Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  17.02.2017  |  6

Smog w Sanoku. Normy przekroczone pięciokrotnie!

Fot. materiały nadesłane

Niebezpiecznie wysokie stężenia szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu. Stacja pomiarowa na ulicy Sadowej w Sanoku wskazała, że stężenie niebezpiecznego pyłu PM10 pięciokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia.

Inspektorat Ochrony Środowiska radzi, by w czasie smogu dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca i dróg oddechowych oraz astmatycy w czasie smogu do minimum ograniczyli przebywanie poza budynkami. Specjaliści odradzają spacery. Lepiej nie wietrzyć mieszkań i nie uprawiać sportu na powietrzu.

Do kumulowania się pyłów w powietrzu przyczyniają się niekorzystne warunki atmosferyczne. To wysokie ciśnienie atmosferyczne i brak wiatru, które „dociskają” zanieczyszczenia do powierzchni terenu i utrudniają ich rozrzedzanie się.

Za smog w skali kraju odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach, czyli tzw. niska emisja. Zatruwamy się sami ogrzewając mieszkania złej jakości paliwa (tani węgiel) albo śmieci.

Z raportu NIK z kontroli jakości powietrza w Polsce (2015 r.) nawet za 93 proc. zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialna jest niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne to ok 5-7 proc., z kolei przemysł 2 proc. odpowiedzialności.

Jakość powietrza nad Podkarpaciem kontroluje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Od piątku sytuacja powinna się poprawić, ale problem sam nie zniknie. Redakcja iSanok odbiera sygnały od zaniepokojonych mieszkańców.

– Sanok nie jest wolny od smogu. Zatrute powietrze jest nie tylko w Krakowie czy na Śląsku, ale także u nas. Urzędnicy powinni się skupić na tym problemie. Czarny dym z komina sąsiada to groźne zanieczyszczenia, które wdychają nasze dzieci. Uważam, że tak jak w innych miastach w całej Polsce, w Sanoku powinna się rozpocząć debata o tym jak dbać o powietrze. Liczę na akcje edukacyjne, choćby takie jak ta pod Warszawą – pisze czytelniczka iSanok.pl.

W tym roku funkcjonariusze Straży Miejskiej tylko w styczniu w sprawie niewłaściwego spalania śmieci interweniowali już ponad 40 razy. Dotyczyły sygnałów zarówno o spalaniu śmieci w domach, jak i na zewnątrz w przydomowych ogródkach.

Komendant apeluje do mieszkańców, aby zgłaszali w Straży Miejskiej przypadki spalania w piecach nieodpowiednich materiałów. – Staramy się w miarę możliwości jak najszybciej wysyłać na miejsce patrol. Zgodnie z Ustawą o ochronie środowiska i z upoważnienia burmistrza, mamy prawo w godzinach od 6 do 22 wejść na prywatną posesję i skontrolować czym właściciel pali w piecu, pobrać próbki i w przypadku podejrzenia spalania nieodpowiednich materiałów, nałożyć mandat. Na teren, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza możemy wejść przez całą dobę – wyjaśnia Marek Przystasz, komendant Straży Miejskiej w Sanoku.

W przypadku ujawnienia spalania śmieci, strażnicy mogą ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynosić nawet 5 tysięcy złotych i 30 dni aresztu. 

jakub
17.02.2017, 11:41
A jak miasto walczy ze smogiem? Pozwala na ruch samochodowy na deptaku,pozwala na
parkowanie samochodów przy magistracie,kiedy 50 metrów dalej jest kryty parking
wielopoziomowy.Pozwala na parkowanie na Franciszkańskiej.Ktoś powie,że samochody
tylko w 10% przyczyniają się do powstania smogu.A ja powiem,że 10% to dużo i to
w samym sercu miasta.Czy radni RM będący w Komisji Ochrony Środowiska nie mają
wpływu na to,żeby nie było żadnych pozwoleń na parkowanie na deptaku,przy magistracie
na rynku i na Franciszkańskiej?Czy mieszkańcy muszą być truci,przez leniwych kierowców.
I wreszcie pytanie najważniejsze.Czym się różnią ci ludzie którzy dostali pozwolenia na
parkowanie w wyżej wymienionych miejscach od zwykłych obywateli.Czy mandat radnego
czyni kogoś lepszym,bardziej uprzywilejowanym?Jest 50 metrów od urzędu pusto stojący
parking.PIĘĆDZIESIĄT METRÓW NA PIECHOTĘ.
joziej
17.02.2017, 13:11
bez nakazu sądowego to sobie mogą a zezwolenie burmistrza to w kiblu sobie powieście
Wowa
17.02.2017, 14:05
Orientuje się ktoś w którym miejscu na ul. Sadowej jest ta stacja pomiarowa. O jakich normach jest tu mowa, kto je ustalił? W Sanoku większość spraw i problemów jest w zgodzie z czyjąś normą.
Do jozieja
17.02.2017, 15:53
joziej czy Ty pisąc to uważasz, że można palić śmieci?? edukacja, edukacja, edukacja. Niestety caly czas jest tak, że nie wstydzi się ten komu z komina leci czarny dym tylko ten co mysli zeby to zglosic odpowiednim organom. A ja uwazam, ze to nie jest donos, ze bez mandatow sie nie nauczymy myslec i dbac o wlasne zdrowie. Tak jak tylko mandaty uczą polskich kierowców odpowiedzialnosci. Taka mentalnosc. Wiec kto widzi czarny dym z komina - dzwoni po strażników.
Anonymus
18.02.2017, 01:59
A ja powiem tylko tyle przyjrzyjcie się okolicznym fabryką co leci z ich kominów... ale nie za dnia tylko jak już nie widać. Pozdrawiam pracownik jednej z fabryk
Pipita
18.02.2017, 10:08
bo ludzie palą czym popadnie! palą jeszcze szlugi i wdychają co się da...szlugi o wiele bardziej trują organizm niż smog, wystarczy zobaczyć ile teraz ludzi pali, coraz więcej, szczególnie młode dziewczyny jarają na potęgę. Więc ludziom bardziej szkodzą szlugi niż smog! O TYM NIKT NIE MÓWI!
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl