokazała jak duże zapotrzebowanie oraz zainteresowanie tego typu imprezami jest wśród mieszkańców naszej gminy jak i turystów. Kabaret to forma sceniczna rzadko prezentowana w Bieszczadach. Nie chcieliśmy konkurować z imprezami, które odbywają się w pozostałych częściach regionu, a stworzyć alternatywę nie odbierającą nikomu widza. Nasze działania zapełnią jedynie niezagospodarowaną niszę wśród masowego odbiorcy. Dlatego też soliński kabareton to wydarzenie rozrywkowe, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez organizowanych przez Gminę Solina - mówi Konrad Ulanowski z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie. 

23 lipca w Bukowcu odbędzie się impreza „Między Mostami”. Uczestnicy spotkają się podczas kolejnego już Dnia Drwala.

Dzień Wilka w Wołkowyi, podczas którego gwiazdą wieczoru będzie „Kabaret Kałamasz” – „Ławeczka Ranczo”, to autorska impreza wymyślona przez samych mieszkańców Wołkowyi. Odbywa się od bardzo wielu lat w ostatni weekend lipca – jest to wydarzenie dwudniowe. 

Sierpień niesie ze sobą „X Bieszczadzkie Konfrontacje Kulinarne”, które rok wcześniej dzięki zmienionej formule okazały się jednym z największych hitów imprezowych. Pierwsza zmiana zaszła w nazwie imprezy gdzie słowo: „Gminne” zastąpiono: „Bieszczadzkimi”.

- Otworzyliśmy się nie tylko na inne gminy, ale również powiaty. Doszedł pokaz kulinarny, a imprezę zakończył koncert Andrzeja Cierniewskiego. Zapora w Myczkowcach nie mogła pomieścić tłumów, które brały udział w tym wydarzeniu, dlatego też tym razem bierzemy pod uwagę również inną lokalizację. Prowadzimy rozmowy z uczestnikami talent show na temat pokazu kulinarnego - opowiada Konrad Ulanowski. 

Tydzień później w Solinie na nowopowstałej plaży na Górze Jawor zagości Radio Zet z programem „Zet Cafe”. To pierwsza impreza od Inwazji Mocy w 1996 roku w gminie, której współorganizatorem są media ogólnokrajowe. Program tego wydarzenia jest przez nas ciągle dopracowywany.

Wydarzeniem zamykającym szereg imprez letnich będzie I Puchar Polski w SwimRun. To dyscyplina sportowa, która cieszy się dużą popularnością w krajach skandynawskich.

- Poza planowaniem i przygotowaniem imprez przed sezonem turystycznym działamy również w kierunku poprawienia infrastruktury turystycznej i okołoturystycznej. W zeszłym roku zakupione zostały urządzenia siłowni napowietrznych do miejscowości Solina i Bóbrka, które w tym roku zostaną zamontowane. Do końca kwietnia 2017 roku zostanie zakończony drugi etap budowy infrastruktury sportowo rekreacyjnej. Powstaną dwie kompleksowe siłownie zewnętrzne w Bukowcu oraz w Myczkowie. Siłownie zewnętrzne w ostatnich latach bardzo licznie pojawiają się w naszym kraju i cieszą się dużą popularnością. Mamy nadzieje, że inwestycje tego typu przez długie lata będą cieszyć mieszkańców Gminy Solina oraz sprzyjać rozwojowi turystyki na jej terenie - mówi Konrad Ulanowski. 

Wiosna 2017 r. to także intensywne przygotowanie szlaków turystycznych, na których zostanie przeprowadzony drugi etap rewitalizacji. Priorytetem jest postawienie wiaty spoczynkowej przy szlaku żółtym w Polańczyku (Kabajka), poprawienie infrastruktury i urządzenie szlaku na „Czartów Młyn”, oraz uzupełnienie brakującego oznakowania pozostałych szlaków na terenie Gminy Solina. Jeszcze przed sezonem plaża na Górze Jawor zostanie częściowo wysypana piaskiem, a latem będzie się na niej znajdować strzeżone miejsce wyznaczone do kąpieli.

Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl