Śledź nas:

Dołącz do użytkowników iSanok.pl - Załóż konto   |   Zaloguj się
Redakcja  |  18.08.2015

Lokaty bankowe – zalety i wady terminowych depozytów

Istnieje wiele sposobów na pomnażanie oszczędności i wiele miejsc, w których możemy je ulokować. Polacy najchętniej korzystają z lokat bankowych. Jest to spowodowane brakiem ryzyka, ponieważ zakładanie lokaty jest w pełni bezpieczne, oraz gwarantuje zysk. Banki dają nam możliwość wyboru spośród wielu różnorodnych ofert lokat. Zanim jednak zdecydujemy się na taką formę oszczędzania, warto rozważyć jej zalety i wady.

 

Zacznijmy od tego czym jest lokata bankowa. Jest to nic innego, jak umowa między klientem a bankiem dotycząca lokowania środków pieniężnych. Jest ona zawierana na czas określony, po jej zakończeniu bank zobowiązany jest wypłacić klientowi kapitał wraz z odsetkami. Każda lokata jest zawierana na konkretnych warunkach, różnią się m. in. okresy trwania umowy, wysokość oprocentowania lub to, czy klient może wypłacić kapitał przed końcem umowy wraz z odsetkami czy nie.

Dużą zaletą lokat jest ich przejrzystość i prostota. Treści ofert są dla nas jasne i czytelne, wiemy, na ile zawarta jest umowa i możemy przewidzieć ile na niej zarobimy. Założenie lokaty nie wymaga od nas żadnej wiedzy dotyczącej rynku finansowego. Jest to również w pełni bezpieczne. Brak ryzyka inwestycyjnego gwarantuje nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadłości danego banku BFG zwraca nam cały kapitał, o ile nie przekraczał on 100 000 euro. Również zysk na lokacie jest gwarantowany. Tylko od nas zależy na jakie oprocentowanie się zdecydujemy, po odjęciu podatków mamy gwarancję danych odsetek. Kolejną zaletą jest to, że lokatę bardzo łatwo założyć. Możemy zrobić to nawet przez internet lub telefon. Na lokacie można deponować małe, jak i bardzo duże kwoty, w zależności od oferty. Banki zalewają nas niezwykle różnorodnymi produktami oszczędnościowymi, więc każdy znajdzie ofertę odpowiednią dla siebie.

Lokaty posiadają również kilka wad. Jesteśmy zobowiązani zamrozić na lokacie nasze oszczędności na określony czas, niezależnie od sytuacji losowych w trakcie trwania umowy. Jeśli wypłacimy pieniądze przed czasem, nie obędzie się bez konsekwencji. Najczęściej tracimy naliczone odsetki, czasami również musimy zapłacić dodatkową karę. Zyski z lokat nie są też zbyt wysokie, ponieważ lokata nie jest ryzykowna, a zysk jest gwarantowany,  nie może być on bardzo wysoki. Czasami by założyć lokatę musimy założyć w danym banku też inny produkt, np. konto osobiste. Inna wada to konieczność odprowadzenia podatku „Belki” od naszych odsetek, co obniża je jeszcze bardziej.

Jednak pomimo kilku wad naszym zdaniem warto założyć lokatę. Zalety w tym przypadku przeważają. Nie każdy posiada wiedzę o rynku pozwalającą mu na duży zarobek na bardziej ryzykownych produktach, a nawet najwięksi eksperci czasami tracą bardzo wiele. Lokata jest w pełni bezpieczna i nie wymaga od nasz żadnej wiedzy. Jeśli zysk jest gwarantowany, to czy wysoki czy nie – zawsze warto skorzystać.

Więcej na temat bezpiecznego oszczędzania dowiesz się na  oszczednoscionline.pl

Konkursy

Wejściówki otrzymują: Happy End - Jadwiga Borek, Wieża. Jasny dzień - Dorota...
Ostatni weekend lipca zapowiada bardzo atrakcyjnie dla wszystkich miłośników...
21 kwietnia 2018r. o godz. 19.00 w SDK-u wystąpi formacja Tańca Towarzyskiego...
The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków...
W sobotę (21 kwietnia) w sanockim klubie PaniK wystąpi zespół Hańba! Początek...

Artykuły promowane

Coraz większa ilość firm na rynku równa się coraz większej konkurencji, nie...
Sortowanie odpadów odbywa się współcześnie w coraz bardziej przemyślany...
12 lipca 2017 r. rozpoczął się ogólnopolski plebiscyt Gala Branży Weselnej 2017...
Czy nadal zdarza Ci się uronić łezkę, oglądając Śniadanie u Tiffany’ego z...
Nowoczesna toaleta to coś o czym marzy dzisiaj chyba praktycznie każda Pani domu....
Kręte uliczki francuskich miasteczek wprowadzają każdego turystę w niepowtarzalny...

Kalendarium

/ Kwiecień 2018
PN WT ŚR CZW PT SOB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Copyright © 2013 iSanok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja i CMS: omnia.pl