Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  29.11.2016  |  5

Wywróciłeś się na oblodzonym chodniku? Walcz o odszkodowanie

Nie wszystkie chodniki były wczoraj odśnieżone i posypane - informują czytelnicy isanok.pl
Nie wszystkie chodniki były wczoraj odśnieżone i posypane - informują czytelnicy isanok.pl Fot. zdjęcie nadesłane przez internautę

Zima zaskakuje nie tylko drogowców i kierowców, ale także właścicieli i zarządców chodników, którzy mają obowiązek je odśnieżać. Wystarczy chwila nieuwagi i wypadek gotowy. Niewiele osób wie, że w takich wypadkach może domagać się od zarządcy chodnika odszkodowania. 

Wczorajsza sytuacja dała się we znaki nie tylko kierowcom, ale i pieszym. Zrobienie kilku kroków po oblodzonych chodnikach bez upadku wymagało wręcz akrobatycznych umiejętności. - Po godzinie siódmej, kiedy szłam do pracy, chodniki nie były niczym posypane. Szło się jak po lodowisku. Ja jeszcze jakoś sobie poradziłam, ale starsze osoby ledwo poruszały się po oblodzonych chodnikach. Miasto leży na górce, kiedy na chodniku czy schodach jest szklanka, pokonanie trasy do szkoły, pracy, czy sklepu, może zakończyć się poważnymi urazami. Nie rozumiem, dlaczego wszyscy rozpisują się o poszkodowanych kierowcach, którzy stali w korkach, a nikt nie zwróci uwagę na to, jak wyglądają chodniki - bulwersuje się jedna z naszych czytelniczek apelując o nagłośnienie sprawy oblodzonych chodników.

Zbieraj dowody i walcz o odszkodowanie 

Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku, możemy starać się o odszkodowanie. Jak to zrobić? Po pierwsze należy zgłosić wypadek właścicielowi lub zarządcy posesji, sklepu czy urzędu. Dobrze byłoby otrzymać oświadczenie potwierdzające, że w danym miejscu doszło do wypadku, którego przyczyną był nieodśnieżony chodnik. Jeśli mamy taką możliwość, to zgłośmy sytuację na policję lub straż miejską. To może być istotny dowód w późniejszej walce o odszkodowanie.

Jeśli w trakcie wypadku, są obok nas jacyś świadkowie, warto poprosić ich o dane osobowe i numer telefonu. Ich zeznania mogą się bardzo przydać. Istotnym dowodem jest także zdjęcie z miejsca wypadku. Wystarczy, że zrobimy je własnym telefonem komórkowym, lub poprosimy kogoś obok. Jeśli na miejscu pojawi się już pomoc medyczna i lekarz zapyta nas w jakich okolicznościach doszło do wypadku, należy jasno i jednoznacznie powiedzieć, co i gdzie się stało. Informacja zostanie zapisana w dokumentacji medycznej, a my jako poszkodowani będziemy mieć ważny dowód.

Odszkodowanie wypłaca właściciel lub zarządca terenu, na którym doszło do nieszczęśliwego wypadku. Starając się o odszkodowanie należy złożyć wniosek z opisem sytuacji i żądaną wysokością odszkodowania, zaświadczenie potwierdzające udzielenie pomocy po zdarzeniu, np. ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, dokumentację medyczną z leczenia pourazowego oraz rachunki określające koszty leczenia, czy ewentualnej rehabilitacji.

Na ubieganie się o pieniądze mamy 3 lata.

Na sorze względny spokój

Wprawdzie sanocki SOR oblężenia wczoraj nie przeżywał, ale lekarze odnotowali kilka przypadków urazów kończyn spowodowanych pogodą.  - Były dokładnie cztery takie przypadki. Wszystkie dotyczyły skręceń kończyn, a do wypadków najczęściej dochodziło w pobliżu domów poszkodowanych - dowiadujemy się w sanockim szpitalu.

Odśnieżaj chodnik, jak nie chcesz zapłacić kary

Należy pamiętać o tym, że o chodniki przy domach powinni dbać właściciele posesji - kiedy trzeba odśnieżać i sypać piaskiem lub solą, bo kiedy z powodu zaniedbań dojdzie na terenie do wypadku, poszkodowany może domagać się wypłaty odszkodowania od właściciela posesji.

Dodatkowo, zgodnie kodeksem wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

oponiarz
29.11.2016, 19:53
Totalny bezsens.

Właściciel posesji przy której ktoś złamie noge ma odpowiadać za to?
Przy obfitych opadach śniegu, czy marznącej mżawki jak dziś jak niby ma on zadbać o chodzik - ma zwolnić się z pracy aby czasem ktoś nie złamał u niego nogi i co 2 godziny pa posypywać chodnik?!?!
Wszystkie chodniki powinny podlegać pod samorząd, to on ma odpowiednie siły i środki aby można było całą dobę dbać o chodnik.
Jak urzędnik chce aby np poszerzyć chodnik czyimś kosztem to chodnik jest urzędowy a jak trzeba dbać o chodnik to jest tego obowiązek przy czyjej jest posesji...
ktoś
29.11.2016, 20:27
Dzisiaj po 17 to była masakra.Śliskie chodniki przypominające szklankę.Nikt się tym nie
przejął,pewnie uznali,że można poczekać do rana.Schodziłem ulicą Sobieskiego
w dół,dosłownie ulicą,bo chodnikiem nie dało rady.To samo było w centrum.Sypią
piaskiem wtedy kiedy nie potrzeba,kiedy spadnie trochę śniegu,a jak jest naprawdę
ślisko,to nie ma komu.
XXX
29.11.2016, 21:18
Dość tego.Czas skonczyc z okradaniem obywateli.Od dzis prostytutki powinny byc tańsze o 30%
Sanoczanin
30.11.2016, 09:17
Warto też wspomnieć że jak mamy pas zieleni przed domem to nie musimy odśnieżać.
Jan
30.11.2016, 09:19
______
,-' `.
/
| __ |
__ -. |
( o( o) 7/ /
/ / -|/
(_ / |
--. / | Wny
(_____/ |
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Marzec 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl