Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  20.03.2017

Ciążowe nietrzymanie moczu

Ciąża jest dla kobiety i jej ciała okresem wielu zmian. Czasami wiążą się one z dyskomfortem. Jednym z ubocznych skutków ciąży może być ciążowe nietrzymanie moczu.

Czym jest ciążowe nietrzymanie moczu i jakie są jego przyczyny?

Ciąża nie jest chorobą i każdy ma tego świadomość. Dlaczego zatem w czasie ciąży kobieta może doświadczać tak krępującego i nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest nietrzymanie moczu?

Wynika to z ucisku na pęcherz moczowy, wywołanego powiększającą się stale macicą oraz rosnącym i przybierającym na wadze dzieckiem. Nie bez znaczenia są też wody płodowe oraz łożysko, które także zmieniają swoją objętość w miarę rozwoju ciąży. Ponadto, hormony ciążowe powodują rozluźnienie mięśni dna miednicy, co dodatkowo utrudnia możliwość kontroli nad nimi. Dlatego ciężarna kobieta może mieć problem z utrzymaniem moczu zwłaszcza podczas kichania, kaszlu, podnoszenia cięższych przedmiotów czy śmiechu. Bywa, że popuszczanie moczu jest łagodne i niemal niezauważalne, ale bywa także, że jego ilości są duże i mogą powodować silny dyskomfort, a nawet zawstydzenie. Nietrzymanie moczu w czasie ciąży dotyczy nawet co drugiej ciężarnej kobiety. Zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze, bo wówczas macica jest największa. Nie ma jednak reguły wystąpienia przypadłości i może się ona objawić w dowolnym okresie ciąży.

Czy ciążowe nietrzymanie moczu wymaga leczenia?

Zwykle wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające z ciąży mija samoistnie po około sześciu tygodniach po porodzie. Może się jednak zdarzyć, że stan ten się utrzymuje. Niezależnie od tego w jakim okresie wystąpiło schorzenie, należy poinformować o tym prowadzącego ciążę lekarza ginekologa. Dzięki kontroli stanu zdrowia zarówno w czasie ciąży, jak też po porodzie, lekarz będzie miał możliwość podjęcia decyzji o ewentualnym leczeniu.

Czy można zapobiec ciążowemu nietrzymaniu moczu?

Mimo, że wysiłkowe nietrzymanie moczu w czasie ciąży jest dość powszechnym problemem, istnieją metody, które pozwalają zminimalizować jego skutki a nawet całkowicie mu zapobiec. Pomocne w tej sytuacji okazuje się ćwiczenie mięśni dna miednicy – tzw. mięśni Kegla. U kobiet dbanie o kondycję tych partii mięśni ma znaczenie nie tylko na okoliczność ciąży, ale pozwala uniknąć również innych schorzeń powiązanych z mięśniami dna miednicy, jak na przykład wypadająca macica. Mięśnie Kegla można ćwiczyć w dowolnym momencie, ale niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń regularnie. Zarówno przed zajściem w ciążę, jak również w czasie jej trwania, poprawianie napięcia mięśniowego dna miednicy może przynieść jedynie korzyści.

Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, zapytaj o radę swojego ginekologa. Specjalista powinien poradzić ci jakie ćwiczenia i w jaki sposób wykonywać lub nakierować na rzetelne źródła, z których zaczerpniesz niezbędnych informacji.

Ważne jest, aby mimo ciążowego nietrzymania moczu nie ograniczać ilości przyjmowanych płynów. Nie przyniesie to żadnych pozytywnych efektów, a może doprowadzić do odwodnienia i negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Warto jednak ograniczyć posiłki i płyny wyjątkowo moczopędne takie, jak kawa, herbata, cytrusy czy pomidory. Ważnym aspektem jest też utrzymywanie prawidłowej perystaltyki jelit. W czasie ciąży twoja jama brzuszna jest zdecydowanie bardziej wypełniona i każdy ucisk, także ten ze strony jelit, może powodować podrażnienie pęcherza. Dobrym rozwiązaniem pomocniczym będzie także jak najczęstsze korzystanie z toalety.

Źródło: Macromedica - USG Ginekologiczne

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl