Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Polecamy
Redakcja  |  20.03.2017

Ciążowe nietrzymanie moczu

Ciąża jest dla kobiety i jej ciała okresem wielu zmian. Czasami wiążą się one z dyskomfortem. Jednym z ubocznych skutków ciąży może być ciążowe nietrzymanie moczu.

Czym jest ciążowe nietrzymanie moczu i jakie są jego przyczyny?

Ciąża nie jest chorobą i każdy ma tego świadomość. Dlaczego zatem w czasie ciąży kobieta może doświadczać tak krępującego i nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest nietrzymanie moczu?

Wynika to z ucisku na pęcherz moczowy, wywołanego powiększającą się stale macicą oraz rosnącym i przybierającym na wadze dzieckiem. Nie bez znaczenia są też wody płodowe oraz łożysko, które także zmieniają swoją objętość w miarę rozwoju ciąży. Ponadto, hormony ciążowe powodują rozluźnienie mięśni dna miednicy, co dodatkowo utrudnia możliwość kontroli nad nimi. Dlatego ciężarna kobieta może mieć problem z utrzymaniem moczu zwłaszcza podczas kichania, kaszlu, podnoszenia cięższych przedmiotów czy śmiechu. Bywa, że popuszczanie moczu jest łagodne i niemal niezauważalne, ale bywa także, że jego ilości są duże i mogą powodować silny dyskomfort, a nawet zawstydzenie. Nietrzymanie moczu w czasie ciąży dotyczy nawet co drugiej ciężarnej kobiety. Zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze, bo wówczas macica jest największa. Nie ma jednak reguły wystąpienia przypadłości i może się ona objawić w dowolnym okresie ciąży.

Czy ciążowe nietrzymanie moczu wymaga leczenia?

Zwykle wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające z ciąży mija samoistnie po około sześciu tygodniach po porodzie. Może się jednak zdarzyć, że stan ten się utrzymuje. Niezależnie od tego w jakim okresie wystąpiło schorzenie, należy poinformować o tym prowadzącego ciążę lekarza ginekologa. Dzięki kontroli stanu zdrowia zarówno w czasie ciąży, jak też po porodzie, lekarz będzie miał możliwość podjęcia decyzji o ewentualnym leczeniu.

Czy można zapobiec ciążowemu nietrzymaniu moczu?

Mimo, że wysiłkowe nietrzymanie moczu w czasie ciąży jest dość powszechnym problemem, istnieją metody, które pozwalają zminimalizować jego skutki a nawet całkowicie mu zapobiec. Pomocne w tej sytuacji okazuje się ćwiczenie mięśni dna miednicy – tzw. mięśni Kegla. U kobiet dbanie o kondycję tych partii mięśni ma znaczenie nie tylko na okoliczność ciąży, ale pozwala uniknąć również innych schorzeń powiązanych z mięśniami dna miednicy, jak na przykład wypadająca macica. Mięśnie Kegla można ćwiczyć w dowolnym momencie, ale niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń regularnie. Zarówno przed zajściem w ciążę, jak również w czasie jej trwania, poprawianie napięcia mięśniowego dna miednicy może przynieść jedynie korzyści.

Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, zapytaj o radę swojego ginekologa. Specjalista powinien poradzić ci jakie ćwiczenia i w jaki sposób wykonywać lub nakierować na rzetelne źródła, z których zaczerpniesz niezbędnych informacji.

Ważne jest, aby mimo ciążowego nietrzymania moczu nie ograniczać ilości przyjmowanych płynów. Nie przyniesie to żadnych pozytywnych efektów, a może doprowadzić do odwodnienia i negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Warto jednak ograniczyć posiłki i płyny wyjątkowo moczopędne takie, jak kawa, herbata, cytrusy czy pomidory. Ważnym aspektem jest też utrzymywanie prawidłowej perystaltyki jelit. W czasie ciąży twoja jama brzuszna jest zdecydowanie bardziej wypełniona i każdy ucisk, także ten ze strony jelit, może powodować podrażnienie pęcherza. Dobrym rozwiązaniem pomocniczym będzie także jak najczęstsze korzystanie z toalety.

Źródło: Macromedica - USG Ginekologiczne

Artykuły promowane

Błyskawicznie, bezpłatnie i z zyskiem? Oto idealna sprzedaż. Co zrobić aby każda...
Eksperci z Pracuj.pl podpowiadają, jakie profity pracodawcy oferują pracownikom....
Poszukując zatrudnienia, warto działać systematycznie i wybierać oferty pracy...
Problemy z koncentracją, zmienne nastroje, zmęczenie – to kilka niepokojących...
Praca na określonym stanowisku wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Chodzi o...
Znalezienie ciekawej oferty pracy to dopiero początek zawodowej przygody. Kolejnym...

Kalendarium

/ Sierpień 2017
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl