Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  09.02.2017  |  10

Strzelanina w Bieszczadach. Czy prokurator Dobosz przeżyje?

Kto i dlaczego będzie chciał zamordować prokurator Igę Dobosz? (w tej roli Aleksandra Popławska)
Kto i dlaczego będzie chciał zamordować prokurator Igę Dobosz? (w tej roli Aleksandra Popławska) Fot. Martyna Sokołowska

Czarnym samochodem jedzie młoda kobieta. To prokurator Iga Dobosz, która wróciła w Bieszczady rozwikłać kolejną mroczną tajemnicę. Zwalnia, gdy na jej drodze pojawia się wypełniona drewnem ciężarówka. Okazuje się, że to zasadzka. Zza samochodu wyskakuje zamaskowany mężczyzna. Oddaje w kierunku kobiety dwa strzały…

- Kamera stop! - słyszymy nagle.

To Kasia Adamik, reżyserka “Watahy”, córka wielokrotnie nagradzanej reżyserki, Agnieszki Holland. Kasia przegląda nagranie i decyduje, że konieczny będzie dubel.

Ekipa zbiera się wokół reżyserki, aby jeszcze raz przedyskutować scenę. Kilka osób grzeje się przy rozpalonym w głębokim śniegu ognisku. Termometr tego dnia pokazuje kilkanaście kresek poniżej zera.

W wolnej chwili podglądamy pracę techników.

- To specjalne szkło, zrobione z cukru - wyjaśnia jeden z nich “naprawiając” szybę w samochodzie do kolejnego dubla.

- A szyba wybucha dzięki pirotechnikom - kontynuuje.

Obok stoi kobieta, która trzyma w dłoniach pojemnik z czerwoną cieczą. - To sztuczna krew. Trzeba ją zagęścić, aby nie zamarzła - wyjaśnia.

Ekipa filmowa na kręceniu sceny strzelaniny spędzi cały dzień. Widzowie na ekranie będą ją oglądać niecałe 60 sekund.

- Najtrudniejsza przy realizacji serialu jest pogoda. Najbardziej daje nam w kość mróz. Bywały dni, kiedy temperatura spadała do minus 20 stopni, a my mieliśmy sceny plenerowe. Wyobraźcie sobie kilkanaście godzin stania za kamerą w takich warunkach. To bywa wyjątkowo koszmarne - przyznaje Kasia Adamik.

Kasia Adamik na planie "Watahy" (fot. Martyna Sokołowska)

- Można powiedzieć, że zima zaskoczyła filmowców. Rów samochodem zaliczył już każdy z ekipy, na mnie padło dzisiaj. Zdarzyła się też sytuacja, że nie udało nam się wyjechać z hotelu na plan zdjęciowy, tyle było śniegu. Na szczęście wszystko wynagradzają nam wspaniałe widoki. Bieszczady o tej porze roku wyglądają wyjątkowo pięknie. Nie ma takiego drugiego miejsca. A planu filmowego już na pewno - dodaje reżyserka.

***

Prokurator Dobosz, grana przez Aleksandrę Popławską, ponownie trafia w Bieszczady w wyniku makabrycznego wydarzenia, jakie będzie miało miejsce na początku drugiego sezonu „Watahy”. To spowoduje, że wrócą również demony przeszłości i wspomnienia związane z nierozwikłaną sprawą zamachu bombowego z pierwszej serii, w którym zginęli bieszczadzcy pogranicznicy.

- Czy prokurator Dobosz przeżyje strzelaninę? - dopytuję, ale tego producenci serialu na razie nie chcą zdradzać. Fabuła owiana jest tajemnicą.

***

Filmowcy są w Bieszczadach od października ubiegłego roku. Dziennikarze trafili na plan popularnej produkcji na zaproszenie HBO w 57 dniu zdjęciowym. Byliśmy m.in. w Zwierzyniu i Lutowiskach. Blisko stuosobowa ekipa filmowców zostanie w Bieszczadach do końca lutego. Tyle zajmie nakręcenie sześciu około godzinnych odcinków drugiego sezonu “Watahy”.

Plan zdjęciowy w Zwierzyniu, scena z próbą zamachu na prokurator Dobosz (fot. Martyna Sokołowska)

Serial opowiada o pracy bieszczadzkich pograniczników na polsko-ukraińskim pograniczu. Pierwszy sezon okazał się hitem. Serial cieszył się w Polsce dużą popularnością, zyskał także spore grono fanów za granicą. Emitowany był już w co najmniej 20 krajach w Europie i dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych. To między innymi niezwykła popularność serialu sprawiła, że ekipa filmowa postanowiła wrócić w Bieszczady.

- Filmowa granica ma tutaj wymiar symboliczny. Każdy bohaterów na pewnym etapie swojego życia musi zmagać się z własnymi ograniczeniami. Historia, którą opowiadamy w serialu, jest więc uniwersalna - uważa Agnieszka Niburska z HBO.

Na decyzję o powrocie w Bieszczady i nakręcenie kolejnego sezonu “Watahy” filmowcy czekali ponad trzy lata. - Minęło trochę czasu, nie ma więc bezpośredniej kontynuacji losów bohaterów. Trzeba było na nowo wymyślić, co będzie się z nimi działo. Akurat tutaj na planie mamy zasadzkę i strzelaninę. Jakieś czarne charaktery próbują zamordować naszą panią prokurator - opowiada Artur Kowalewski, producent „Watahy” ze strony ATM GRUPA, oprowadzając nas po planie.

Artur Kowalewski (pierwszy z lewej) i Aleksandra Popławska wcielająca się w rolę prokurator Igi Dobosz (fot: Martyna Sokołowska)

***

Ze Zwierzynia udajemy się do Lutowisk, gdzie spotykamy się z Leszkiem Lichotą, odtwórcą głównego bohatera “Watahy”, Wiktora Rebrowa. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie będzie to ta sama postać. Gładko ogoloną twarz zastąpiła gęsta i długa broda, a filmowy Rebrow zapuścił się i “zdziczał”. - Mam wrażenie, jakbym tworzył zupełnie nowego bohatera. Wiktor Rebrow, którego widzowie pamiętają z pierwszego sezonu, ma już niewiele wspólnego z tym, którego poznamy po czterech latach rozłąki. W poprzednich odcinkach był strażnikiem granicznym, którego obowiązywała pewna dyscyplina. Chodził w mundurze, był ostrzyżony, ogolony, a teraz jest zarośniętym facetem, który żyje na odludziu. Mam też wrażenie, że trochę bardziej się zradykalizował, co objawia się bardziej wybuchowym temperamentem, ostrymi reakcjami na pewne rzeczy. Przez ten czas żył z dala od wszystkich, na odludziu, tylko ze swoimi myślami. Miał prawo taki się stać. Dlatego kiedy spotyka na swojej drodze kogoś obcego, kurtuazja schodzi na dalszy plan - mówi nam Leszek Lichota.

Leszek Lichota w roli Wiktora Rebrowa (fot. HBO Polska)

Na drodze granego przez Lichotę Rebrowa już w pierwszym odcinku nowej serii, stanie piękna i tajemnicza Ukrainka Alsu, w tej roli ukraińska aktorka, Anna Donczenko. Alsu jest uciekinierką, w Polsce szuka lepszego życia. Pewnego dnia przerażona kobieta staje u drzwi Rebrowa i prosi o pomoc w odnalezieniu zaginionego w lesie syna. - I to jest właściwie punkt zwrotny w życiu głównego bohatera, który w obliczu nowej znajomości musi skonfrontować się z rzeczywistością, od czego powstrzymywał się przez kilka ostatnich lat - dodaje Agnieszka Niburska.

Bohater nie pozostanie obojętny na tę znajomość, choć nie będzie to łatwa i oczywista relacja. Rebrow ciągle ma w głowie swoją poprzednią partnerkę Ewę, która zginęła w tajemniczych okolicznościach. To dlatego zdecydował się na opuszczenie cywilizacji i zaszycie się gdzieś w bieszczadzkiej głuszy.

Podobnie jak w poprzedniej serii, ogromną rolę w serialu będą pełniły plenery. Nie bez powodu “Wataha” powstaje właśnie w Bieszczadach, choć jak przyznaje nasz rozmówca, siarczysty mróz i głęboki śnieg dał się ekipie we znaki. - Jestem przekonany, że w tej części jest o wiele trudniej pod względem fizycznym, niż poprzednio, co akurat dobrze robi naszej historii. Natomiast pod względem fizycznym i wytrzymałościowym mamy o wiele większe przeszkody do pokonania, bo góry są te same, ale zostały obsypane grubą warstwą śniegu, co powoduje, że praca w terenie jest dużym wyzwaniem - przyznaje aktor.

- Wyręcza się pan kaskaderem? - dopytujemy.

- Jestem zodiakalnym lwem, więc jak czegoś nie muszę, to nie robię - odpowiada z uśmiechem aktor. - Natomiast jeśli mogę jakieś kaskaderskie sceny zrobić samemu, to staram się w nich uczestniczyć. Oczywiście w ramach rozsądku - dodaje.

Leszek Lichota w roli Wikora Rebrowa na planie drugiego sezonu "Watahy"

***

Sceny z udziałem Leszka Lichoty powstają także m.in. w blaszanej hali, w której ekipa odtworzyła chatę głównego bohatera. Reżyseruje je Jan. P. Matuszyński, twórca “Ostatniej Rodziny”, wielokrotnie nagradzanego filmu opowiadającego o losach wywodzących się z Sanoka Zdzisława, Zofii i Tomasza Beksińskich.

- Mam bardzo dużą radość z tego, że jest to projekt skrajnie inny, niż “Ostatnia Rodzina”, która w dwóch trzecich kręcona była w ogrzewanej hali. Wprawdzie kiedy ma się śnieg do pasa, przestawienie kamery zamiast pięć minut, zajmuje półtorej godziny, a droga na plan zamiast 15 minut, trzy godziny, ale ekranowy efekt końcowy jest bardzo satysfakcjonujący - mówi młody reżyser, który zajmie się nakręceniem trzech odcinków drugiego sezonu “Watahy”.

- Ja kręcę odcinek trzeci, czwarty i piąty, Kasia dwa pierwsze i ostatni. Choć zdarza się, że ze względów logistycznych kręcimy sobie nawzajem poszczególne sceny. Dużo dyskutujemy o pracy na planie. Wprawdzie mamy różny system pracy, ale wspólną wizję efektu końcowego, więc współpraca układa nam się bardzo dobrze - opowiada Matuszyński.

***

W serialu jak poprzednim razem, wątki fikcyjne będą przeplatały się z autentycznymi historiami z życia i pracy bieszczadzkich pograniczników. Serial będzie się też odnosił do aktualnych problemów, z jakimi boryka się Europa, jak przemyt ludzi, broni, czy narkotyków. Nie zawsze dla pieniędzy i zysku, czasem dla szansy na lepsze życie.

- Temat naszej granicy robi się coraz bardziej aktualny. Cztery lata temu trzeba było tłumaczyć ludziom, co to jest ta granica Unii, i co właściwie uchodźcy tutaj robią. Teraz wszyscy już wiedzą co się dzieje, więc historia jaką opowiadamy w filmie jest coraz bardziej aktualna. I na tym nam zależało, aby pokazać ludzki aspekt tej historii i to, że w niej podziału na złych i dobrych - opowiada reżyserka Kasia Adamik.

Na planie drugiego sezonu "Watahy" (fot. Krzysztof Wiktor)

Współproducent "Watahy" Bogumił Lipski zaznacza, że historie znane z pierwszych stron gazet były jedynie tłem dla historii głównych bohaterów. - Naszym zamiarem nie było komentowanie czy wartościowanie rzeczywistości, ani edukowanie widzów, a jedynie zaznaczenie, że ona po prostu jest i stanowi dla nas pretekst do opowiedzenia pewnej historii. Nieco ze zgrozą patrzę na sceny, które opisywaliśmy w scenariuszu jeszcze rok temu i wtedy wydawały nam się one mocno przesadzone. Okazało się, że życie dogoniło fikcję... - podsumowuje producent.

***

Premiera drugiego sezonu serialu w HBO zaplanowana została na jesień 2017 roku. W produkcji występują m. in.: Leszek Lichota, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Anna Donchenko, Matylda Damięcka, Dagmara Bąk i Maciej Mikołajczyk. Reżyserami są Kasia Adamik (Bez tajemnic, Wataha I) oraz Jan P. Matuszyński (Deep Love, Ostatnia Rodzina). Autorem zdjęć do serialu jest ponownie Tomasz Augustynek. Producentami ze strony HBO Polska są Bogumił Lipski i Izabela Łopuch (executive producer). Producentem nadzorującym z ramienia HBO Europe jest Johnathan Young. Producentami ze strony ATM GRUPA są Artur Kowalewski i Andrzej Muszyński.

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
DRT
09.02.2017, 23:34
Świetny tekst,aż chciałoby się tego więcej.Z wielką niecierpliwością oczekuje drugie sezonu a zwłaszcza sanockich scen.

Pozdrowienia dla fanów.
Andrzej
10.02.2017, 00:51
Która to jest ta "Kasia" o nie mogłem dojrzeć na zdjęciach?
wow
10.02.2017, 11:00
Wspaniały tekst, pani Martyna jest niezastąpiona :)
fan
10.02.2017, 11:02
kocham Watahę, gratulacje dla iSanok za reportaż
stara
10.02.2017, 11:03
jezuuuuuu, ale ten Lichota przytył
jeszcze starsza
10.02.2017, 11:04
jezuuuuuu, ale ten Lichota przytył

no, i obrósł jak niedźwiedź
haha
10.02.2017, 11:07
jezuuuuuu, ale ten Lichota przytył

no, i obrósł jak niedźwiedź

wtopi się się w tłum, niedźwiedzie się budzą
Wolf
10.02.2017, 16:53
Jeszcze Marek Kalita (scena w Sanockim Dworku), Jarosław Boberek, Grzegorz Damięcki, Andrzej Zieliński (w drugiej serii aresztowany przez ABW) - zdjęcia były 20 grudnia w hotelu Jawornik na Jaworze w Solinie, a ostatnio na ul. Niecałej 2 w Sanoku (Aleksandra Popławska) i jej filmowa matka
Pipita
10.02.2017, 17:04
w końcu pani Martyna z polskiego miała same piątki więc i tekst musi być dobry ;)
PiotR69_SanoK
20.02.2017, 16:29
Swietny tekst! Wspaniale opowiedziana historia produkcji bez zdradzania tajemnic. Wszyscy czekamy na powrot ,,Watahy" My w Holandii tez!
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl