Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  11.07.2016

Paszport dla zwierząt

Jeżeli wyjeżdżając za granicę chcesz zabrać ze sobą swojego pupila, koniecznie będzie wszczepienie mu odpowiedniego chipa albo tatuażu, przeprowadzenie szczepień i wyrobienie specjalnego paszportu dla zwierząt. Podpowiadamy, jak to zrobić i o czym powinieneś pamiętać.

Podróże ze zwierzętami

Podróże ze zwierzętami często nie są zbyt komfortowe, szczególnie gdy musimy przewozić je samolotem. Transportowane w niewielkich klatkach w luku bagażowym często narażone są na spory stres i dyskomfort. Dodatkowo nie wszystkie hotele akceptują pobyt ze zwierzętami. Często jednak nie da się uniknąć podróży ze zwierzakiem.Czasem przeprowadzamy się i zabieramy pupila ze sobą, czasem nie chcemy wydawać na hotele dla zwierząt, a czasem po prostu nie wyobrażamy sobie urlopu bez naszego zwierzaka.

W takiej sytuacji konieczne będzie dopełnienie wszelkich formalności i wyrobienie odpowiednich dokumentów.

Paszport dla zwierząt - kiedy nam się przyda?

Kiedy planujemy wyjazdy weekendowe musimy pamiętać o tym, że paszport dla zwierząt ważny jest jedynie na terenie Unii Europejskiej oraz Andory, Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Monako, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. W pozostałych państwach istnieją odrębne zasady dotyczące przewozu zwierząt. Paszport dla zwierząt możemy wyrobić dla psa, kota lub fretki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podróżując ze zwierzętami do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i Malty, standardowe szczepienie przeciwko wściekliźnie nie wystarczy. Dodatkowo będziemy musieli badania potwierdzające skuteczność tej szczepionki, należy również leczyć psa przeciwko bąblowicy i poddać zabiegowi przeciwko kleszczom.

Psy i koty, które nie ukończyły jeszcze trzech miesięcy, w ogóle nie mogą podróżować za granicę - jest to związane z faktem, że nie mogą być jeszcze szczepione przeciwko wściekliźnie.

Jak wyrobić paszport dla zwierząt?

Zanim wyrobimy paszport dla zwierząt, konieczne będzie oznakowanie naszego pupila. Możemy to zrobić poprzez tatuaż albo wszczepienie microchipa pod skórę. Zostanie mu nadany specjalny numer przez Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji zwierząt. Obecnie rekomendowanym zabiegiem jest raczej chipowanie. Nie musimy się go obawiać. To zabieg zupełnie bezbolesny, bezinwazyjny. Wszczepiony pod skórę zwierzęcia chip nie wywiera żadnego wpływu na jego zdrowie.

Paszport wyrabiamy po prostu u weterynarza - jednak zwróćmy uwagę na fakt, że nie wszyscy lekarze weterynarii są do tego uprawnieni. Rejestr weterynarzy, którzy mogą wydawać paszport dla zwierząt zgodnie z ustawą prowadzi Okręgowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.

Koszty

Koszty samego wyrobienia paszportu nie są wysokie. Przykładowo, wyrobienie tego dokumentu dla psa to 51 zł. Pamiętajmy jednak o tym, że do tej sumy trzeba będzie doliczyć także koszt szczepień. O ile samo szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest drogie, o tyle w przypadku do krajów, gdzie wymagana jest o wiele dłuższa lista zabiegów, koszt może znacząco wzrosnąć. Plus jest jednak taki, że szczepienia chronią nasze zwierzę przed chorobami, na które może zapaść również w Polsce.

Źródła:

 Rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r.

https://www.fru.pl/poradnik/lataj-ze-zwierzakiem

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl