Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Martyna Sokołowska  |  17.01.2017  |  17

Zamiast na lekcje - do galerii

Fot. archiwum iSanok.pl

Strażnicy miejscy będą patrolować galerie handlowe w Sanoku i łapać wagarowiczów. Funkcjonariusze mają za zadanie legitymować młodzież, którz powinni być na lekcjach. Informacje o wagarowiczach trafią do szkół. 

Życie towarzyskie nastolatków we wspomnianym obiekcie faktycznie kwitnie. Roześmiana młodzież okupuje kafejki i ławki, spaceruje między sklepami, ogląda witryny. Do galerii przychodzi z plecakami i torbami na plecach. - Faktycznie, kręcą się po galerii, ale zupełnie mi nie przeszkadzają. Nie zachowują się głośno, czy nieodpowiednio. Rozmawiają, spacerują, wpadają na pizzę, czy kawę, ale nic złego nie robią - mówi nam włascicielka jednego ze sklepów mieszczącego się w Galerii Sanok. 

Przebywającą w budynku młodzież zauważyli także klienci galerii, którzy w sprawie interweniowali u jednego z miejskich radnych, Macieja Drwięgi. - Miałem kilka sygnałów od mieszkańców, że w galerii w godzinach porannych przesiaduje młodzież, która w tym czasie powinna być w szkole - relacjonował podczas sesji.

- Być może przydałoby się wysyłać patrole straży miejskiej, które w jakiś sposób kontrolowałyby tę sytuację - zastanawiał się radny.

- To może okazać się niełatwe, ponieważ galeria to teren prywatny i nie mamy do końca upoważnienia, aby wysyłać służby na ten teren - odpowiedział burmistrz Tadeusz Pióro. Jednocześnie zapewnił, że sprawą się zajmie i spróbuje wspólnie z właścicielem obiektu i strażnikami miejskimi znaleźć sensowne rozwiązanie sytuacji.

Po wspólnym spotkaniu okazało się, że właścicielowi galerii pomysł się spodobał, bo przy okazji strażnicy miejscy będą mogli pilnować porządku i mieć oko na drobnych złodziejaszków.

Kontrole ruszyły w ubiegłym tygodniu. Mundurowi legitymują dzieci i młodzież szkolną przebywającej w centrum handlowym w godzinach lekcji i sprawdzają, czy nie "uchylają się od obowiązku szkolnego". Sprawdzają też, czy nie palą papierosów i nie piją alkoholu. - Kontrole na razie przebiegają spokojnie. Przez pierwszy tydzień nie złapaliśmy ani jednej osoby, która byłaby na wagarach. Wylegitymowani przez nas uczniowie jednego z liceów, którzy przebywali w obiekcie, mieli akurat okienko, co potwierdziliśmy w szkole - powiedział nam Marek Przystasz, komendant Straży Miejskiej w Sanoku.

Strażnicy są w stałym kontakcie ze szkołami, więc mogą sprawdzać informacje podane przez uczniów. Jeśli mundurowi złapią wagarowicza, o sprawie informowany jest pedagog szkolny, który o zajściu powiadamia rodziców.

- Jeśli na wagarach złapiemy licealistę, który skończył już 18 lat, informujemy jedynie szkołę o takim zajściu. Jeśli na wagarach przyłapany zostanie nieletni gimnazjalista, odprowadzamy ucznia do szkoły - mówi

Jeśli dodatkowo przyłapią nieletniego ucznia na paleniu papierosów, lub piciu alkoholu, strażnicy mogą skierować sprawę do sądu dla nieletnich.

Kontrole będą prowadzone do odwołania.  

Martyna Sokołowska
Martyna Sokołowska

zobacz inne treści autora
Emma
17.01.2017, 11:18
Brawo! Nie wiem tylko czy zauważyliście że mamy obecnie dwutygodniowe ferie!
erer
17.01.2017, 11:32
18-latek nie podlega już obowiązkowi szkolnemu, więc na jakiej podstawie jest informowana szkoła o tym, że przebywa w miejscu publicznym?
erer
17.01.2017, 11:32
18-latek nie podlega już obowiązkowi szkolnemu, więc na jakiej podstawie jest informowana szkoła o tym, że przebywa w miejscu publicznym?
erer
17.01.2017, 11:32
18-latek nie podlega już obowiązkowi szkolnemu, więc na jakiej podstawie jest informowana szkoła o tym, że przebywa w miejscu publicznym?
V
17.01.2017, 12:37
"Przebywającą w budynku młodzież zauważyli także klienci galerii, którzy w sprawie interweniowali u jednego z miejskich radnych, Macieja Drwięgi. - Miałem kilka sygnałów od mieszkańców, że w galerii w godzinach porannych przesiaduje młodzież, która w tym czasie powinna być w szkole - relacjonował podczas sesji."
Zaniepokojeni mieszkańcy z bólem czterech liter pewnie znają szczegółowo plany zajęć tej przesiadującej w galerii młodzieży, skoro zakładają, że powinna być w szkole.
Tak się składa, że galeria jest w bliskim sąsiedztwie 2 liceów, do których spora część uczniów dojeżdża z mniej lub bardziej oddalonych wiosek. Często muszą przyjechać do Sanoka kilka godzin przed rozpoczęciem lekcji. Z resztą nie ma co szukać poza Sanokiem, bo i tutaj ilość kursów na niektórych liniach jest co najmniej śmieszna.
Do tego dochodzą wszelkie okienka, przerwy czy inne WFy (z których niestety zwolnień nie brakuje).

Na terenie galerii raczej nie spożywa się alkoholu, a samo palenie papierosów przez nieletnich nie jest zakazane (a z "podejrzeniem o demoralizację" to trochę jak z tymi wagarami) także wiele tych spraw skierowanych do sądu dla nieletnich nie ma się co spodziewać.

A propos sądu...

Zamiast tracić miejskie pieniądze na walkę z wyimaginowaną demoralizacją w galerii, warto by było czasami zająć się parkowaniem "po Sanocku". Samochody (zwykle policji) zaparkowane tuż przed sądem rejonowym NA ulicy Kościuszki także kwalifikują się na mandat. O ile zapis pod znakiem B-36 umieszczonym kilkadziesiąt metrów wcześniej zwalnia ze stosowania się do niego "pojazdy służbowe prokuratury, sądu i służby więziennej" i radiowozy policyjne również się do tego zaliczy, to pomijając 1,5m zostawionego na chodniku, nie ma zachowanego minimum 10m od skrzyżowania z ul. Grzegorza, przez co jeszcze bardziej się tam korkuje. Niezły przykład dla pozostałych kierowców, później nie ma się co dziwić, że choćby pod Kauflandem, niektórzy (prawdopodobnie wagarowali podczas kursu na prawo jazdy) zostawiają auto na "zakazie" blokując tym samym przejazd.

A zaniepokojeni mieszkańcy niech lepiej przyłożą się do wychowywania swoich dzieci/wnuków, zamiast wyżywać się na dzieciach innych.
elton
17.01.2017, 14:43
Ale durny pomysł. Lepiej poodsniezajcie tzw. Płatna strefę parkowania.
Pipita
17.01.2017, 16:33
po prostu hipsterzy chcą mieć swoją miejscówkę gdzie się mogą spotykać :) ja tam problemu nie widzę
Rafkaaa
17.01.2017, 16:45
wakacje są cwele ze straży hahahahahha
Jazy
17.01.2017, 16:45
Jeśli nikogo nie złapano, to dlaczego tytuł brzmi "Zamiast na lekcje - do galerii"
Joziek
17.01.2017, 17:46
Już widzę jak taki napakowany strażnik ubrany niczym komandos kamizelki kabury gania uczniów a niech tylko któregoś ruszy to z sądu nie wyjdzie jeśli nieletni nie popełnił przestępstwa to nie ma prawa go legitymowac
@Joziek
17.01.2017, 18:00
To poczytaj o instytucji legitymowania prewencyjnego, a później się wypowiadaj.
BigBart
17.01.2017, 20:58
Czy Pan Maciej na głowę upadł??!!?? Może by tak pomyśleć o tych co autobus przyjeżdża o 6:45 i jest jedynym prze godziną dziesiątą, gdzie jest już za późno?!? Może faktycznie młodzież nie chce się ogrzać przed zajęciami ale iść na wagary do miejsca które sami otworzyliście??!!?? Tak czy inaczej, zawsze znajdą się miejsca schadzek dla wagarowiczów np. Galeria, Mc Donalds itp. Z tego drugiego miejsca nie ma klientów którzy by reagowali. Dlaczego? Dlatego, że zostawia się pieniążki!!! Płacisz (smarujesz) to to masz (jedziesz)! Z góry przykład dajecie!!!!
Ps. A gdzie Wy Radni spędzaliście wagary? Czyżby nad rzeką San? Wstydźcie się!!!
anty123
18.01.2017, 08:00
Cytat z tekstu: "Po wspólnym spotkaniu okazało się, że właścicielowi galerii pomysł się spodobał, bo przy okazji strażnicy miejscy będą mogli pilnować porządku i mieć oko na drobnych złodziejaszków."
No i już wszystko wiadomo, komu dobrze chce zrobić miasto... Najtańszy dozór - strażnik miejski...
A tak przy okazji - czyżby i na iSanoku zaczęła działać cenzura ? Napisałem, że tych galerii w Sanoku jest od metra i pewnie miasto zatrudni dodatkowych funkcjonariuszy... Wycięto mój post... Na eSanoku wycinano, bo bolały - nie były ani obelżywe, ani niekulturalne, ani chamskie - ale podpadające. Czyżby tu też się zaczęło ?
Joziek
18.01.2017, 09:22
To może daj się prewencyjnie spakować i zamknąć
Joziek
18.01.2017, 09:24
To może daj się prewencyjnie spałować i zamknąć
kolo
18.01.2017, 09:41
Jakim prawem strażnicy miejscy patroluja prywatny teren co lepiej siedzieć w ciepełku zamiast patrolowac ulice i przeganiac menty , przecież tam aż się roi od ochrony
juki
18.01.2017, 10:23
Prosze pamietac ze galeria nie nalezy juz do miasta
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl