Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  31.01.2017  |  12

Radny apeluje: "Zróbmy coś z tym placem!"

Zalegający na ulicach i chodnikach śnieg miasto składuje na placu przy ulicy Białogórskiej. Mieszkańcy chcą, aby śnieg zniknął, a miejsce służyło rekreacji sanoczan
Zalegający na ulicach i chodnikach śnieg miasto składuje na placu przy ulicy Białogórskiej. Mieszkańcy chcą, aby śnieg zniknął, a miejsce służyło rekreacji sanoczan Fot. zdjęcia nadesłane przez internautę

Był pomysł na skatepark, boiska i plażę, a jest, tak jak do tej pory, składowisko śniegu. Mowa o placu przy ulicy Białogórskiej. - Tak piękny teren leżący w bezpośrednim sąsiedztwie niezwykle popularnego skansenu nie powinien tak wyglądać - uważa Adam Ryniak, miejski radny, który zaapelował do władz miasta o przygotowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. 

Temat zagospodarowania placu przy ulicy Białogórskiej wraca jak bumerang. Jeszcze w poprzedniej kadencji włodarze zastanawiali się, jak zagospodarować malowniczo położony plac. Obecnie w lecie służy on tirom za parking, w zimie służby komunalne miasta składują tu śnieg. Także w tej kadencji radni głowią się jak urządzić to miejsce. Chodzi nie tylko o poprawienie jego estetyki, ale także znalezienie ciekawego pomysłu na jego wykorzystanie. Tak, by służył mieszkańcom.

Włodarze mieli nawet kilka pomysłów. Rozważali m.in. objęcie terenu projektem zagospodarowania brzegów Sanu. Plan zakładał utworzenie tam piaszczystego boiska do gry w siatkówkę, ale ze względu na to, że teren jest zalewowy, z pomysłu się wycofano.

Teraz proponuje wrócić do niego radny Adam Ryniak. Wyliczył, że do zagospodarowania jest ponad 50 arów.  Podczas ostatniej sesji miejskiej złożył wniosek do władz miasta o zlecenie miejskim urbanistom opracowania koncepcji zagospodarowania tego terenu. - W ubiegłym roku kilka razy podejmowaliśmy temat tego placu na sesjach i komisjach, a nadal nic się w tym temacie nie dzieje. Nie ma pomysłu, ani pieniędzy. A w mojej ocenie czas w końcu podjąć w tym temacie konkretną decyzję. To jest piękny teren, musimy go jakoś wykorzystać - uważa radny.

Zaplanował też kalendarz prac nad projektem. - Jeśli do końca marca urbaniści opracowaliby wstępną koncepcję zagospodarowania placu, w kwietniu dokumenty mogłyby trafić na Komisje merytoryczne w celu ich zaopiniowania i podjęcia dalszych działań - wyjaśnia radny Ryniak. 

Zalegający na placu śnieg denerwuje też mieszkańców. Od jednego z nich otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać wielkie góry śniegu wypełniające cały plac. - Włodarze zapewniali, że rozwiążą ten problem i zagospodarują plac tak, aby służył mieszkańcom, a co mamy? Wielkie składowisko śniegu - napisał do nas autor zdjęć. Tymczasem ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek usuwania śniegu zalegającego na ulicach, chodnikach i placach. Służby komunalne śnieg więc sprzątają, a jego nadmiar składują na placu przy ulicy Białogórskiej.

Na razie nic się nie zmieni

Tempo prac nad projektem zagospodarowania placu prz Białogórskiej przedstawione przez radnego Ryniaka, zdaniem Edwarda Olejko, wiceburmistrza do spraw komunalnych, jest niemożliwe do zrealizowania. - Musielibyśmy ogłosić konkurs na zagospodarowanie placu, a to wiąże się z określonymi procedurami. Trzeba opracować regulamin, wdrożyć procedurę konkursową, zabezpieczyć pieniądze w budżecie na nagrody dla uczestników i opracowanie projektu, a na to funduszy nie ma - wyjaśnia Edward Olejko. 

Wiceburmistrz podkreśla, że niezależnie od tego, jaka będzie koncepcja urządzenia terenu, projekt musi spełniać kilka założeń: być funkcjonalny i wpisywać się w architekturę terenu, być bezkosztowy lub tani w utrzymaniu i spełniac takie warunki, aby miasto na budowę mogło pozyskać zewnętrzne pieniądze. - Cały czas szukamy pomysłu na ten teren, ale na razie na pewno nic tam się nie zmieni - dodaje Edward Olejko.

- Niezależnie od tego powinniśmy pracować nad projektem. Uważam, że teren leżący w sąsiedztwie skansenu, który rocznie odwiedza ponad 150 tysięcy turystów, powinien być wzorcowo zagospodarowany - odpowiada radny Ryniak.  

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Joziek
31.01.2017, 14:15
Zaorac i posiac trawę i nie będzie problemu a przy okazji poszerzyć zakręt
Osa
31.01.2017, 14:34
Drugi pomysł - powycinać więcej drzew na Wójtostwie bo za ładnie, a gadziny dalej rosną. POSZERZYĆ ZAKRĘT, USUNĄĆ W JEDNYM MIEJSCU KRAWĘŻNIKI ABY BYŁO GDZIE UCIEKAĆ W RAZIE CZEGO
Zygmunt
31.01.2017, 14:51
ten zakręt jest faktycznie bardzo niebezpieczny, ale myślę, że przebudowanie raczej nie wchodzi w grę. Faktem jest,ze jest to bardzo piekny teren z niewykorzystanym potencjałem. Szkoda, aby w lecie stały tam tiry.
Wydra
31.01.2017, 17:01
Oni tam nigdy nic nie zrobią, i beda tak stały tiry a w zimie śnieg, Trochę wstyd faktycznie biorąc pod uwagę sąsiedztwo skansenu, bo wcale nie jest tak, ze turyści tylko latem odwiedzają nasz obiekt, zima też jest ich sporo i musza patrzeć na te białą górę. Być może faktycznie parking byłby najlepszym rozwiązaniem?
Nie da sie
31.01.2017, 18:05
Bedzie tak jak w przypadku skrzyżowania Lwowska - Prugara. chodzili mlaskali i po czterech albo i wiecej latach powiedzieli ,że sie nie da bo przepisy GDDiA .
Na ulicy Białogórskiej trzeba po pierwsze wyprofilować zakręt - ale wiadomo nie da się i hooj niech i tak bedzie że sie nie da no hooj przeżyjemy.
A teraz do meritum
rady w sprawie zagospodarowania tamtego placu (rady za darmo!!!!) pisze:
1. Postawić znak zakaz parkowania dla tirów,
2. Postawić znak zakaz wysypywania śniegu i innych odpadów,
3. kupić cztery ławki drewniane
4 zlecić pracownikom SPGK zamontowanie tj.przykręcenie zakupionych ławek do podłoża,
5. pozamiatać plac.
I qurwa po krzyku !!!!! Da sie? czy dalej bedziecie mieć z tym problem ?!
Komedia to mało!!
ktoś
31.01.2017, 18:11
Panie burmistrzu Olejko.Skoro aż tyle biurokracji z uporządkowaniem placu,przez którą od ponad 30 lat nie potraficie sobie z nią poradzić,to może by ją po prostu ominąć.Może bez żadnych konkursów,bez
planów urbanistycznych,zaorał cały ten teren i posadził na nim trawę i kilka ozdobnych krzaków,a
od strony ulicy go ogrodził.Ale nie,bo lepiej jak latem w tym miejscu mamy koleiny i kałuże,a krajobraz
dopełniają parkujące samochody osobowe i tiry wzniecające tumany kurzu na młodzież z pobliskiego skateparku i ludzi odpoczywających nad rzeką.To jest wstyd,żeby nie można było
zagospodarować takiego kawałka ziemi,to jest wstyd,żeby miasto nie dbało o swój wizerunek
przed ponad 100 tysięczną rzeszą turystów odwiedzających Skansen.Zresztą drugi taki
placyk z blaszanymi garażami jest w samym centrum miasta obok MOPS-u.Stare garaże,pełno butelek po alkoholu i mnóstwo śmieci,a latem koleiny.
Wyborca .
31.01.2017, 19:38
Radny Adam Ryniak. jest radnym RM Sanoka już TRZECIĄ kadencję - 10 LAT !!!. Teraz widzi ten plac- ciekawe?.Jest jedna prawda popisów medialnych pana radnego. Chce zaistnieć bo dieta radnego RM + emerytura resortowa to dobra sprawa. Panie radny może lepiej po mieszkaniach pan się przespaceruje ( tak jak to pan robi przed każdymi wyborami ) i osobiście pan ten kit będzie sprzedawał. Medialnie to robiąc ma pan mały efekt wyborczy.
e
31.01.2017, 22:30
Dokładnie...no bo co wynika z tego jego wypowiedzi..to,że trzeba COŚ z tym zrobić to oczywiste. Tylko co,za ile i kto za to zapłaci,panie Ryniak???znajdz pan odpowiedzi na te pytania.
anty123
01.02.2017, 07:44
No co za inwencja, co za odwaga, boskie !!! Wręcz Geniusz Działań ! Rany, bezradni ci radni, żeby o coś, co tak naprawdę można załatwić w godzinę, robić tyle hałasu. No, ale jakoś w mediach trzeba zabłysnąć... A że gołą sempiterną, to inna sprawa...
Ela
01.02.2017, 10:33
A taki most do Skansenu to nie jest wstyd? Czy Sanok tylko qulturą będzie się odżywiał?
Pipita
01.02.2017, 13:15
a ja mam taki pomysł żeby postawić tam fabrykę Della albo Samsunga i będzie po kłopocie! A i miejsca pracy się znajdą...
obserwator
01.02.2017, 13:16
Będzie zaś okazja, żeby sobie panowie zrobili wiosenny tour po dzielnicach miasta w "poszukiwaniu słoneczka i opalenizny" tak jak to jeden z radnych pisał.
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl