Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  06.10.2016  |  9

Głosowanie przez Internet w godzinach pracy urzędu? Sanoczanka pisze list otwarty do burmistrza

Fot. archiwum iSanok.pl

Skrócony do dwóch dni okres głosowania na projekty w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Sanoku zbulwersował część mieszkańców. Głos w sprawie zdecydowała się zabrać Elżbieta Mazur, autorka projektu placu zabaw “Brykania”, który został zrealizowany w poprzedniej edycji BO. Napisała list otwarty do burmistrza, w którym apeluje o wydłużenie czasu na głosowanie: -  Nigdy nie jest zbyt późno, by zmienić błędne decyzje - napisała w nim. Poniżej publikujemy jego treść.  

List otwarty do burmistrza Sanoka Tadeusza Pióro

Szanowny Panie Burmistrzu, piszę do Pana z apelem o ratowanie projektu budżetu obywatelskiego w Sanoku. Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji w Sanoku, kiedy zgłoszone projekty zebrały aż 13 tysięcy głosów, spodziewany był kolejny krok. Jako autorka jednego ze zwycięskich projektów (budowa placu zabaw Brykalnia na Dąbrówce) miałam nadzieję, że wszyscy, zarówno urzędnicy jak i mieszkańcy, wyciągniemy wnioski i nauczymy się jak lepiej pisać projekty i jak lepiej przeprowadzać głosowanie. Wszystko to po to, by zmieniać nasze miasto na lepsze, by oddać głos mieszkańcom, którzy mają świetne pomysły na przedsięwzięcia edukacyjne, kulturalne, na inwestycje potrzebne miastu.

Ten sposób decydowania o wydatkowaniu publicznych pieniędzy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w całej Polsce, w miastach większych i równych wielkością Sanokowi. Każdego roku usprawniany jest system głosowania, pojawiają się coraz ciekawsze formy prezentacji projektów i promowania budżetu obywatelskiego (w Ustrzykach Dolnych młodzież ma swój budżet obywatelski, a głosowanie zaplanowano od 22 września do 10 października), zwiększana jest pula pieniędzy, o których wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Pan również to obiecywał, media cytowały „jeśli budżet obywatelski się sprawdzi, powiększymy pulę do 500 tysięcy zł.” Budżet Obywatelski się sprawdził, Pana obietnica nie.

Autorzy ubiegłorocznych projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego wykazali się ogromną kreatywnością. Projekty były niezwykle ciekawe, warto wspomnieć: „Spotkajmy się w Parku” – edukacyjno – rekreacyjne zagospodarowanie Miejskiego Parku; Strefa Aktywności Ruchowej wraz z rewitalizacją ścieżki spacerowej nad Sanem; Miejski Program Edukacji Teatralnej "Teatr Fajna Sprawa" czy projekt „Aktywny i szczęśliwy senior” wymyślony przez panią Wandę Wojtuszewską (Stowarzyszenie Gorazdowskiego), który nie wygrał w tej edycji budżetu obywatelskiego w Sanoku, ale został wyróżniony i dofinansowany przez Ministerstwo Rozwoju, jako jeden z trzech w całym województwie podkarpackim.

Tegoroczne projekty są równie ciekawe, z przykrością jednak odnotowuję, że w dniu gdy w Sanoku gościł Rzecznik Praw Obywatelskich, z którym oboje mieliśmy okazję się spotkać, Pan wydał obwieszczenie, które uśmierca tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego. Nie mogę inaczej nazwać decyzji o tym, że głosowanie odbywa się przez niewiele ponad dobę. Zgodnie z Pana decyzją głosowanie odbywa się przez 16 godzin w Urzędzie Miasta i zaledwie 4 godziny w radach dzielnic. Ostatnia szansa na oddanie głosu to godzina 15:30 w Urzędzie Miasta i godzina 17:00 w radzie dzielnicy. W jaki sposób pracujący mieszkańcy mają szansę oddać głos? Przecież zanim dotrą z pracy do miejsca głosowania, drzwi zostaną zamknięte.

Skąd pomysł na to, by głosowanie za pomocą internetu mogło się odbywać również jedynie do godziny 17:00 w dniu 14 października? Internet działa przez całą dobę, czy Państwo po wyjściu z urzędu wyłączacie serwery? Pocieszający jest fakt, że tym razem w ogóle jest możliwość oddania głosu przez internet, ale nadal nie jest to idealny i prosty sposób. Jak mieszkańcy naszego miasta, młodsi i starsi, dowiedzą się w jaki sposób poprawnie oddać głos przez internet? Czy Pana pracownicy przygotowali filmiki lub grafiki tłumaczące krok po kroku jak to zrobić? Gdzie na stronie internetowej urzędu miasta można je znaleźć?

O terminie głosowania informuje Pan na 9 dni przed, to bardzo mało czasu na zmobilizowanie mieszkańców. Jakie akcje promujące ideę budżetu obywatelskiego Urząd Miasta zaplanował na te kilka dni, które zostały do głosowania? W jaki sposób będziecie Państwo zachęcać do tego, by sanoczanie wzięli udział w głosowaniu?

W imieniu swoim i wszystkich, którym leży na sercu rozwój Sanoka, a także społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście uprzejmie proszę o odpowiedzi na powyższe pytania. Apeluję również o wydłużenie czasu na głosowanie, tak jak to się odbywa w większości miast, gdzie na oddanie głosu jest 7. lub nawet 10. dni.

Ograniczanie do 50 tysięcy zł. kwoty jaką można zdobyć w ramach dzielnicy, obostrzenia dotyczące minimalnej liczby oddanych głosów (5% mieszkańców dzielnicy), pieniądze przepadające w danym roku jeśli w dzielnicy nie będzie zgłoszonych projektów lub uzyskają zbyt mało głosów, wyznaczanie w sumie zaledwie kilkunastu godzin do głosowania... wszystko to sprawia wrażenie jakby Pan nie był orędownikiem rozwoju idei budżetu obywatelskiego, a jego przeciwnikiem. Pamiętając jak doskonale Pan i Pana współpracownicy bawiliście się na pikniku otwarcia placu zabaw Brykalnia na Dąbrówce, wybudowanego dzięki zaangażowaniu mieszkańców w czasie pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, nie chce mi się wierzyć, że nie popiera Pan tego, że mieszkańcy sami decydują na co chcą wydać skromną przecież część budżetu miasta. Zorganizowanie dogodnych warunków głosowania leży w Pana gestii. Jeszcze nie jest za późno.

Elżbieta Mazur

Mając na uwadze, że decyzje w sprawie kształtu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego podejmowali także radni, list wysyła się do wiadomości Przewodniczącego Rady Miasta Sanoka Zbigniewa Daszyka, a także wszystkich radnych zarówno rządzących jak i opozycyjnych.

Prosimy Was o refleksję i wsparcie w tej ważnej sprawie. Nigdy nie jest zbyt późno, by zmienić błędne decyzje.

Do D..Y!
06.10.2016, 11:18
Zasady budżetu obywatelskiego w Sanoku nie są dla obywateli a dla władzy!

Kto zdrowo myślący przygotowuje takie buble. Dlaczego zrezygnowano z konsultacji?

Dlaczego zrezygnowano z dobrych doświadczeń innych samorządów?

Dlaczego nie dopuszczono do głosu wszystkich radnych?

Skąd takie zasady? Po ludzku to FUSZERKA!
obywatelka
06.10.2016, 12:00
Pani Elu,proszę nie spuszczać wzroku,przetrzymać Pana Burmistrza!
Bardzo dobre zdjęcia.
Rozliczać to MY, a nie NAS!?
06.10.2016, 12:29
Piękne i prawdziwe słowa, cyt:

"Pan również to obiecywał, media cytowały „jeśli budżet obywatelski się sprawdzi, powiększymy pulę do 500 tysięcy zł.” Budżet Obywatelski się sprawdził, Pana obietnica nie."
Monika
06.10.2016, 12:48
W samo sedno! A Pani Ela pochodzi z Sanoka a mieszka w Warszawie. Widac ludziom którzy juz tu nie mieszkają bardziej zależy na rozwoju niz samym rządzącym.
teraz k..... MY!
06.10.2016, 13:10
Dla mnie to ewidentna sprawa, Władzy chodziło o pokazanie jaka to jest demokratyczna, i jak to liczy się ze zdaniem mieszkańców, a w rezultacie ten cały B.O. to czysty populizm, jedna wielka porażka!
Nie tylko nie pozwolono mieszkańcom na debatę, ale nawet zamknięto usta radnym, którzy chcieli się wypowiedzieć na temat tego budżetu!
Sanoczanka
06.10.2016, 20:23
Kropka w kropkę zgadzam się ze wszystkim, władza musi brać pod uwagę głos mieszkańców, oby ten list coś pomógł
Marek
06.10.2016, 20:59
No i znowu moherowe berety zdobędą więcej głosów bo po kościołami będą zbierać podpisy
aaa
02.11.2016, 07:18
Już raz o to pytałem. Bez odpowiedzi. Dlaczego ktoś zabrał mi możliwość głosowania na projekt, który uważam za dobry? dlaczego nie mogę oddać głosu w innej dzielnicy? Podział budżetu na dzielnice być może ma jakiś sens, ale brak możliwości głosu już zupełnie nie. Dlatego taka mała frekwencja
Pipita
18.12.2016, 18:01
bardzo dobry list! jestem za
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub załóż konto, aby móc śledzić swoje komentarze.

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl