Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  29.02.2016

Suplementy diety nie tylko dla sportowców

Odżywki i suplementy diety kojarzą nam się najczęściej z kulturystami i osobami całymi dniami przesiadującymi na siłowni. Coraz częściej można jednak zauważyć, że ten stereotyp zanika. Suplementów diety zaczynają używać osoby niekoniecznie prowadzące aktywny tryb życia. Najczęściej to ludzie żyjący w biegu, nie mający czasu na siłownię i przyrządzanie zdrowych i zbilansowanych posiłków. Dzięki suplementom mogą uzupełnić swoje niedobory żywieniowe, a przez to żyć zdrowiej.

Czym są suplementy?

Suplementy to specjalne składniki lub substancje, których stosowanie przyczynia się do zwiększenia wydolności naszego organizmu. Wpływają nie tylko na poprawę kondycji mięśni, ale także pozwalają lepiej odżywić organizm. Zawierają składniki lub substancje występujące powszechnie w żywności, np. witaminy, minerały, białko czy węglowodany. Dzięki suplementom składniki te są podawane w skoncentrowanej dawce, dlatego efektywniej wspomagają i regenerują organizm.

Klasyfikacja suplementów

Suplementy można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  • suplementy o działaniu ogólnym
  • suplementy o działaniu kierunkowym

Pierwszą grupę suplementów stanowią odżywki zawierające w swoim składzie podstawowe składniki pokarmowe takie jak węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, minerały. Wspomagają organizm w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego, a także regulują niedobory pokarmowe spowodowane niewłaściwym odżywianiem (np. brak regularnego spożywania posiłków, słaba jakość pożywienia).

Druga grupa to suplementy kierunkowe. Nie pełnią bezpośrednio funkcji energetycznej lub odżywczej, ale wspomagają organizm w różnych przemianach metabolicznych. Są to wyselekcjonowane mikroskładniki, które regulują metabolizm, aktywują pracę układu hormonalnego i systemu nerwowego oraz działają ochronnie.

Odżywki białkowe

Białko to podstawowy składnik odżywczy, niezbędny w naszej diecie. Najnowsze badania wykazały, że dieta bogata w białko przyspiesza przemianę materii o 25%. Skutkuje to szybszą utratą wagi. Białko wpływa również na uczucie sytości i zapobiega uczuciu głodu. Jego głównym źródłem jest chude mięso, ryby, jaja, mleko, ser żółty, twaróg czy rośliny strączkowe. Dieta uboga w białko sprawia, że nasze mięśnie wiotczeją i słabną, a wolniejsza przemiana materii sprawia, że tyjemy. Na przeciw tym potrzebom wychodzą producenci suplementów, dzięki którym w prosty sposób można te braki uzupełnić. Odżywki białkowe są coraz popularniejsze nie tylko wśród kulturystów, ale również osób, które chcą zbilansować swoją dotychczasową dietę.

Nie tylko dla sportowców

Coraz częściej suplementy przestają kojarzyć się jedynie z kulturystami. Nie są już dostępne tylko w siłowniach i sklepach dla sportowców. Można je także kupić w internecie, jednym z przykładów jest sklep kfd – odżywki i suplementy diety. Wykorzystywane są również przez osoby nieuprawiające sportów wyczynowych, a chcących po prostu uzupełnić swoje niedobory żywieniowe. Odpowiednio dobrana suplementacja umożliwia skorygowanie błędów żywieniowych, przeciwdziałanie powstawaniu problemów żywieniowych, a nawet potrafi spowalniać procesy starzenia.

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Luty 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl