Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  20.03.2017

Jak wiązać buty do biegania?

Wiązanie jest istotnym detalem, na który musi zwracać uwagę każdy biegacz. Kwestia ta jest ważna nie tylko ze względu na walory estetyczne. Odpowiednie zawiązanie buta ma ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo biegu. Specjaliści, którzy poświęcili sporą część życia na badanie zależności pomiędzy wiązaniem obuwia a osiąganiem odpowiednich wyników sportowych, są zgodni, że przez właściwe ułożenie sznurówek sportowiec może bardziej wykorzystać swój naturalny potencjał.

O sposobach wiązania butów biegowych

Wyniki wszelkich badań w tym zakresie wykazują, że sposób wiązania butów powinien być dostosowany do konkretnej stopy. Dzięki temu można osiągnąć optymalne korzyści z użytkowania obuwia biegowego, co przekłada się na jakość treningu oraz ochronę stóp przed licznymi urazami i schorzeniami, mogącymi być wynikiem źle wiązanych butów. Butów nie powinno się wiązać ani zbyt luźno, ani za ciasno. Każdy z istniejących sposobów wiązania ma swoje wady i zalety. Co ważne, właściwości będące zaletami dla jednej osoby mogą stanowić wady, a nawet zagrożenie dla kogoś innego. Ważne jest, by wiązać buty w taki sposób, by nie wywierać za mocnego nacisku na grzbiet stopy. W opracowywaniu dla siebie najlepszej metody kluczowe jest uwzględnienie także stawu skokowego.


Jednym z ciekawych sposobów wiązania butów do biegania jest ten, w którym wykorzystuje się oplatanie stopy sznurowadłami od góry. Takie rozwiązanie wymyślił Arthur Lydiard, uznana postać w świecie biegaczy (przeczytaj więcej... )

Fleggen i Lydiard, czyli o dwóch takich, co uczyli wiązać buty

Fleggen to człowiek, który o wiązaniu butów wie naprawdę sporo, jeśli nie wszystko. Dlatego warto dowiedzieć się kilku rzeczy na jego temat, tym bardziej, że bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi. Jest autorem słynnego poradnika, w którym można znaleźć ogrom informacji dotyczących różnych sposobów wiązania butów oraz ćwiczenia, które ułatwiają sprawdzenie w praktyce nabytej dzięki autorowi wiedzy. Fleggen osobiście opracował mnóstwo sposobów wiązania butów, a jego metody można dopasować do różnego rodzaju stóp, nawet ze schorzeniami. Jest nie tylko autorem książki, ale również specjalnej strony internetowej, poświęconej oczywiście wiązaniu butów.

Inną ważną sylwetką w historii wiązania butów jest wspominany już Lydiard. Arthur to biegacz z Nowej Zelandii i trener lekkoatletyczny. W swoich badaniach dotyczących wiązaniu butów skupiał się przede wszystkim na podłużnym łuku stopy.

Więcej informacji na temat wiązania butów metodą Fleggen'a znajdziesz na stronie biegamy.com.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl